Erdély és a Partium

Full text search

Erdély és a Partium
A Partium példáján a következőkben egy terület változó érvényű elnevezését mutatjuk be.
Az elnevezés bizonytalansága az 1606 utáni rendi-függetlenségi küzdelmekben részt vevő erdélyi fejedelmeknek időlegesen átengedett, a személyükhöz mintegy „végkielégítésként” kapcsolódó királyi magyarországi vármegyék hovasorolásában rejlik. Az utóbbiak – bár Erdély politikai súlyát, jelentőségét nagyban növelték – sosem tartoztak az 1541 után kialakuló Partium fogalmába. Bocskai István személye rövid ideig négy vármegyét kapcsolt Erdélyhez (Ugocsát, Bereget, Szatmárt és Szabolcsot); Bethlen Gábornak 1622-ben, a nikolsburgi békében hét magyarországi vármegyét, az előzőeken kívül Zemplént, Borsodot és Abaújt engedte át élete végéig II. Ferdinánd; 1645-ben III. Ferdinánd I. Rákóczi Györgynek biztosította e vármegyéket, majd a fejedelem halála után a fentiek közül Szabolcs és Szatmár vármegyék II. Rákóczi György kezén maradhattak haláláig, 1660-ig.
A Partium területe ezzel szemben 1541–1690 között, folyton változó kiterjedéssel, Magyarországnak azokat az Erdély peremvidékén levő vármegyéit foglalta magába, amelyek a hadi események miatt időlegesen – maguknak a Magyarországhoz való visszatérés jogát mindig fenntartva és hangoztatva – Erdély politikai életébe kapcsolódtak be, bár törvényhatóságaik az „új hazában” is megtartották különállásukat. Magát a Partium elnevezést az 1570. december 1-jei speyeri egyezmény szövegében találjuk először: eszerint János Zsigmond a megegyezés után a következőképpen használta címeit: „Fenséges János fejedelem úr, a néhai felséges János királynak, Magyarország, Dalmácia, Horvátország stb. királyának fia, Isten kegyelméből Erdély és a magyarországi Részek fejedelme” (Transylvaniae ac Partium Hungariae dominus). A megállapodás pontosan behatárolta a Partium területét is, megnevezve azokat a vármegyéket, erősségeket, uradalmakat – Bihar vármegye (Nagy)Várad várával, Kraszna és Közép-Szolnok vármegyék a Cseh-i uradalommal és Máramaros vármegye Huszt várával –, amelyeket „a fenséges fejedelem és utódai teljes joggal és hatalommal … bírják és birtokolni fogják”.

Erdély a 17. század első felében (lent).
Partium területéhez már nem tartoznak a török által hódoltatott Maros-völgyében fekvő várak és Temesvár sem. A zöld sávozású terület ugyancsak az Oszmán Birodalom terjeszkedésére utal. A felirat azt az állapotot jelzi, amely a 17. századra Közép-Szolnok vármegyéből kivált Kővár vidékét önálló törvényhatóságként tünteti fel
A Partium területe azonban 1541-től kezdve – részben a török hódítások következtében – többször is változott. A hódítás veszélyének elkerülését remélve a magyar politikai élet központjaitól távol fekvő Arad, Zaránd, Csanád és Békés vármegyék követei az 1544. évi tordai országgyűlésen az erdélyi vármegyékkel együtt jelentek meg, törvényhatóságaik területét ugyancsak a Partiumhoz kötve. Az 1541–1570 között kialakult Partium a török hódítások eredményeként mindinkább az Oszmán Birodalom területét gyarapította, bár elvben 1690-ig Erdélyhez kötődött. 1690-ben törvényhatóságait rendelettel Magyarországhoz kapcsolták és Zaránd megye kivételével megszüntették Erdéllyel való korábbi viszonyát.
A Partium fogalmát a 18. században újították fel: az Erdéllyel határos, északi és nyugati törvényhatóságok bizonytalan jogállását III. Károly 1732. december 31-i utasításával rendezte. A Partiumot ezután a gyakorlatban ismét négy törvényhatóság alkotta, bár ezek területe eltért a speyeri egyezményben foglaltakétól. A magyarországi rendek állandóan követelték a négy törvényhatóság visszacsatolását Magyarországhoz, ami végül 1848-ban, Erdély és Magyarország uniójával valósult meg. Később, a Bach-korszakban a partiumi törvényhatóságok ismét Erdélyhez kerültek és csak 1860-ban kapcsolódtak Magyarországhoz. A Partium fogalma és négy törvényhatósága véglegesen a Magyarországon és Erdélyben 1876-ban végrehajtott polgári megyerendezés során szűnt meg.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir