Az állatföldrajzi kép és az éghajlat

Full text search

Az állatföldrajzi kép és az éghajlat
Az állatvilág változása viszonylag kisebb mértékű volt, ennek ellenére a posztglaciális és a holocén éghajlatváltozások már a prehisztorikus kultúrák telephelyeinek gerinces leletanyagából is visszakövetkeztethetők. E leletanyag paleogeográfiai kiértékelésére kevés kísérlet történt, de az már kiderült, hogy pl. a sztyeplakó állatok megszaporodtak az óholocén boreális, az erdőlakók pedig az atlanti korszakában.
A kisemlősöket táplálékként fogyasztó baglyok az állatkák csontjait s egyéb emészthetetlen részeit (pl. barlangi élőhelyükön) kiköpik. Így keletkeztek azok a barlangi csontfelhalmozódások, amelyeknek finomrétegtani vizsgálatával a földrajzi környezet, pontosabban a hőmérséklet- és a nedvességviszonyok viszonylagos változása megállapítható. A pocokfajok (főleg a Microtus species) mai földrajzi eloszlása elsősorban az éghajlattól (hőmérséklettől) és közvetetten a növényzettől függ. Ezért egy adott területen a „pocoktársadalom” összetétele (pl. a meleg- és hidegkedvelő fajok jelenléte, aránya) a mindenkori éghajlatnak megfelelően változik. Így az egyes fajok mai elterjedése és az ahhoz kapcsolható éghajlati értékek alapján megbecsülhető a hőmérséklet alakulása. Ez az elvi alapja az ún. „pocokhőmérő” paleoklimatológiai alkalmazásának. A módszert idehaza Kretzoi Miklós vezette be.
A pocokhőmérő alkalmazásával számított júliusi középhőmérséklet-értékekből Kordos László az alábbi fontosabb következtetésekre jutott. A későglaciális hőmérsékleti minimumát fokozatos melegedés váltotta fel a kb. 7700 B. P.-ben bekövetkezett klímaoptimumig. Ettől kezdve kisebb ingadozásokkal tarkított csökkenés tapasztalható 4000 B. P.-ig, a holocén minimumig, majd jelentős visszaeséseket is mutató általános melegedés mutatható ki. Ezek a megállapítások jó összhangban vannak a környező területek – hasonló vagy másféle módszerekkel kapott – adataival. Az eltérések oka a különböző földrajzi helyzetben kereshető.
A vízi pocok (Arvicola) relatív gyakoriságának ismerete adatokat szolgáltathat a nedvességviszonyok változásának megítéléséhez is. A lelőhelyek (a barlangi bagolyköpetek) Arvicola-dominanciájának meghatározása az évi csapadékmennyiség változását tükrözi. A vízi pockok gyakoriságának görbéje szerint a legnedvesebb szakasz Magyarországon 8500–7000 B. P. között következett be, majd 4000 és 2000 között újabb maximum valószínűsíthető. A legszárazabbak az 5000–4000, valamint az 1500–1000 B. P. közötti évszázadok voltak.
Újabb eljárás a szárazföldi puhatestű, nevezetesen Gastropoda-leletek finomrétegtani vizsgálata, amelyből (az ún. „malako-hőmérő”-módszerrel) a felső-pleisztocén–holocén hőmérsékleti viszonyokra Sümegi Pál kapott adatokat. Az eredményekből levont paleoklimatikus következtetések kiegészítik, illetve alátámasztják a pollenanalízis és a kisemlősök vizsgálata alapján rajzolt képet.
Az utolsó tízezer évben a legjobban változó élőlény az ember volt. Természetesen nem fizikai, anatómiai változásokra kell gondolni, hanem szellemének átalakulására, melyből egyenesen következik eszközeinek, anyagfelhasználásának és főleg munkája termékeinek egyre nagyobb ütemű fejlődése, változása. A régészet tehát megkülönböztetett szerepet kap a holocén környezet változásainak leírásában és a kormeghatározásban.
A régészeti adatok elősegíthetik például a folyómeder-változásoknak és azok korának megállapítását, mivel a változások jól kirajzolódnak az ősi települések területének módosulásaiban. A telephelyek folyószinthez viszonyított magasságának változásai lehetővé teszik az árvízszintek meghatározását. Az ásatásokkal feltárt üledékek rétegtani értékelése pedig néhány esetben hozzájárult a szikesedési, illetve humuszképződési folyamatok idejének meghatározásához, egyúttal a holocén környezeti változások menetének és időrendjének leírásához.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir