Vízrajza

Full text search

Vízrajza
Az Északi- és Déli-Bükköt, a Bükkalját és a Bükk-hátat viszonylag sok, közepes hozamú rétegforrás jellemzi. Víz-zárórétegük legtöbbször agyag, vagy – különösen a Bükkalján – agyagosodott vulkáni törmelékkőzet. A két fennsík kevés, csekély hozamú rétegforrása rövid felszíni futás után víznyelőkben, visszafolyókban tűnik el. A Nagy-fennsíkon kibukkanó Csurgó, Bán-kút és Csipkés-kút az ország legmagasabban fakadó vizei közé tartozik (810–850 m). A két fennsík oldalaiban a rétegforrások és a mészkő által elnyelt vizekből táplálkozó karsztforrások egyaránt gyakoriak. Néhol a rétegforrások is annyi meszet tartalmaznak, hogy az kicsapódva édesvízimészkő-halmokat épít.

Magyarország legmagasabb (18 m-es) zuhatagja, a Szinva lillafüredi Alsó-vízesése
A Bükk-fennsík tövében, valamint az Északi- és Déli-Bükkben előtörő karsztforrások viszonylag nagyhozamúak. Kevés kivétellel „foglaltak”, vizüket közeli falvakba, városokba vezetik (Felső-, Galya-forrás, Anna-források, Király-kút). A Szalajka-völgy Szikla- és a Garadna-völgy Margit-forrása pisztrángos tavakat táplál. A Szinva – forrásainak Miskolcra vezetése óta, lillafüredi vízeséseivel együtt – időszakossá vált, a medrén át mélybe szivárgó szennyezett csapadék- és olvadékvizek az alsóbb szintek karsztvizeinek tisztaságát veszélyeztetik. A hegység legnagyobb esésű állandóvizű völgyét zuhatagokkal éltető Sebes-víz forrását eddig, szerencsére, nem vezették el. Néhány vízfolyás helyenként búvópatakként eltűnik, majd újra előbukkan felszínalatti mészkőmedréből (Száraz-, Hór-, Lök-völgy, Tatár-árok).
A Nagy-fennsík és a Délnyugat-Bükk érintkezési vonalán sorakoznak a hegység nevezetes időszakos forrásai, az Imó, Vörös-kő és a Feketelen. Nagy hóolvadások, bőséges nyáreleji esők után „megindulásukat” tompa morgás előzi meg, majd kürtőjükből vastag sugárban 1–1,5 m-re is fölszökik a víz. Működésük a hegység karsztvízszintjének átmeneti emelkedésével magyarázható. A völgyeikben pusztuló darázskő-dombok tanúsága szerint korábban állandóan, vagy hosszabb ideig ontották a vizet, a hegység emelkedése miatt „süllyedő” karsztvíz azonban egyre ritkábban bukik át forrásszájukon.
A Déli-Bükk és a Bükkalja, illetve az Északi-Bükk és a Bükk-hát határát jelző vetősávban, ahol a karsztvizek mélyből fölszálló hévizekkel keverednek, meleg- és langyos források fakadnak: Eger, Miskolctapolca, Diósgyőr, Latorút, Kács, Mónosbél, Bélhárom-kút, Mályinka. Nitrogéngáztól pezsgő, dús vizű forrásaik patakja – a Hejőhöz hasonlóan – télen nem fagy be, és még századunk derekán is malmokat, fűrészeket hajtottak. A hegyvidék szegélyén mélyített kőolajkutató fúrások több helyen értékes gyógy- és hévizeket hoztak felszínre (Egerszalók, Mezőkövesd, Bogács, Miskolc).
A Bükk forrásaiból táplálkozó patakok közvetve vagy közvetlenül a Tisza vízgyűjtőterületéhez tartoznak.
A Bán-patak két fő forrásága az Északi-Bükkben ered; a bővizű Sza-lajka folytatását adó Szilvás-patak Nagyvisnyó alatt egyesül a Verebce-lápa felől érkező Bán-patakkal. A Bán a Láz-bérci-víztároló előtt még fölveszi a Baróc-, a bővizű Mályinkai- és Csondró-patakot, majd a tároló után Vadnánál ömlik a Sajóba. Erős sodrú vize még a századfordulón is több őrlő- és kallómalmot hajtott. Az Északi-Bükk keleti részének vizei a Tardonai- és a Harica- (Nyögő-) patakon keresztül Kazincbarcikánál, illetve Sajószentpéternél ömlenek a Sajóba.

A Pénz-patak víznyelője a Délkeleti-Bükkben
A Szinva a Bükk-fennsík és a Déli-Bükk keleti felének vizeit gyűjti össze. Amióta forrásait elvezették Lillafüredig, időszakos, onnan valójában a Garadna vizét szállítja. Az Ómassa fölött eredő Garadna már a 18–19. században kohófújtatókat, ércaprítókat, vízikalapácsokat működtetett. A Szinván még a századfordulón is több vízimalom dolgozott (például a legendás Molnár-szikla alatt), vizét a miskolciak vászonfehérítésre használták (Vászonfehérítő utca). A város keleti határában torkollik a Sajóba.
A Déli-Bükk patakjai a Heves-Borsodi-Mezőség felé igyekeznek. Egy részük nagy hozamú karsztos, langyos vízfőkből ered (Kácsi-, Latorúti-patak, Hejő), más részük a Déli-Bükk belsejében fakadó forrásokból táplálkozik (Hór-, Kánya-, Csincse-patak). A Heves-Borsodi-ártérre jutva korábban rossz lefolyású mocsarakban – „csincsésekben” – vesztek el, vizüket most (a Hejőt kivéve) a Csincse-csatorna vezeti az Eger-patakba.
Az Eger-patak a hegység nyugati felének legnagyobb vízfolyása. Forráságai a Hevesaranyos-Mikófalvai-medencében fakadnak; vizét elsőként a mónosbéli források szaporítják jelentősen. A Szarvaskői-szurdokban korábban több malmot is hajtott. Felnémetnél a Tárkány-patak, Egerben bővizű melegforrások gyarapítják; mielőtt eléri a Tiszát, fölveszi a Bükkszék-Hevesaranyos környékéről érkező Laskót is. Legfontosabb mellékpatakja a Tárkány, amely a Délnyugati-Bükk hosszú, Nagy-fennsík alól induló völgyeinek vizét gyűjti össze. Fő táplálója az immár szintén (Egerbe) elvezetett felsőtárkányi Szikla-forrás.
A hegység patakjainak nagyvize csak részben esik egybe a Kárpát-medence folyóinak hóolvadás utáni és nyárelejei esőzéseket követő áradásával. Vízmennyiségük erős esőzések hatására az átlagosnak harminc-negyvenszeresére is megnő; ilyenkor pusztító, dübörgő áradattá híznak, s helyenként új, mély árkot mosnak maguknak (pl. a Szinva és a Garadna 1878 augusztusi, 1958 nyári, 1973 októberi árvize).

A Szalajka édesvízimészkő-lépcsősorán lezuhogó Fátyol-vízesés
Tavakban a Bükk szegény. Legnagyobb állóvize, a Hámori-tó helyén eredetileg a Szinva hatalmas édesvízimészkő-tömbje a Garadna völgyébe nyomulva duzzasztotta-szélesítette tóvá annak vizét. Ez volt a diósgyőri pálosok 14–15. századi halastava, a Fel-tó. 1811–1813 között Fassola Frigyes csak meghosszabbíttatta a természetes gátat, s zsilippel szabályozhatóvá tette a tó lefolyását. A Hámori-tó ma 1200 m hosszú, 4–8 m mély, átlag 400 000 m3 vizet tárol. Suvadás gátolta el az Egerbaktai-tó medencéjét. A mészkőfelszínek eltömődött víznyelő-töbreiben nagy olvadások, esőzések után hosszabb-rövidebb ideig megmaradhat az összegyülemlett víz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir