Növényzet és talajtakaró

Full text search

Növényzet és talajtakaró
A Dunántúli-dombság átmeneti, illetve összetett jellege nagyon jól tükröződik növényföldrajzi képében is. Déli és délkeleti részén szubmediterrán és illír, délnyugaton mediterrán és atlanti flóraelemek jellemzőek. A Mecsek és a Villányi-hegység, valamint szomszédságuk a pannóniai és az illír flórák tipikus átmeneti területe számos harmadidőszaki reliktummal és mediterrán örökzöld fajjal. A Dunántúli-dombság eredeti, természetes növénytakarója jórészt a mérsékeltövi, zárt lomboserdő: a paleoökológiai tényezők együttesének függvényében tölgyesek, bükkösök, gyertyánosok, ezüsthársasok voltak jellemzőek, s természetesen – főként hidrológiai és geológiai hatásra – extra- és azonális növénytársulások is kialakultak. Az eredeti erdőket azonban nagyrészt kiirtották, helyüket a földművelés vette birtokba. Így a terület erdősültsége ma már csak 24–25% (mintegy 200 ezer hektár). A Dél-dunántúli flóravidék (Praeillyricum) öt flórajárásra tagolható: Zalai (Saladiense), Belső-somogyi (Somogyicum), Külső-somogyi (Kaposense), Mecseki (Sopianicum ) és Villányi (Harsányense).
A nagytáj genetikai talajtípusai – a földrajzi helyzetből adódóan, továbbá a kőzettani, domborzati, éghajlati, vízföldrajzi és növényzeti adottságokon, illetve a természetes folyamatokon túl – nagymértékben magukon viselik az emberi tevékenység hatásait. Zonálisan jórészt az erdőtalajok, kisebb részben a sztyeptalajok jellemzőek. A keletről nyugatra csökkenő kontinentalitás és a délről északra csökkenő mediterrán hatás a domborzati tagoltság miatt korlátozottan érvényesül. Bár a nyugati, viszonylag legcsapadékosabb területrészeken kialakult agyagbemosódásos barna erdőtalajoktól a délkeleten képződött mészlepedékes csernozjomokig teljes a genetikai talajsorozat, a domborzati szintkülönbségek, a lejtőkitettség, következésképpen a változatos ökológiai viszonyok miatt a talajföldrajzi kép legsajátosabb vonása a nagyfokú területi mozaikosság. A változatosságot fokozzák a helyi hatások, amelyek egyrészt a talajvíz felszín alatti elhelyezkedésével függnek össze, és általában az alluviális térszínek hidromorf, illetve szemihidromorf talajaiban jutnak kifejezésre. Másrészt a sajátos kőzetminőségből adódó (litomorf) hatások (pl. mészkövön rendzinatalaj képződése) ugyancsak tarkázzák a képet. A gazdasági tevékenységgel kapcsolatos talajképző, illetve -módosító hatások közül mindenekelőtt az erdőirtások, a mezőgazdasági művelés következményei – a talajklimatikus szárazodás (sztyepesedés) és az erős talajlepusztulás –, továbbá a különböző mértékű talajgenetikai és talajdinamikai változások említendők. A talajtól megfosztott, lepusztult felszíneken ezek a hatások kultúrtalajok kialakulásában, a váztalajok nagy elterjedésében jelentkeznek.
Főként a különböző jellemzőket integráltan tükröző genetikai talajtípusok, az erodáltság mértéke, ezekkel is összefüggésben a talajok természetes termőképessége stb. alapján a Dunántúli-dombság területén a következő talajkörzeteket lehet elkülöníteni: Belső-Somogy kettős homokfelszíne; Marcali-hát; Nyugat- és Észak-Külső-Somogy; Kelet-Külső-Somogy; Nyugat-Hegyhát; Kelet-Hegyhát; Völgység; Zselic; Szekszárd-Baranyai-dombság; Mecsek és Villányi-hegység; Dráva-Duna menti sáv.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir