A Kárpát-medence aljzatának kőzetlemeztömbjei

Full text search

A Kárpát-medence aljzatának kőzetlemeztömbjei
A Dunántúli-középhegységben és a Mecsek-Villányi-hegységben alsó-jura faunák alapján, mint korábban olvashattuk, Géczy Barnabás a 70-es években két faunaprovinciát ismert fel. Ezek elterjedése nem illik jelenlegi helyzetükhöz: északabbra a középhegységi jura egy déli, tethysi, ún. mediterrán faunaprovinciával, míg a déli, mecsek-villányi a nyugat-európai faunaprovinciával mutatott rokonságot. E megállapításból egyrészt az következik, hogy a Kárpát-medence aljzata nem egységes, hanem legalább két nagyobb ún. kőzetlemeztömbből áll. Másrészt e két tömb az idők során helyet cserélt, hiszen a faunáik rokonsága ellentétesen keresendő. Ezt az értelmezést azóta sok ősmaradványcsoportra elvégzett vizsgálatok egész sora bizonyította.
A medence belső hegységeiben a főként Márton Péter és Mártonné Szalay Emő által elvégzett paleomágneses vizsgálatok szintén hasonló eredményre vezettek. Míg a Dunántúli-középhegység, a Bükk és a Nyugati- (Északnyugati-) Kárpátok belső-kárpáti egységeinek paleomágneses deklinációs irányai a harmadidőszakban az óramutató járásával ellentétes forgást jeleznek, addig a Mecsek, a Villány, az Erdélyi-középhegység a Keleti- és a Déli-Kárpátokkal együtt az óramutatóval megegyező forgásról tanúskodik (lásd a 10. fejezet paleomágnességről szóló részét). Mivel a forgások értékei durván megegyeznek, igen valószínű, hogy különálló, hatalmas lemezdarabok forogtak a harmadidőszak folyamán, amíg jelenlegi helyzetüket el nem érték.
Mindezek alapján két, többé-kevésbé merev kontinentális tömb körvonalazható, amelyeket először Géczy Barnabás ismert fel. Egyiküket ma elfogadott, pontosabban legszélesebb körben használt nevén (az ALpi, a KÁrpáti és a PAnnon-egységek alapján) Alcapa-lemeztömbnek, másikukat pedig Tisza–Dácia-lemeztömbnek nevezzük. (Utóbbi több nagy egységből, korábban állt össze, lásd alább; nem azonos Prinz Gyula első fejezetben említett Tisia-tömbjével!). E lemeztömbök eredetileg máshol-máshol foglaltak helyet, így a mezozoikumban eltérően fejlődtek, majd a harmadidőszakban változatos mozgásokkal egymás mellé forogtak-tolódtak (lásd a későbbiekben). A két tömb közötti határ a Közép-magyarországi vonal (sáv), amelyet majdnem teljes hosszában fiatal üledékek és vulkanitok fednek.
Az Alcapa-lemeztömb a Közép-magyarországi vonaltól északra helyezkedik el. Az Alcapa név elődje egyes kutatóknál az Észak-Pannon-egység, másoknál a Pelso-egység volt, de e neveket a nemzetközi irodalom nem, vagy csak szűkített értelemben (a Dunántúli-középhegységre értve) fogadta el. Az Alcapa-lemeztömb északi szegélye a Pienini-szirtöv, amely egy 500 kilométer hosszan húzódó keskeny öv a külső-kárpáti flistakarók belső oldalán. Valójában a szirtöv maga is mezozoikumi takarókból áll. Az Alcapa – mint látni fogjuk – a paleogénban északkelet felé mozgott, s így északi határa is, ahogy egyre újabb és újabb flistakarók tapadtak a lemeztömb aljára, fokozatosan kijjebb vándorolt. Szlovákiai paleomágneses adatok azt sugallják, hogy a Magura- és a Dukla-takarók is a belső részekhez hasonlóan forogtak, így az Alcapa-lemeztömbhöz tartoznak.

Az alpi-kárpáti régió faunáinak eloszlása az alsó-jurában Vörös Attila után. A vízszintes vonalazás a mediterrán, a függőleges az európai (Neumyria) faunaprovincia lelőhelyeit takarja. A csillagok azokat a lelőhelyeket jelzik, ahol az európai jellegű faunaterületen mediterrán faunát találtak (Elő-Alpok, Persányi-hegység, Észak-Bulgária). Ezek a mediterrán területről leszakadt takarófoszlányok
A paleomágneses adatok azt is mutatják, hogy az Alcapa-lemeztömb déli egységei, különösen a Dunántúli-középhegység és a Bükk, noha ugyanabba az irányba forogtak, mint a belső-kárpáti egységek, forgásuk mértéke különbözött. Ennek alapján az Alcapa-lemeztömböt két egységre lehet osztani: egy északira, amely a Belső-Nyugati-Kárpátokat foglalja magába, s amelyet osztrák kutatók szerint közvetlenül az ausztroalpi egységekhez lehet rokonítani, valamint egy déli egységre, ezt a Balaton római neve után Pelso-nak hívhatjuk, amely a Dunántúli-középhegységtől a Bükkig terjed, s amely Balogh Kálmán, Vörös Attila, Haas János, Majoros György és Kovács Sándor vizsgálatai szerint leginkább a Déli-Alpokhoz és a Dinaridákhoz hasonlít. A déli egységen belül – a forgások alapján – maga a Dunántúli-középhegység és a Bükk is különbözőképpen mozgott.
A Tisza–Dácia-lemeztömb a Közép-magyarországi vonaltól délre és a Száva vonalától északra foglal helyet. Kelet és dél felé a Csalhó-Szörényi takarók alkotják határát, amelyek egy krétában bezáródott flis-árok maradványai. Mint az Alcapa-lemeztömb esetében, az idők folyamán a határ itt is kifelé, az egység legkülső feltolódására vándorolt: először a Konvolut-flistakaró, majd az Audia-takaró feltolódására tevődött (ezek a Keleti-Kárpátok – lásd ott – külső takarós egységei). A mai Déli-Kárpátok és Balkán-hegység közötti terület aljzatát alkotó, az egykori stabil Európai-táblához tartozó Moesiai-plató egyes lenyírt részei, nevezetesen a Danubiai- (Dunai-) takarók szintén e lemeztömbhöz tapadtak a felső-kréta folyamán.
A jelenlegi adatok alapján a Tisza–Dácia-lemeztömböt legalább három, többé-kevésbé különálló egység alkotja, amelyek bár egymás rokonai, lemeztektonikai történetük némileg eltér. Az első egység a Tisza. Ennek kőzeteit a Mecsek, Villány, Papuk és Erdélyi-középhegység területén és a Nagyalföld aljzatában találjuk. A második és harmadik egységet Dácia néven foglalhatjuk össze, és a Keleti-, valamint a Déli-Kárpátok kibúvásaiban, továbbá az Erdélyi-medence keleti és déli részének aljzatában nyomozhatjuk. A paleomágneses mérések és az átfedő, poszttektonikus kőzetek tanúbizonysága szerint a három egység már a felső-kréta folyamán összeforrt: Mártonné Szalay Emő és román kutatók egységes forgásokat találtak a Tisza–Dácia-lemeztömb egymástól távoli pontjain is. Másrészről a Vörös Attila szervezésében összegyűjtött paleobiogeográfiai adatok azt sugallják, hogy ezek az egységek korábban mind a Tethys északi, európai partszegélyéhez és faunaprovinciájához tartoztak, így mindig is egymás közelében voltak.
Az Alcapa- és Tisza–Dácia-lemeztömböt kívülről a Külső-Kárpátok íve öleli körül. Ennek igen bonyolult szerkezete van, amelyet a következő oldalakon foglalunk össze.
Egy harmadik nagyobb kőzetlemeztömb, az Adria vagy Apulia – a korábbi oldalakon említett Adriátisz-tüske „utóda” – az előbbiek déli peremén található. Északról a Periadriai-vonal, a Száva-vonal, keletről a Vardar-zóna keleti határeltolódása szegélyezi. E lemeztömb bizonyos részei (a Scutari-Pec vonaltól északnyugatra, illetve délkeletre eső egységek) ellentétes forgásokon mentek keresztül, amelyek azonban közvetlenül nem érintették a kárpáti térséget.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir