Miocén barnaszeneink és lignitjeink

Full text search

Miocén barnaszeneink és lignitjeink
Miocén korú barnakőszén a Dunántúlon csak elszigetelt kis medencékben fordul elő. Ezekből ma is folyik a termelés Várpalotán. A várpalotai szénmedence a Bakony délkeleti előterében alakult ki. A kőszéntelepes sorozat alsó-miocén tengeri és tengerparti kavicsos-agyagos homokra települ, amely a középső- és felső-triász karsztos felszínt vagy a déli előtérben egyre idősebb kőzetek felszínét borítja. A fekükőzetek vízáteresztése miatt a telepek itt is közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a karsztvízzel. A kőszéntelep teljesen kiédesedett vizű mocsárban alakult ki; egy kb. 6 m vastag riolitpiroklasztit-réteg tagolja. Fedője durvatörmelékes, kavicsos összlet. A földes-fás barnakőszénnek, amelyet helyi erőműben égetnek el, átlagos fűtőértéke csupán 9560 kJ/kg, s hamu- és víztartalma is nagy. Hasonló telepeket fejtettek Herend-Szentgál környékén, a kelet-mecseki Hidason, és a Sopron melletti Brennbergbányán is. Utóbbit kivéve – amelynek 1759-ben megnyílt bányája Magyarországon a legelső volt – a gazdaságosan fejthető készleteket már mindenütt kitermelték.

Földes-fás barnakőszén és homokos meddőképződmény a visontai külfejtésben
Az északi nagy miocén kőszénmedence Salgótarjántól Egercsehin és Ózdon keresztül a Borsodi-medencéig húzódik. Keleten a múlt század közepén, nyugaton a 18. században kezdődött meg a bányászata. Kialakulása intenzív süllyedés következménye: egy egységes oligocén üledékgyűjtő feltöltődésével és tektonikus feldarabolódásával jött létre az alsó-miocénban. A mélyedéseket magasabb térszínről lepusztuló agyag, kavicsos agyag töltötte fel, majd az „alsó-riolittufa” borította be. Ez képezte a rákövetkező, szubtrópusi kőszénlápok vízzáró rétegét. Nyugaton három, keleten öt kőszéntelepes összlet alakult ki, agyag, agyagos homok és homok közbetelepülésével. A kőszénláp kelet felé, a mai Borsodi-medence irányába mélyülő nyílt medence volt. A nyugati peremen főleg láperdő maradványai szénültek, kelet felé viszont a víz mélyülése következtében csökkent az éghető komponensek mennyisége. Így a nógrádi szén hamutartalma is kevesebb. A kőszéntelepes összletet általában vulkáni törmelékkőzetek fedik, Edelény környékén viszont szarmata korú agyag, amelyre újabb művelhető kőszén települ, majd lignitrétegekkel tagolt pannóniai homok és agyag. Királd és Egercsehi barnakőszén-készletei erősen fogyóban vannak, Fekete-völgy, Lyukó, Edelény, Tervtáró és Putnok környékén a mezők bővíthetők. Megkutatott és ismert készletek vannak Dubicsonyban és Sajómercsén.
A magyarországi kőszénvagyon tömegének kétharmadát (csaknem 3 milliárd tonnát), fűtőértékének pedig közel felét (44,5%-át) a pannon lignit adja. A szénféleséget 6500–8000 kJ/kg-os fűtőértéke csak helyi, erőművi égetésre teszi alkalmassá.

A toronyi lignit-előfordulás: földtani szelvény Rohonc (Rechnitz) és Ják között
A nagyobbik előfordulás a Mátra és a Bükk előterében, felszínközelben található, és dél felé, az Alföld fiatalabb képződményei alatt nagy mélységig és nagy távolságban követhető. A felső-pannon szenes összlet a Mátra szarmata andezitjére települő alsó-pannon képződményekből fejlődik ki diszkordanciával, jellegzetes regressziós rétegsorban. Alsó részében még a kőzetlisztes-agyagos rétegek uralkodnak, feljebb megnövekszik a homok mennyisége. A földes-fás lignit megjelenésekor már kizárólag homokok települnek közbe. A széntelepek száma helyenként a harmincat is eléri; átlagosan 0,5, ritkábban 6–8 m vastagságúak. A Mátraalján ebből két telepet művelnek Visontától keletre, külszíni fejtéssel. Az egykori tengerpart három sávra különíthető. Az északi öv 1–4 km széles; andezit és törmelékének mállásával keletkezett agyagból, valamint partszegélyi homokrétegekből áll. A közéjük települő vékony, agyagos lignitcsíkok észak felé kiékelődnek. A középső sáv, maguk a lignittelepek az előbbitől délre helyezkednek el 6–10 km szélességben. A szénülő üledékek túlnyomórészt helyben maradt növényi anyagból képződtek, de jelentős mennyiségben uszadékfa-törzseket is tartalmaznak. Igen jellemzőek a néhány cm-től 10 m-ig terjedő hosszúságú, 1 m vastagságot is elérő, erősen lapított fatörzsek és ágdarabok. A széntelepet agyagos meddő váltja fel. A harmadik, mélyvízi fácies telepmentes, rétegei fokozatosan bitumenes agyagba mennek át. A széntelepek jelentős része az artézi víz szintje alatt fekszik, fejtés előtt a bányagödrök környezetét víztelenítik. Bükkalján a széntelepes sorozat nem emelkedik a felszínre. Vastagsága 30–200 m között változik, a telepek gyakran kiékelődnek; átlagos vastagságuk 1–3 m, legfeljebb 4–5 m. A termelés Bükkábrány környezetében szintén külfejtéssel folyik.

A Mátra előterének lignitje: földtani szelvény a gyöngyösi bányán keresztül
Nyugat-Magyarországon Torony község környékén ismert nagy kiterjedésű lignit-előfordulás, amely átnyúlik Ausztria területére is. A Vas-hegy és Írottkő vonulatához tartozó metamorf kőzetekre a miocén első felében vörösagyag és konglomerátum települt. Erre az alsó-pannonban előrenyomuló tenger homokkő, agyagmárga és agyag váltakozásából álló összletet rétegzett, amire Torony környékén felső-pannon földes-fás, kőszenes sorozat következett. A felszínen is kibukkanó, 60–80, néhol 100 m vastag szenes összlet 3–9 m vastag telepeket tartalmaz, fűtőértékük 7–8000, ritkábban 10 000 kJ/kg. Vastagságuk délnyugatról északkelet felé csökken, fedőjük homok, homokkő, ritkán homokos agyag, majd 8–10 m vastag felső-pliocén osztályozatlan durvakavics. A lignitet a múlt század vége óta helyi kis bányákban fejtették, de a vízbetörések miatt az ötvenes években leálltak. A terület részletes megkutatásához egy osztrák-magyar erőmű terve adott alapot, amelynek megvalósulására azonban nem került sor.

Magyarország építőipari nyersanyagai
A szénülés alacsony fokán álló tőzeg egy részét helyben eltüzelik, más része építőipari, vegyipari, talajjavítási stb. célokat szolgál. A mai tőzeglápok a hajdan volt szénképződés jelenkori modelljei. A lefolyástalan területeken az állandó vízborításhoz sajátos növénytársulások alkalmazkodnak. A hazainál hűvösebb éghajlaton a Sphagnum- (tőzegmoha-) félék az uralkodóak, de más egyszerű és magasabbrendű növény is megél. Ezek víz alatti, oxigénhiányos elbomlás savanyúvá teszi a kémhatást, aminek hatására a vízben elszaporodó mikroorganizmusok a növényi részeket elbontják, tőzegesítik. A tőzeg megfelelő körülmények között (betemetődés, hő hatására) hosszú idő alatt kőszénné alakulhat. Magyarország tőzeg-előfordulásai közül a Fertő-Hanság-medence (Fertőrákos, Kapuvár), a Marcal-völgy (Szélmező, Mersevát, Egyházashetye), a Sárrét (Sárszentmihály), a vindornyai lápmedence, a Szévíz-völgy, Nagyatád, a Tapolcai-medence, a Kis-Balaton környéke (Zalakomár), a Nagyberek, a Kapos völgye, Tabod, Ócsa, a Rákos-patak völgye (Isaszeg), a Vörös-mocsár (Császártöltés), a Kolon-tó, a Bodrogköz és Mezőcsát a legfontosabb, külszíni fejtéssel művelt előfordulás.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir