Felső-kréta

Full text search

Felső-kréta
A kréta időszak második felére az alpi hegységképző mozgások tetőpontjukra érkeznek.
Első szakasza, a cenománi korszak általában még nyugodtnak mondható. A legtöbb területen az albaiban megkezdődött üledékképződés folytatódik; többnyire (pl. az Északnyugati-Kárpátokban és a Villány-Bihari zónában) homokköves flis, a Bakonyban és a Pienini-szirtöv nagy részén pedig márgás flisképződmények rakódnak le. A Magura-óceánban (a külső-kárpáti flisövben) szintén főként márga rakódik le, amelybe helyenként tűzköves, kovás márgarétegek települnek.
A turoni korszakban nagy erejű hegységképződési fázis köszönt be (pregosaui vagy szubhercini fázis). Ennek kompresszív hatására a takarók egymásra torlódása újabb lendületet vesz: lényegében ekkor alakul ki az Északnyugati-Kárpátok (Gömörtől a Magas-Tátráig) és a Tisza-mikrolemez (a Kodru-takaróktól a Villány-Bihari-zónáig húzódó) takarós szerkezete.
A Dunántúli-középhegység a nyomóerők hatására a tengerből teljes egészében szárazra emelkedik, lepusztuló dolomitterületei erősen karsztosodnak. Az északi és déli hegységszárnyakon, valamint a környező területeken felszínre került idősebb metamorf kőzetek, gránitok (és más magmás kőzetek) lapos térszínein a trópusi klímán laterites mállási kérgek alakulhattak ki. A laterites platókról az alumínium-oxidos málladék a karsztterületekre hordódott. Ekkor, ily módon keletkezhetett dunántúli bauxitunk túlnyomó része, amely helyenként fantasztikus méretű (száz méteres mélységű) töbröket és karsztkanyonokat töltött ki (pl. Iharkút). A bauxit – mint a mállásnak rendkívüli mértékben ellenálló kőzet – a kréta végi ismételt erózió során újabb áthalmozást szenvedhetett; a telepeket ezután már eocén üledékek fedték be.

A kréta időszaki trópusi éghajlaton lenyűgöző méretű karsztos mélyedések jöttek létre, amelyeket bauxit töltött ki (Iharkút, Bakony-hegység, bauxit-külfejtés)
A takarós mozgások által még el nem ért részek erősen megsüllyedtek; területükön mélytengeri üledékek, flis és vadflis (Déli-Kárpátok), illetve vörös márga (Mecsek) lerakódása folyt. Egy újabb, világméretű anoxikus esemény hatására jelentkező feketemárga-szint után a mélytengeri vörös márga képződése a Pienini-szirtövben és a Magura-óceánban is általánossá vált (Puhói márga). A Dinári-hegység karbonát-platformján töretlenül folyt a sekélytengeri mészkőképződés.
A kárpát-pannon térség belső területeinek gyűrthegységei, amelyek a takaróképződés nyomán magasodtak fel, erőteljesen pusztulni kezdtek. A kréta időszak hátralévő része lényegében véve azzal telt, hogy az óriási mennyiségben képződő szárazföldi törmelékanyag a közvetlen környezet minden rendelkezésre álló üledékgyűjtő medencéjét kitöltötte.

A kréta időszaki trópusi mállás hazánk legjelentősebb ásványi nyersanyagát, a bauxitot adta. A telep fedőjében eocén rétegek láthatók (Darvastó, Nyirád, Bakony-hg.)
A coniaci, santoni, campani és maastrichti korszakok során (melyeket szenon néven szoktak összefoglalni) a Tisza-mikrolemez nagy részén, a Dunántúli-középhegységben, a Keleti-Alpokban és a Belső-Északnyugati-Kárpátokban a korábbiaktól teljesen eltérő geometriájú részmedencék – tulajdonképpen hegyközi süllyedékek – alakultak ki. Ezekben a medencékben (melyeket az ausztriai Gosau településről gosau-medencéknek neveznek) eleinte szárazföldi és édesvízi durvatörmelék-anyag rakódott le, majd – ahogy a tenger elkezdte fokozatosan újra meghódítani a területet – partmenti mocsarak, lápok alakultak ki. E lápok dús növényzetéből helyenként kőszéntelepek képződtek (pl. Ajka). A tenger uralomra jutásakor a tagolt aljzat sekélyebb részein mészkő-„zátonyok” alakultak ki, melyeket többnyire nem korallok, hanem hatalmas, tülök alakú, vastag héjú kagylók (Hippurites) építettek fel. Szintén gazdag élővilágról tanúskodik a köztes medencék márgás üledékeiben található sok ősmaradvány (Cyclolites, Gryphaea, Glauconia). A további süllyedés során e területeket egyre mélyebb tenger borította el, és sok planktonikus foraminiferát tartalmazó nyílttengeri márga rakódott le, amelyet a benne gyakori kagylóról Inoceramus-os márgának is neveznek.
Az Erdélyi-középhegységben a takaróképződés után, és ezért poszttektonikusnak is nevezett gosau-jellegű üledékképződést heves vulkáni tevékenység kísérte. A homokos és márgás üledékek közé sok helyütt piroklasztit-rétegek települtek, de hatalmas felszíni és az egykori felszín alatt megrekedt és megszilárdult (szubvulkáni) lávatömegek is képződtek (pl. Vlegyásza). A mélyben zajló magmás folyamatokról a vulkáni telérek is tanúskodnak, amelyek az üledékes takaró mészkőtömegeinek repedései mentén vagy a kőzetet széttörve, hasadékokban szilárdultak meg. Nagyon hasonló magmás tevékenység folyt a Déli-Kárpátokban is, ahol a mészkővel érintkező magma és a mészkő közötti kémiai kölcsönhatás útján érctelepek (pl. vasérc: Resicabánya [Resita]) is képződtek. Erről a bánáti területről ezt az andezites magmatizmust és termékeit banatitnak nevezik. A Déli-Kárpátok egyik poszttektonikus medencéjében rakódott le az a szárazföldi rétegsor, melyből Nopcsa Ferenc kutatásai nyomán a kárpát-pannon régió leghíresebb mezozoikumi őslényei: nagyszámú és változatos életmódot folytató dinoszaurusz-nemzetség csontjai kerültek elő (Struthiosaurus, Magyarosaurus, lásd az ősmaradványokról szóló fejezetben).

Felső-kréta mélytengeri üledék: a vörös „puhói márga” (a kép jobb oldalán). Sokhelyütt ebbe gyűrődtek bele a Pienini-szirtöv látványos mészkőszirtjei (a képen az Oroszlánkő a Vág völgyében)
A kárpát-pannon térség egykori belső területeiről lehordódó törmelékanyag túlnyomó része a szomszédos mélytengeri területeken, a Magura-óceánban és a hozzá kapcsolódó medencékben (Pienini-szirtöv, a Mecsek-zóna alföldi része a Szolnok-Debrecen vonalban) halmozódott fel. Ekkor képződött a külső-kárpáti flisövben a „kárpáti homokkő” zöme. A szenon során több mint 2000 méter vastagságú, főként homokkőpadokból álló flis rakódott le abban a hatalmas medencében, amelynek üledékei ma takarókba gyűrten, a Bécsi-medencétől Szilézián és a Vereckei-hágón keresztül a Keleti-Kárpátok déli végéig követhetők.
A kréta időszak első felében a flis törmelékanyagát zömmel az európai kontinens szolgáltatta. A kréta későbbi részében új forrásterület jelent meg a kárpáti régión és – rejtélyes módon – magán a flis-üledékgyűjtőn belül. Ez a lengyel kutatók által „Sziléziai kordillerának” nevezett terület óriási tömegű törmelékanyagot szolgáltatott a flis-üledékgyűjtő számára a kréta végén és a paleogén során. A jelenleg óriási átbuktatott redőkbe gyűrt flistakarók ősföldrajzi rekonstrukciója, „kiteregetése” segítségével a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a külső-kárpáti flis-üledékgyűjtőt, amely 1 és 3 km közötti mélységű és legalább 300 km szélességű volt, a kréta időszakban a – nevéből ítélhetően elnyúlt, keskeny vonulatként elképzelt – „Sziléziai kordillera” két részmedencére osztotta. Közülük az északit Sziléziai-medence, a délit Magura-medence névvel illetik. Ezek a csaknem óceáni mélységű medencék folyamatosan kapcsolatban voltak a világtengerekkel; folyamatosan süllyedtek és bennük az üledék felhalmozódás is folyamatos volt. A „Sziléziai kordillera” későbbi sorsa rejtély, ugyanis – a róla származtatott üledékanyagot nem számítva – nyomtalanul eltűnt. Miután hatalmas mennyiségű törmelékanyagot szolgáltatott, okkal feltételezhető, hogy kontinentális kérgű terület (sziget) volt. Egy 20–30 km vastagságú kéregdarab azonban nem pusztulhat le „gyökeréig”, hiszen a litoszférában uralkodó egyensúlyi viszonyok (izosztázia) ezt nem teszik lehetővé. Hasonló okból az is nehezen képzelhető el, hogy a „Sziléziai kordillera” a Magura-óceán bezáródása (szubdukciója) során az óceáni kéregrészekkel együtt alábukott volna, erre ugyanis a kontinentális kéregdarabok nem képesek, inkább a litoszféráról lenyíródva beékelődnek az üledékes takarók közé, az orogén övbe. Megjegyezendő, hogy hasonló jellegű és ősföldrajzi jelentőségű „fantom kordillerák” a kárpáti flisöv más részein is jelentkeznek. A rejtély megoldása a további kutatásoktól, de talán még inkább az ősföldrajzi és lemeztektonikai értelmezés fejlődésétől várható.

A felső-kréta Tarkői-takaró jellegzetes flis-összlete: réteglapján kimosási és tárgyjegyek (karcok) láthatók (Gyergyóbékás [Bicaz], Keleti-Kárpátok)
A kréta időszak legvégén jelentkező larámi hegységképződési fázis a kárpát-pannon térséget alkotó lemeztömbök számára az alpi hegységképződés betetőződését jelentette. Ekkor már – utolsónak – a Déli-Kárpátokban is végbement a takarók egymásra torlódása, és a Pienini-szirtöv is ekkor vált keskeny, gyűrt, pikkelyes szerkezetű övvé. A korábban már meggyűrődött, letarolódott és a szenon során részben tengerrel borítódott területek a minden eddigit felülmúló erejű oldalnyomás hatására teljes mértékben, ismét szárazra kerülnek. A szárazföldi erózió nyomai még a korábban teljesen nyugodt fejlődést mutató dinári karbonát-platformon is jelentkeznek, bár ebben egy kisebb (kb. 80 méteres) világméretű tengerszint-esés is szerepet játszhatott.
A Magura-óceán területének túlnyomó részén a flis-jellegű üledékképződés töretlenül folytatódott a kréta időszak után is, sőt – a szárazföldi törmelékanyag-forrás megújulásának köszönhetően – a durva szemcséjű „kárpáti homokkő” felhalmozódása a paleocénban újabb lendületet kapott.

A kréta végén a Bihar-hegységben a mélyből feltörő andezit-láva szétrepesztette a fölötte feszülő jura mészkövet és a hasadékokban telérként dermedt meg
Az alp-kárpáti-pannon területeken azonban a kréta végi kiemelkedés és szárazra kerülés oly mértékű és tartós volt, hogy még a harmadidőszak elején – a paleocén során – is jó ideig legfeljebb csak nyomokban volt üledékképződés. Így ez az esemény a Kárpátokon belüli területeken kitűnő választóvonal a kréta és a harmadidőszak, azaz a mezozoikum és a kainozoikum történéseinek elkülönítésében.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir