Nagy kovasavtartalmú kőzetek

Full text search

Nagy kovasavtartalmú kőzetek
1. Hidrotermális, gejzír- és limnokvarcitok. Az egykori vulkáni kitörési központokban az utóműködés során nagy kovasavtartalmú (SiO2>97%) kvarcitok jöttek létre. A mélyebb részek felől feláramló hidrotermák savas oldataiból a repedésekben kvarckristályokból álló telérkvarcitok képződtek. Ezek fölött néhol – a gejzírek területén – gejzírkvarcitok, míg a körülöttük kialakult forró-melegvizes tórendszerben gélkovasav-kiválások, réteges limnokvarcit- (opál–kalcedon-) telepek képződtek. Ezek anyagait főleg szilikatégla és fémszilícium előállítására, valamint őrölve finomkerámiai adalékként, darabosan malomkövek gyártására használják. Hidrotermális kvarcittelért a Pázmánd melletti Zsidó-hegyen (Velencei-hegység) az eocén andezitek területén, gejzírkvarcitokat a gyöngyössolymosi Asztag-kőn (Mátra) a bádeni riolitokhoz kapcsolódva, míg limnokvarcitot Rátkán (Tokaji-hegység) a szarmata andezit–riolit utóvulkáni tevékenységhez kapcsolódva termeltek. A rátkai nemesagyag-medence több mint 5 km2-es területén, mintegy 90 m vastag összletben bentonit–kaolin-telepekkel és egyéb tavi üledékekkel három, egyenként 2–8 m vastag limnokvarcit-telep váltakozik. Az egyes kvarcittelepek változó (fekete, barna, tarka) színűek és uralkodóan opál–kalcedon anyagúak. Az 1930-tól bányászott telepekből több mint másfél millió tonna 97% feletti SiO2-tartalmú kvarcitot termeltek ki. Hasonló telepek a Tokaji-hegységből máshonnan is ismertek (Szerencs, Erdőbénye, Sárospatak, Füzérradvány, Arka stb.) A sárospataki király-hegyi, megyer-hegyi és bot-kői lelőhely anyagát a középkor óta malomkőgyártásra használják.
2. Kovaföldtelepek. A kovaföld (diatomaföld) az utóvulkáni működés területein, sekélytengeri és melegvizű tavi környezetben tömegesen élő kovapáncélú algák vázmaradványaiból képződött. A kovaföldrétegek – dobostorta-szerű szerkezetben – közbetelepült tufa- és tufit-, valamint májopálos limnokvarcit-csíkokkal váltakoznak. Az egyes kovaalgák váza mikroporózus, és ez a kovaföldnek nagy fajlagos felületet, víznél kisebb térfogatsúlyt, molekulaszűrő, hő- és hangszigetelő képességet kölcsönöz. Szurdokpüspökin a Nyugati-Mátra bádeni andezitvulkánjának beszakadt kalderájában, 16 km2-es sekélyvizű medencében két egymás feletti kovaföldtelep képződött. Az alsó 40–50 m vastag és édesvízi limnokvarcit-, mészkő-, dolomit- és bentonitcsíkokkal váltakozik, a felső, amely 60–65 m vastag, sekélytengeri környezetben képződött jelentős karbonát- és agyagszennyeződéssel. A két telep között 23 m vastag riolitpiroklasztit-összlet települ. Erdőbénye–Ligetmajornál, a tokaji-hegységi szarmata andezites és riolitos vulkanizmus átmeneti zónájában egy csaknem 25 km2-es egykori gejzírtó-medencében 30–40 m vastag tavi üledék képződött. A négy telepből álló kovaföld homokos és horzsaköves riolit-piroklasztit és -tufit, valamint májopálos limnokvarcit- és agyagrétegekkel váltakozik. A kovaalgák 5–200 mikron méretű, vert csipkére emlékeztető, porózus amorf kovasavból álló váza rendkívül formagazdag (ovális, korong, csónak, doboz). A telepet 1937 óta művelik, ez idáig több mint 700 000 tonnát termeltek ki a külszíni fejtésből. Tállyán, Cekeházán, az erdőbényei Mondoha-oldalon és Hollóházán hasonló földtani környezetben találhatók kovaföldtelepek.
3. Metaszomatikus kovás kvarchomokkő-telepek. A Káli-medencében Kisörs–Salföldön, Mindszentkállán, Szentbékállán és Kővágóörsön a felső-pannon finomszemű homok-és kavicsrétegek a bazaltvulkánok hidrotermális kovasavas oldataival átjárva a talajvíz-ingadozás övében, 3–4 m vastagságban olykor akár 97–99% SiO2-tartalmú kvarchomokká és konglomerátummá cementálódtak. A kripto-kristályos kalcedon és kvarc anyagú cementáció mértéke a mélység felé csökken. E kvarchomokkő kipreparált, aprózódott sziklái alkotják a híres szentbékkállai kőtengert.
4. Üledékes tűzkőtelepek. A Dunántúli-középhegységben a mélyebbvízi triász–jura tengeri üledékekben gyakoriak a tűzkőlencsék és tűzkőtelepek. Úrkúton a középső-liász tűzköves mészkőből és tűzköves agyagból az oxidációs zónában 99% SiO2-tartalmú fehér tűzkőliszt-telep képződött, amelynek anyagát csiszolóanyag-gyártáshoz és töltőanyagként használták.
5. Üledékes kvarchomoktelepek. A Dunántúli-középhegységben a triász mészkőhegység pereméről a felső-pannonban a környező tengerbe behordott kvarctörmeléket a tenger hullámzása kiválóan osztályozta a lapos parton és a lefűzött öblökben. Itt a vízáramlás révén, illetve a tőzeglápok savas kémhatású környezetében nagy tisztaságú kvarchomoktelepek képződtek. Fehérvárcsurgón a homokösszlet eocén mészkőre, illetve oligocén–miocén agyagmárgára települ. A Tatár-hegy és Bittó között – 300–400 m széles sávban – 10–15 m vastag az egyenletes szemnagyságú, nagy tisztaságú fehér kvarchomok. A telepet 1955-től bányásszák, korábban külszíni, száraz, 1996-tól a talajvízszint alóli fejtéssel, s anyagát üveghomokként, sík- és öblösüveggyártásra használják. Eddig több mint 12 millió tonna előkészített homok került ki Fehérvárcsurgóról. A Káli-medence északi részén Kékkút, Szentbékálla, Mindszentkálla körzetében, míg déli részén Kővágóörsön és Kisörsön a felső-pannon tenger zárt öbleiben kvarcdús homok képződött. A 10–30 m vastagságú, alul durva és középszemcsés, felül finomszemcsés telep anyagát az 1920-as évektől használják részben zöldüveg, részben öntödei formázóanyag gyártásához. A kisörsi homok – előkészítés után – 1400 °C feletti tűzállóságú. Eddig csaknem 10 millió tonnát fejtettek ki belőle. Hasonló minőségű megkutatott öntödeihomok-terület található a Móri-árok keleti részén, Magyaralmás–Csákberény területén is. A Vértesben és a Budai-hegységben (Bicske-Felcsút, Sóskút-Tárnok, Diósd, Pilisvörösvár-Solymár) a pannon folyóvízi deltaképződményeket 20–90 m vastag homokösszlet képviseli. Sóskúton például a szarmata mészkőre települő pannon homokból mosott, osztályozott homokot állítanak elő, amelyet az öntészettől a tetőcserépgyártásig sokmindenre használnak.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir