Éghajlat, növényzet

Full text search

Éghajlat, növényzet
A Dunántúli-középhegység éghajlatát a térben és időben eltérő klímahatások összetettsége jellemzi. Földrajzi helyzete miatt a szubkontinentális jelleg mellett a szubmediterrán hatás is érvényesül, összességében azonban síksági környezetétől jól elkülönülő, zonálisan jelentkező hegyvidéki vonásokat mutat. Hegységi éghajlati vonásai: környezetéhez képest kiegyenlítettebb hőmérsékletjárása és csapadékeloszlása, nagyobb csapadékmennyisége, hűvösebb nyara, területenként változóan, de rövidebb tenyészidőszaka, több hótakarós napja, és a gyakori hőmérsékleti inverzió.
Csapadék-ellátottságát meghatározza, hogy délnyugat-északkeleti csapása merőleges az Atlanti-óceán felől érkező légtömegekre, így a hegység nyugati oldalán több csapadék hull, keleten viszont főnhatás érvényesül. A csapadék átlagos évi összege a Bakonyban a legmagasabb (a Magas-Bakony fennsíkjain akár 800–900 mm), míg legszárazabb területei a Balatonfelvidék délkeleti pereme (kb. a Balatonfűzfő-Várpalota vonal), ahol a csapadék évi összege 600 mm alatt van, sőt az „esőárnyékos” hegységelőtereken alig több mint 500 mm.
A középhegységi jelleg kifejeződik a hőmérséklet alakulásában is. A januári hőmérséklet –1,5 és –4 °C között váltakozhat; a legenyhébbek a telek a Balatoni-riviéra térségében (–1 °C). A nyári hőmérséklet a magasság növekedésével csökken; 300 m felett a júliusi középhőmérséklet 19,5 °C-nál alacsonyabb, a legmagasabb részeken a 17,5 °C-t sem éri el.
A domborzat jelentősen befolyásolja a szelek erősségét és irányát is. Az uralkodó északnyugati szél az északnyugati-délkeleti árkokban jelentősen felerősödhet (Móri-árok, Pilisvörösvári-árok, Budaörsi-medence; utóbbiban mérték hazánk eddigi legnagyobb szélsebességét). Speciális, főn jellegű szél alakulhat ki a Balatonfelvidéken, a Tési-fennsík keleti előterében (Inota) és a Vértes keleti peremén (Csákvár).
A hegység éghajlati típusai jól tükrözik az orográfiai helyzetet. Meleg-száraz, mérsékelten meleg-száraz éghajlati típusok uralják a délkeleti hegylábi, hegységperemi övezetet. Mérsékelten meleg-mérsékelten száraz éghajlat jellemzi a hegységperemi dombságok, alacsony sasbércek, fennsíkok területét. A magas fennsíkok, hegytetők, csúcsok a hűvös-mérsékelten nedves, ritkábban a hűvös-nedves éghajlati körzetbe tartoznak.
A Dunántúli-középhegység, mint a biogeográfiai részben olvashattuk, növényföldrajzilag a Bakonyicum önálló flóravidékét képezi, amelyen ugyanakkor erősen érződik az Északi-középhegység, az Alföld, illetve főként a délnyugati szubmediterrán területek hatása.
A klímazonális vegetáció egységei közül elsőként a bükkösöket említjük, amelyek nagyobb összefüggő foltokban az Északi-Bakonyban fordulnak elő. Hegyvidéki éghajlatot kedvelő állományai Farkasgyepű környékén 200 m tengerszint feletti magasságig ereszkednek le; ezt a nyugati oldal említett orográfiai csapadéktöbblete teszi lehetővé. Extrazonális bükkösök az egész középhegységben előfordulnak, de egykor még sokkal nagyobb területet borítottak („Bakonyerdő”).
A gyertyános-tölgyesek az enyhén savanyú talajokat kedvelik, olykor elegyes társulásokat alkotnak. Szép állományaik fordulnak elő a Bakonyban, a Vértesben. A cseres-tölgyesek inkább az agyagbemosódásos barna erdőtalajokon tűnnek fel, elsősorban a hegység alacsony peremi fennsíkjain, harmadidőszaki laza üledékekkel takart sasbércein, peremi medencéiben és dombságain.
A Dunántúli-középhegység vegetációjának talán legjellegzetesebbjei a száraz tölgyesek: a karsztbokorerdők és karszttölgyesek. Ezek a legkiterjedtebb felszínépítő kőzeteken, a dolomiton és mészkövön élnek. Sajátos színfoltok mind a Budai-hegységben (Nagy-Szénás, Csiki-hegyek), mind a Bakonyban (Veszprém-Devecseri-árok, Kis-Bakony-hegy, Gaja-völgy, Keszthelyi-hegység stb.) fellelhető dolomitko-párok. A mészkő a dolomittól eltérően állékony kőzet; vegetációjában – mint Zólyomi Bálint és Fekete Gábor kimutatta – a pusztafüves lejtősztyeptől a nyílt erdőig sokféle átmenet ismerhető fel.
A bazaltvulkánok peremi kőfolyásain a szélsőséges mikroklíma, a sötét, erősen felmelegedő kúszó bazalttörmelék igen kedvezőtlen feltételeket nyújt a növényzet megtelepedésére. A kőfolyások tövében megtelepedő cserjéken, esetleg hársakon kívül főleg a pozsgás varjúháj-fajok pionírtársulásai jelennek meg, sok esetben a felhagyott bazaltfejtők sziklaudvarait is birtokba véve.
A középhegységben az egykori torrensek, a sasbércek közé mélyen bevágódó szurdokvölgyek szintén sajátos mikroklíma-körülményeket biztosítanak. Az Északi-Bakony kőfolyásos, sziklás szurdokvölgyeit hűvös, párás szurdokerdők foglalják el, amelyekben a bükköt a kőris–juhar–szil együttes egészíti ki, s aljnövényzetében uralkodó a páfrány. A Vértesben, Gerecsében, Budai-hegységben a hárs-kőris sziklaerdők állományai a sasbércek tetőszintjeiben, kiemelt fennsíkperemeken fordulnak elő.
A középhegység medencetalpain, a patakvölgyek síkjain, hegységelőtereken egykor jóval nagyobb területet borítottak az elsődlegesen vízhatástól függő vegetációtársulások. A szabályozási munkálatok, lecsapolások, a földművelés térfoglalása, a bányászat okozta vízszintsüllyesztések mára egészen kis területre szorították vissza állományaikat. Többnyire a kisebb patakmedreket kísérik, a medencetalpakat foglalják el. A reliktumokban gazdag növénytársulásaik védettek (pl. Káli-medence). A karsztforrások környezetében helyenként tőzeges láprétek alakultak ki (Káli-medence, Gyulafirátót, Pétfürdő, Tata stb.), a mésztufán meszes forráslápok képződtek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir