Felső-eocén

Full text search

Felső-eocén
A felső-eocén a Zalai-medence, a Bakony és a Gerecse területén ugyanakkor további medencemélyülést hozott. Zalában sok száz, a Bakonyban 200–300 méter vastagságban rakódott le a Padragi márga. Ennek a makrofosszíliákban viszonylag szegény, nannoplankton-flóráját és planktonforaminifera-faunát tekintve viszont fajban is, egyedszámban is rendkívül gazdag, alapvetően márga-agyagmárga-kőzetliszt összetételű formációnak az alján glaukonitos rétegek jelennek meg, ami hirtelen mélyülő környezetre utal. Magasabb részében – a mélytengeri agyagmárgába ágyazva – átülepített, partközeli törmelékekből álló, gyakran turbidites közbetelepüléseket találunk. A homokkő (ritkábban kavicsos homokkő) anyagú padok sekélytengeri fosszíliákat, többek között nummulitesz-töredékeket tartalmaznak, jelezvén a meredek lejtőjű medencében zajló anyagforgalmat a sekélyebb zónától a mélytengeri zóna felé. A Padragi márga magasabb részében állandó kőzetkomponens a vulkáni működésből származó tufit.
Távolabb, a Gerecsében a medencerész kimélyülését a kis területen elterjedt Piszkei márga bizonyítja. Itt is felfelé finomodó szemcsenagyságú (gradált) homokkőpadok jelzik, hogy az agyagos képződményekbe települő homok turbidites zagyárakból ülepedett le. Ez jól megfigyelhető a nyergesújfalui Dunapart útbevágásában.
A két mélymedence között, a Vértes-hegység déli zónájában olyan kiemeltebb küszöb húzódott, amely már a középső-eocénban is létezett. A felső-eocénban itt a mélytengeri márgák helyett sekélytengeri biogén mészkő rakódott le.
A felső-eocén tengerelőrenyomulás nemcsak a korábbi, középső-eocén medencékben eredményezett kimélyülést, de új medencerészek is nyíltak, amelyek messze túlterjedtek a középső-eocén üledékek lerakódási területén: a mai Budai-hegység, a Pesti-síkság, sőt az Északi-középhegység déli zónája is megsüllyedt.

 

A nyirádi Darvastó-bauxitkülfejtés természetvédelmi területének földtani szelvénye a fontosabb nagyforaminifera-fajok feltüntetésével (középső-eocén; Jámborné Kness Mária nyomán). A rétegoszlop jelkulcsa a szelvényre is érvényes
Itt a felső-eocén tengerben legelőször durvakavics és bauxitos tarkaagyag rakódott le. (Ezekben helyenként andezitkavics is előfordul, bizonyítva, hogy a vulkanizmus már korábban megkezdődött). E képződményeken jellegzetes, ősmaradványokban gazdag, sekélytengeri mészkő települ: a Szépvölgyi formáció. Jellegzetes kőzettípusai a lithothamniumos, discocyclinás, mummuliteszes mészkő (finomhomokos, néha glaukonitos betelepülésekkel) a mészmárga, valamint a meszes konglomerátum kavicsos mészkő-közberétegzésekkel. A tömeges nagyforminiferák (Nummulites fabianii, N. chavannesi, N. pulchellus), különböző Discocyclina-fajok (pl. Discocyclina papyracaea) mellett a vörös mészalgák, lithothamniumok (Corallinacea) is rendkívül gyakoriak. A kagylók közül a Chlamys biarritzensis, Gryphaea brongniarti, a tengeri sünök közül pedig a Schizaster- és Echinolampas-félék gyakoriak. E fosszíliaegyüttesek jól átvilágított, meleg, trópusi, normális sótartalmú sekélytengerről tanúskodnak. A Szépvölgyi mészkő a Dorogi- és Tatabányai-medencék peremétől a Pilis és a Budai-hegység felé húzódik. Utóbbi a képződmény típusterülete, neve is onnan származik.
Az Északi-középhegység déli zónáját szintén csak a felső-eocénban, a priaboniai korszak fiatalabb részében érte el a tenger: eocén képződmények a Cserhát, a Bükkalja (Eger, Felsőtárkány, Kisgyőr) vidékén fordulnak elő. A rétegsor bázisának legjellegzetesebb kőzettípusa itt is a Szépvölgyi mészkő. Ezen a területen hellyel-közzel kis méretű foltzátonyokat is találunk, amelyek pici koralltelepek, Lithothamnium-bokrok, Ostreák (Gigantostrea gigantea) maradványaiból jöttek létre (Cserhát, Romhányi rög). A Szépvölgyi mészkő alatt a Bükkalján szárazföldi kavicsot, homokot, tarka agyagot is ismerünk.
A priabonai korszak vége felé a gyors kimélyülés következtében a nummuliteszes és ortofragminás mészkőre mélyvízi agyagos-márgás képződmény, a Budai márga rakódott. Képződése az oligocén elejére is átnyúlt. Normális sótartalmú, meleg tengervízben ülepedett le; képződési mélységét 400–600 méterre tehetjük. A kőzet típusterülete a Budai-hegység; belőle épül fel pl. a budai Várhegy fő tömege. Budaörs mellett festékföld céljára bányászták. Mindenütt megtalálható az Északi-középhegység déli peremén és a Pesti-síkságon.

A magyarországi eocén ősföldrajzi térképe.
1 – eocén képződmények lutéciai transzgresszióval,
2 – eocén képződmények bartoni-alsó-priabonai transzgresszióval,
3 – eocén képződmények felső-priabonai transzgresszióval,
4 – felső-eocén szárazföldi képződmények,
5 – eocén képződmények a Szolnoki flis üledékgyűjtőjében
A Budai márga minden esetben a Szépvölgyi mészkőből fejlődik ki (elhatárolása nehéz is tőle, ráadásul mészkőpadok a Budai márgában is találhatók). Legjellegzetesebb kőzettípusa a sárga, sárgásszürke márga, kemény mészmárga, ritkábban mészkő, amelyet a budai hegyekben szegélykőnek, tipegőkőnek használnak. Magasabb tagozatában az agyagosabb fáciesek dominálnak (agyagmárga, márga). Az egész formációban gyakoriak a mészkő-betelepülések, amelyek gyakran gazdag nagyforaminifera-faunát (Nummulites fabianii), molluszkahéjakat, bryozoákat, mészalgákat tartalmaznak. Ezeknek az átülepített mészkő-mészmárgapadoknak az anyaga nem helyben képződött, hanem a sekélytengeri régióban, ahonnan víz alatti áthalmozódással, gyakran zagyárral kerültek jelenlegi helyükre. Így az általuk tartalmazott fauna mindig valamivel idősebb, mint a beágyazó rétegek faunája. A mélytengeri környezetet egyrészt gazdag planktonforaminifera-fauna (Globorotalia cerroazulensis), másrészt vékony héjú, jellegzetes molluszkafaj, a Variamussium fallax jelzi.
Vastagságát tekintve nem jelentős, de gyakori, jellegzetes összetevője a Budai márgának az egykorú tufit, amely vékony csíkokban, hullott vagy áthalmozott állapotban települ a formációba.

A klasszikus szépvölgyi felső-eocén szelvény a budai Mátyáshegy nyugati kőfejtőjében: a Szépvölgyi mészkő, bryozoás márga és Budai márga folyamatos rétegsora (Kecskeméti Tibor és Monostori Miklós nyomán)
A kőzet Budai-hegységben tipikus tagozata az ún. bryozoás márga, amely nagy számban tartalmaz mészvázú tengeri mohaállatokat (bryozoákat). Ismert lelőhelyei találhatók a Mátyás-hegy oldalában (Szépvölgy-, Pálvölgyi-barlang). A mohaállatok mellett gyakoriak benne a tengeri sünök, a Chlamys biarritzensis kagylófaj, a nummuliteszek (pl. Nummulites budensis) és a discocyclinák (pl. Discocyclina papyracaea). A kőzet vékonypados, agyagos és kevésbé kemény, mint a nummuliteszes-discocyclinás mészkő. Ritkábban kavicspadok iktatódnak közbe, amelyek vízalatti törmelékfolyások termékei.
Összességében a budai-hegységi és tőle keletre lévő felső-eocén képződmények vastagsága általában nagyobb, mint a középső-eocéneké. A Szépvölgyi mészkő és a Budai márga együttes vastagsága átlagosan 200 m, de Cinkota vagy Szihalom (Bükkalja) környékén meghaladja a 300 m-t is. A Dabastól keletre fekvő Újhartyánnál az igen nagy rétegvastagság a betelepült vastag vulkáni sorozat következménye.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir