Kelet-nyugati folyók, kontinentális éghajlat

Full text search

Kelet-nyugati folyók, kontinentális éghajlat
Az Erdélyi-medence nagy része a Tisza vízgyűjtőjéhez tartozik; ezen belül a Szamosok, a Sebes-Körös és a Maros vízvidéke különíthető el. A negyedik vízrendszer a Vöröstoronyi-szoroson át az Al-Duna felé távozó Olt folyóé.
A Szamos vízrendszere az Erdélyi-medence északi részét foglalja magában. A Szamos jellegzetes többforrású folyó: a Désnél egyesülő Nagy- és Kis-Szamosból (utóbbi pedig a Meleg- és Hideg-Szamosból) adódik össze. A Nagy-Szamos a Radnai-havasokban ered, a Kis-Szamos forrásai a Biharban és a Gyalui-havasokban vannak.
A Sebes-Körös a Kalotaszegi-dombságon, Körösfő határában ered; völgye forgalmas átjárót képez az Erdélyi-középhegységen keresztül (Királyhágó, Révi-szoros). Vízhozama jóval kisebb az egyesült Szamosénál.
A Maros Erdély fő folyója: Dédától Déváig átlós irányban, jórészt középszakasz-jelleggel szeli át az Erdélyi-medencét. Vízvidékéhez tartozik a Mezőség déli fele, a medence keleti peremvidéke Dédától Székelyudvarhelyig, a Küküllők dombságának nagy része, az Erdélyi-Hegyalja és a Hunyadi-medence. A Kis- és Nagy-Küküllő (a folyónév jelentése: Kökényes) párhuzamos völgyei ugyancsak derékban szelik át a medencét; forráságaik az említett vulkáni törmelékes fennsík görgényi és hargitai szakaszába mélyítik völgyeiket.

A sókarszt oldásbarázdái Parajdon (Nemerkényi Antal felvétele)
A Marosnál valamivel kisebb hozamú Olt a Rákosi- és a Vöröstoronyi-szoros között, Fogarasföldön végigfolyva szeli át az Erdélyi-medencét. Vízgyűjtőjéhez a Dél-erdélyi-medencesor, a Küküllők dombságának déli része és a Homoródi-dombság tartozik.
A medence fővölgyeiben 7–8 folyóterasz alakult ki, a mellékvölgyekben a teraszok száma 2–5 között változik. Különösen szépen fejlettek a 30–35 és az 50–60 m-es, valamint a 100–110 m-es viszonylagos szintkülönbségű (az ártér fölötti 3., 4. és 6. számú) teraszok. Az Erdélyi-medence teraszai túlnyomóan éghajlati eredetűek. Neotektonikus eredetű deformációk csupán a peremeken, főleg a sódiapír-övezetben mutathatók ki.
Az Erdélyi-medence éghajlata – a jól zárt medencejelleg következtében – az Alföldéhez hasonlóan kontinentális. Az évi abszolút és közepes hőmérsékletingadozás egészen hasonló, mint az Alföldön, de a nyár (júliusban 19 °C körül) és a tél is (januárban –3 és –4 °C) valamivel hidegebb. Az évi középhőmérséklet Déván 10, Nagyszebenben 9, Kolozsvárott 8,5, Marosvásárhelyen 8, a magasabb hátakon 6 °C körül alakul. A különbségeket, akárcsak a csapadék eloszlását, elsősorban a domborzat határozza meg. A medence központja, a Mezőség csak 500–600 mm csapadékot kap; a peremeken már 700 mm fölötti mennyiség hull. A legcsapadékosabbak a kora nyári, a legszárazabbak az őszi hónapok. A hótakaró a medence közepén 40–60, a peremeken 100–120 napig szokott kitartani. A folyók átlag kétévenként, egy-két hónapra fagynak be. Az uralkodó nyugati szélirányt a domborzat helyenként jelentősen módosítja.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir