Talajvédelem (Papp Sándor)

Full text search

Talajvédelem
(Papp Sándor)
A talajok mezőgazdasági hasznosíthatóságát számos eredendő és „szerzett” talajhiba (kövesség, sekély termőrétegűség, erős víz- illetve sóhatás, savanyúság stb.) korlátozza; mindezekhez a lejtős mezőgazdasági területek talajainak – éppen a művelés következtében felgyorsult – lehordása (erózió), valamint a homokvidékek anyagának szél általi mozgatása, folytonos áthalmozása (defláció) társul. Alábbiakban e problémák megoldásával, a megelőzés, a védelem és a javítás kérdéseivel foglalkozunk.
A természetes okokból csökkent termékenységű talajok egy részének megjavítását még csak megkísérelni sem (volt) érdemes – többek között ezért nem terjedt ki a mezőgazdasági művelés pl. az erősen kavicsos, kőzettörmelékes váztalajokkal, sekély, kedvezőtlen vízgazdálkodású rendzinákkal, rankerekkel fedett térszínekre (ezeken az erdőket jórészt meg is hagyták) –, mások gazdaságosan nem javíthatók (pl. szoloncsák szikesek); többségük azonban különböző talajjavítási eljárásokkal termékenyebbé tehető. Ez utóbbiak közé részben azok a talajok tartoznak, amelyek egykor kedvező vagy kedvezővé tett tulajdonságait maga a mezőgazdasági tevékenység károsította, tehát a korábbi állapot helyreállítására van szükség.
A talajok fizikai és kémiai tulajdonságaira a legnagyobb mértékű befolyást a nagyüzemi mezőgazdaság gyakorolta. Alig van az országnak olyan mezőgazdasági területe, ahol a nagy gépek szerkezetromboló, talajtömörítő, a lejtőkön intenzív talajeróziót indukáló hatása ne lenne észlelhető; másutt az ésszerűtlen öntözés vagy a túlzott műtrágyázás kedvezőtlen fizikai, kémiai, sőt a környezet más tényezőire is kiható egyéb következményeivel kell számolni (összeiszapolódás, vizenyősödés, másodlagos szikesedés, a nyílt vizek eutrofizációja, a talajvizek nitrátosodása stb.).
Legszélesebb értelemben a talajjavítás mindazoknak a módszereknek és eszközöknek az összessége, amelyek alkalmazásával a talajtulajdonságok gyökeres megváltozása, a talajtermékenység tartós javulása érhető el. A megszüntetendő talajhiba jellegétől függően fizikai (mechanikai) és kémiai talajjavítási eljárások ismeretesek, egyes esetekben pedig a kettő kombinációjának alkalmazása válhat szükségessé (komplex melioráció).

Talajpusztulás Magyarországon (Stefanovits Pál [1992] nyomán).
1 – erősen;
2 – közepesen;
3 – gyengén;
4 – nem erodált területek;
5 – akkumulációs területek;
6 – defláció által gyakran sújtott területek;
7 – erdők

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir