Soproni-hegység

Full text search

Soproni-hegység
A Soproni-hegység miocén képződményei nem a szomszédos Kisalföldhöz kapcsolódnak, amelytől az alsó-miocénban a kiemelt Mihályi-hát választotta el, hanem a Bécsi-medence egykorú víztömegeihez, amelyek a Kismartoni- (Eisenstadti-) öböl révén egészen Sopronig nyúltak.
A soproni metamorf kristályos palákra az ottnangi korszakban először a brennbergi mocsári-lápi barnakőszéntelepes rétegek rakódtak le. Ezek a néhol 10–15 m vastag kőszénlencsék és -rétegek voltak az elsők, amelyeket hazánkban már a 18. században ipari céllal bányásztak. A kőszenet beágyazó homokos-agyagos rétegekben édesvízi molluszkafaunát és meleg klímára utaló növényi maradványokat találunk.
A kőszéntelepes rétegek fölött 300–400 m vastag, kárpáti korú folyóvízi konglomerátum és kavics következik (Ligeterdei formáció). A kavicsok jól kerekítettek, kalcittal cementáltak. Anyaguk metamorf gneisz, kristályos mészkő és dolomit, metahomokkő. A konglomerátum homokrétegekkel, -lencsékkel váltakozik. A ligeterdei kavics anyaga az Északi-Alpok kőzeteiből származik, folyóvízi szállítással került a soproni üledékgyűjtőbe. A formáció felfelé aleuritos finomhomokkőbe megy át, amelybe visszatérően újabb és újabb kavicsszintek települnek (pl. Brennbergi blokk-kavics). A Ligeterdei formáció csak szárazföldi és édesvízi fosszíliákat tartalmaz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir