Éghajlat, időjárás

Full text search

Éghajlat, időjárás
Mint középhegységeink zöme, a Bükk is Magyarország hűvös, hegyvidéki területeihez tartozik, a Déli-Bükk északi kétharmadán azok mérsékelten nedves, hideg telű, a Bükk-fennsíkon és az Északi-Bükkben nedves, hideg telű változatához. Csupán a Déli-Bükk déli szegélye, a Bükkalja és a Bükk-hát nyúlik le a mérsékelten meleg területekre.
A Kárpát-medence belső alföldjeihez és dombságaihoz képest, a Bükkalját és a Bükk-hátat kivéve, a hegységben a tél hosszú, havas és hideg. November végén, december elején kissé megnő a csapadék mennyisége, Erzsébet napja után többnyire havazhat is. 600–700 méter fölött az utolsó havazás április derekán esedékes, de pl. 1978. V. 11-én és 12-én a „fagyosszentek” is erős havazást hoztak.
A hegység magasabb részein a tél zordságát nagyszámú derült nap enyhíti. A nehéz, fagyos ködök legomolyognak a hegyhátakról és a fennsíkokról és sűrű, nyirkos ködként ülik meg a völgyeket. Vastagságuk és gyakoriságuk a Sajó- és a Bán-völgy felé növekszik. A hegylábak ónos, szürke szitálása fölött a fennsíkokon ilyenkor gyémántosan csillogó hó és napsugaras, tiszta, kék ég ragyog. (A januári napfénytartam a Sajó-völgyben mindössze 50–55, a hegység javán 55–70, a Nagy-fennsíkon 70–75 óra). Mindezek következtében a legnagyobb hidegeket nem a Bükk-fennsíkon (–17 °C), hanem a Sajó-völgyben (-21 °C) mérik.
A szomszédos alföldi és dombvidékekhez képest a tavasz késik. A mogyoró virágzása csak március derekán kezdődik, az áprilisi középhőmérséklet 6–8 °C (a hegylábakon, alföldeken 8–9,5 °C). Mint a Kárpát-medencében mindenütt, tavasz végén-koranyáron a csapadék mennyisége lényegesen megnő, az Atlanti-óceán felől érkező légtömegekből a Bükkre májusban-júniusban összesen 140–165 mm eső hull, ami az évi csapadék egyötöd része.
A nyár hűvös. Július-augusztusban gyakoriak a heves zivatarok; a hirtelen lezúduló esőzések a hegység patakjain időként (pl. 1878, 1958) vad áradásokat támasztanak. Derült augusztus végi, kora szeptemberi éjszakákon az erős kisugárzás gyakran okoz bő harmat-, sőt dérképződéssel járó lehűlést.
A hegység aprólékosan tagolt formakincse kis területeinek éghajlatát (mikroklímáját) sajátosan módosítja. A déli, délies lejtők, töböroldalak több napsütést, nagyobb hőmennyiséget kapnak. Ehhez járul, hogy a világosszürke-fehér mészkő- és dolomit-kibúvások a napsugárzás nagy részét visszaverik. Ezért itt hamarabb kezdődik az olvadás és a virágzás, magasabbra hatolnak a növényzeti övek, gyakoriak a melegkedvelő és szárazságtűrő fajok.
Az északi, északias lejtőkön, a karsztos mélyedések északra néző oldalán viszont a világos kőzetek sugárzás-visszaverő képessége fordítva hat: az oda érkező kevesebb hőből sohasem nyelnek el annyit, hogy azt kisugározva a fölöttük levő levegőt lényegesen fölmelegíthessék. Ezért e helyeken marad meg legtovább a hótakaró, a növényzeti övek leereszkednek, s gyakoriak a hidegtűrő fajok. Egy-egy meredek lejtőjű töbör, kelet-nyugati csapású mészkőgerinc átellenes lejtőin így egymástól alig 50–100 m-re „lakhatnak” olyan növényfajok, amelyek másutt és általában egymástól többszáz kilométerre élnek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir