A folyószabályozások

Full text search

A folyószabályozások
A Kárpát-medence területén – amelyhez a magyarság története a trianoni békeszerződésig, 1920-ig szorosan kapcsolódott – a történelmi időkben a legváltozékonyabb természeti elem a víz, a vízhálózat volt, amely állandó veszélyt, ugyanakkor közvetlenül és közvetve megélhetési forrást jelentett.
A folyók ártereinek kiterjedését a már a honfoglalás kora előtt megvalósított, az előző oldalakon is említett úgynevezett fokrendszerrel szabályozták. E kiegyenlítő, vízszétterítő rendszer a 18. században tönkrement, s annak utána a vízborította területek elterjedése az ősállapothoz hasonlóan megint jobban tükrözte az egymást követő csapadékosabb vagy szárazabb esztendőket.
A 18. század elejétől kezdve tudatosan és rendszeresen vízszabályozási munkálatokkal igyekeztek a Kárpát-medence hátrányos vagy hátrányosnak vélt vízrajzi viszonyait befolyásolni (mocsárlecsapolás, az így nyert területek intenzívebb mezőgazdasági hasznosítása, betelepítése, a vízi- és a szárazföldi közlekedés, személy- és áruforgalom fejlesztése stb.). Elég, ha csak a Bánságban a központi kormányzat által szorgalmazott és a 18. század elején megkezdett ármentesítést, a Béga csatornázást és a Tiszával kapcsolatot teremtő vízi út kialakítását említjük. Ugyancsak az 1720-as évektől kezdődtek azok a magánföldesúri és vármegyei árvízvédelmi munkálatok, amelyek a Csallóköz és a Vág mentének ármentesítését akarták megoldani. A központi kormányzat megbízásából került sor a Dudvág áradásainak felszámolására, a Tisza-Duna-Sió-Balaton-Dráva hajózható csatorna terveinek elkészítésére (1744), az ószőnyi, a tatai és a dunaalmási mocsarak lecsapolására (1747). A vízi szállítást szándékozott biztosítani a Ferenc-csatorna megépítése (1793–1801), s átfogó (hajózási, árvízmentesítési, lecsapolási stb.) koncepcióval fogtak hozzá az 1840-es évektől a Tisza, majd a 19. század végéig elhúzódóan a teljes magyarországi Duna-szakasz szabályozásához (lásd A Duna, a Tisza és mellékfolyóik című részt). Az árvízmentesítés, belvízlecsapolás – amelyeknek árnyoldalairól ugyancsak a folyók bemutatásánál olvashattunk – mindmáig állandó jellegű vízvédelmi, mezőgazdasági és egyéb feladatokat ró a társadalomra.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir