A csodálatos bazaltoszlopok vidéke

Full text search

A csodálatos bazaltoszlopok vidéke
Mintegy 6,5 millió évvel ezelőttől a késő pleisztocénig több szakaszban heves tűzhányó-tevékenység játszódott le a kb. a mai Salgótarján–Losonc–Feled–Bárna települések között fekvő, mintegy 150 km2 területű Nógrád–Gömöri-bazaltvidéken. A bazalt lávaként és törmelékként egyaránt a felszínre jutott. Eredményeképpen több mint 100 önállónak tekinthető vulkáni képződmény keletkezett, köztük kúpok, lávatakarók, robbanásos kráterek (tufagyűrűk, maarok) és kisebb méretű hasadék- és kürtőkitöltések, melyek mintegy kétharmada Szlovákia területén, közel egyharmada a mai Magyarország Medvesvidéknek nevezett kistáján található. A vulkánosság eleinte mocsári, utána főleg szárazföldi környezetben ment végbe. Hátterében az anomáliásan vékony kéreg, a magas hőáram és az extenziós feszültségek álltak, aminek hatására a kéreg mélytörésein keresztül felfelé áramlott a felső-köpeny részlegesen megolvadt anyaga, és a felszínre érve bazaltvulkánosságként jelent meg (bővebben lásd a lemeztektonikai fejezetben).
A kitörésekben sok szabályszerűség nem figyelhető meg. Egy- vagy többfázisú kitörésre, láva- és piroklasztit-képződésre egyaránt van példa. A lávák általában tömöttek, csak helyenként hólyagosak vagy salakosak. Gyakori a 10–25 cm-es átmérőjű, főként öt- és hatszögű szép oszlopokból álló elválás. A lávatakarók többnyire lemezesek és padosak. A rétegvulkánoknál a robbanásos és kiömléses tevékenység váltakozásában nem mutatkoznak általános törvényszerűségek, bár többségük működése előbbivel kezdődött. Főként az északabbi, szlovákiai részen utóvulkáni jelenségek is megfigyelhetők. A vulkánosságra északon inkább a nagy kiterjedésű takarók (Bucsony, Monosza, Pogányvár, Medves), délen pedig a kisebb tömegű kúpok (Salgó, bárnai Nagy-kő, Somos-kő) jellemzők.
A bazaltképződmények közül számos rendkívül látványos. Így pl. a várrommal koszorúzott, Petőfi Sándor által is megverselt Salgó (vagy Nagy-Salgó, 625 m), amelynek csúcsáról gyönyörű körkilátás nyílik; a csodálatos oszlopos elválásokat mutató és az alábányászás okozta beroskadás következtében mély hasadékokkal tagolt Nagy-Szilvás-kő (628 m); a vulkánosság legkülönbözőbb termékeit tanösvényen bemutató Kis-Salgó (vagy Boszorkány-kő, 571 m); a bányászat révén „gyökeréig” feltárt Pécs-kő (542 m), melyről szintén gyönyörű kilátás nyílik; az ugyancsak oszlopos elválásáról és várromjáról híres Somos-kő (526 m); a nagy kiterjedésű, szinte asztalsimaságú lávatakarós Pogányvár (578 m) és Medves (671 m). De egyedülálló különlegességnek számít a Baglyas-kő henger alakú kipreparálódott kürtőkitöltése, ahol a feltörő láva megállt a tufagyűrűvel övezett vulkáni kürtőben, a bárnai Kis-kő tágas bazaltbarlangja, és a Pogány-vár lábánál felhalmozódott törmelékben kialakult álbarlangok sorozata is.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir