A flisvonulattól a fiatal vulkánsorig

Full text search

A flisvonulattól a fiatal vulkánsorig
Az Északkeleti-Kárpátokban a nyugatról áthúzódó flis- és vulkáni övezet mellett foltokban a szirtöv is megjelenik (Pienini-szirtöv: Tiba vára, Perecseny, Szolyva, Dolha; a külsőbb helyzetű Máramarosi-szirtek; valamint a délnyugat-nyugat felé visszakanyarodó, Lápos-hegységi Batizpolyáni [Rákosfalva, Poiana Botizei] szirtek). Az Északnyugati-Kárpátokban megismert, idősebb (paleo- és mezozoikumi) belső-kárpáti zóna itt lényegében hiányzik, kivételt csak északnyugaton a Homonnai-hegység mezozoikumi mészkőröge, délkeleten pedig a Keleti-Kárpátokból átnyúló, északnyugat felé elkeskenyedő Rahó-Máramaros-Radnai-masszívum impozáns tömbje jelent. (Ha a Keleti-Kárpátok határának megvonásánál a belső-kárpáti zóna újbóli megjelenését vesszük kritériumnak, akkor a határt jóval északabbra, a Tarac-folyónál kellene megvonnunk.)
A flisövezet (Keleti-Beszkidek, Gorgánok, Csornahora, Obcsinák) megszakítás nélkül, de délkelet felé 120-ról 30 km-re szűkülő sávban keretezi a hegyvidék külső oldalát. Kréta-paleogén üledékekből épül föl, amelyek a paleogén-miocén orogén fázisok során torlódtak össze mai takaróikba. A keskeny, csapásirányú takarók a külső előtér irányába mozogtak; az egyes áttolódások amplitúdója a 15–20 km-t is eléri. A flisüledékek nem egyetlen tengermedencében, hanem kisebb-nagyobb tengervályúk sorában halmozódtak fel, ezért egyazon koron belül is igen változatosak. Egyrészt az Északnyugati- (Szkiba-, Kroszno-, Predukla-, Dukla-, Magura-takarók), másrészt a Keleti-Kárpátokkal függnek össze (Csornahora-, Krasznosora-, Szuha-, Borkút-, Rahó-, Kövesliget-Petrova-takaró).

A 14. századi viski református erődtemplom és harangtorony (Karátson Dávid felvétele)
Legkívül a Szkiba- és a Krosno-takaró a Moldavidák megfelelője. A Szkiba-takaró a flisövnek a Verhovina-folyosón kívüli része: Rzeszów vidékétől Észak-Máramarost érintve a Bukovinai-Obcsinákig húzódik (délen a Tarkői-takaróban folytatódik). A kréta–alsó-miocén korú agyag-homokkő-márga-agyagpala összlet erősen pikkelyezett, s kívül az előtér molasszüledékeire tolódott. Jellegzetes képződmény az oligocén ún. menilites formáció (sötét színű kovás agyagpala). A Krosno-takaró délkelet felé elkeskenyedő sávja a Verhovina-folyosóban bukkan a felszínre. Ez is kréta–alsó-miocén sorozat, melyben azonban az agyagos képződmények uralkodnak. Legnagyobb elterjedésű az oligocén menilites pala, valamint az alsó-miocénba nyúló krosnói formáció (3000 méter vastagságú homokköves-agyagos-meszes flis).
A belsőbb helyzetű Dukla-Predukla-Magura-takarók a Keleti-Kárpátokban nem folytatódnak. A Dukla- és a homlokán kibukkanó Predukla-takaró a Keleti-Beszkidek belső vonulatát, a Polonyinákat alkotja; rétegsoruk a krétától az alsó-miocénig terjed (jellegzetes a paleocén vadflis, az oligocén menilitpala és a krosnói formáció). A Magura-takaró az előbbitől délre, a Krajnyák völgyfolyosójában nyúlik be az Északkeleti-Kárpátokba; itt csak paleogén flist tartalmaz. Inkább keleti-kárpáti kapcsolódású szerkezeti egység a Keleti-Verhovinában jelentkező Csornahora-takaró (kréta homokkő, paleocén-eocén homokos-agyagos flis; délkeleten az Audia-takaróban folytatódik). A Krasznosora-, Borkút- és Szuha-takarókat (a keleti-kárpáti nagy Csalhó-takaró megfelelőit) kréta homokkő, márga, agyagkő alkotja; az első kettő a Verhovina-folyosó déli oldalán, a Fagyalos- és a Csornahora-hegységben, míg a Szuha-takaró a Polonyinák folytatásában a Nagyág völgyétől az Aranyos-Besztercéig jelentkezik. A Rahó-takaró változatos kréta flisüledékekből áll: a Máramarosi-medence északi peremén a Máramarosi-szirtövvel érintkezik (keleti-kárpáti megfelelője a Fekete-flis-takaró). A flisövön kívül a gyűrt molassztakarók húzódnak.

A Máramarosi-havasok legmagasabb csúcsa, a 2061 méter magas Hoverla a Tatár-hágóból (Karátson Dávid felvétele)
A Máramarosi „kristályos” öv a Tarac völgyénél kezdődik, délkelet felé szélesedve a Radnai-havasokban éri el legnagyobb méreteit, majd tovább a Szuhard-hegység és a Nyíres-Obcsinák területén a Keleti-Kárpátok ún. kristályos-mezozoikumi övében folytatódik. Tektonikai egységeit, felépítését a Keleti-Kárpátoknál részletezzük.
A Máramarosi kristályos öv nyugati oldalán a belső-kárpáti flisöv húzódik. A Kövesliget–Petrova-takaró kréta-oligocén összlete homokkő-agyagkő-márga-homokos mészkő váltakozásából áll. Ungvártól nyugatra a Podhalei, a Lápos-, Széples- (Cibles-) hegységben a vulkáni képződményekkel átjárt Szolnok-máramarosi flis található, amely mélyfúrásokban az Alföld közepéig nyomozható.
A bővebben a lemeztektonikai fejezetben, illetve az Északnyugati-Kárpátoknál tárgyalt Pienini-szirtöv – amelyet a flis, illetve a neogén vulkanitok nagyrészt elfednek – a kréta és miocén tektonikai fázisokban felpikkelyeződött mezozoikumi sorozatból áll. A felszínre, mint mondtuk, csak néhányszor bukkan ki, a Taractól keletre pedig hozzá hasonló szerkezeti alakulat nem ismert.

A Kárpátok és „aljának” érintkezése: kilátás Huszt várából a Tiszára (Karátson Dávid felvétele)
A belső-kárpáti süllyedék vastag miocén rétegösszletében gazdag sótelepek fordulnak elő (Aknaszlatina, Aknasugatag). Ebben a zónában húzódik a szarmata-pliocén vulkánsor, amely az Alföld északkeleti peremén a Vihorláttól a Gutinig nagyszerű ívet formál, majd megszakításokkal a Lápos-, Cibles- és Borgói-hegységben folytatódik a Keleti-Kárpátok felé. A korábban többször említett, eltemetett vulkáni összlet révén szervesen összefügg az Eperjes–Tokaji-hegységgel is. Előhegyei az alföldi peremen kis szigeteket formálnak (Munkácsi-várhegy, Királyhelmeci [Král'ovský Chlmec]-, Mezőkaszonyi-, Barabási-, Tarpai-, Beregszászi-, Salánki [Salanki]-, Szőlősgyulai [Julivci]- hegy).
Bár az Északkeleti-Kárpátokat számos ásványi nyersanyag gazdagítja – földgáz, kőolaj, barnaszén, lignit, vas-, mangán-, színes- és nemesércek, kaolin, bentonit, zeolit –, nagyobb gazdasági jelentősége csak az aknaszlatinai (Solotvina) sóbányának (művelésből kivont termeit ma gyógyászati célokra használják), a vulkáni Gutin-hegység és a radnai kristályos zóna érceinek, valamint az építőipari nyersanyagoknak van. A csernobili katasztrófa óta különösen nagy jelentőségre tett szert a jó szűrőképességű zeolitok bányászata (Beregszász, Szeklence [Szokirnyica]). A természeti kincsek körébe tartozik a terület több száz ásványvízforrása is.

Lapos, fenyvesekkel borított hátak jellemzik a Szinyák miocén vulkáni hegységét (Karátson Dávid felvétele)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir