Búvópatakok nyomában

Full text search

Búvópatakok nyomában
A Gömör-Tornai-karszt legnagyobb kiterjedésű és felszínalaktani szempontból is legváltozatosabb része a Szilicei-fennsík, melynek túlnyomó része Szlovákiához tartozik, hazánkba csak kisebb fennsíkrészletei (a Haragistya-fennsík és a Nagy-oldal) nyúlnak át. Agyagpala- és homokkősávokkal tagolt planinája a Sajó- és a Jósva-völgy között terül el. A délről észak felé emelkedő, 450–650 m magasságú fennsík meredek, sziklás peremmel szakad le a Sajó völgye felé, nyugaton viszont, Pelsőc (Plesivec) és Gömörhosszúszó (Dlhá Ves) között, kisesésű, aszóvölgyekkel szabdalt lejtőkkel ereszkedik le a Sajó-balparti dombság felé. Keleten az alsó-triász agyagpalasávok mentén hátravágódó Torna- és Ménes-völgy hasít mélyen a fennsíkba, itt ágazik ki belőle a tornai Alsó- és Felső-hegy.
A Gombaszög (Gombasek) – Szilice (Silica) – Torna-völgy közti antiklinális alsó-triász vízzáró palái és homokkövei, illetőleg a Szádvárborsa (Silická Brezová) – Ménes-völgyi antiklinális vizet át nem eresztő kőzetei három egymástól elkülönülő mészkősávot választanak el, amelyek önálló hidrogeológiai rendszert alkotnak.

A Baradla Retekága: a Grand-kanyon
A legváltozatosabb karsztos felszínformák a Szilicei-fennsík északi mészkősávjában alakultak ki, ahol egy-két kisebb rétegforrás közvetlen környezetétől eltekintve teljesen hiányoznak a felszíni vízfolyások. A kis erek és csermelyek vize gyorsan elszivárog, bejut a mészkő repedéshálózatába, és a szinklinális peremén átbukva a Sajó-völgyében bővizű források formájában jelenik meg. A borókával, karsztbokorerdővel fedett, vízben szegény planina felszínébe mélyülő hatalmas karsztos medencék számos töbröt, uvalát, víznyelőt rejtenek, köztük aknabarlangok, szakadékok, zsombolyok vezetnek a mélybe. Üdítő látvány e kopár tájon a Gyökérréti-tó sással, náddal szegélyezett medencéje, amely egy víznyelő eltömődésével keletkezett.
A Szilicei-fennsík északi része alatt – a felszínen mutatkozó számos karsztjelenség ellenére – jelentősebb barlangrendszert még nem sikerült feltárni. A terület leghosszabb ismert barlangja a várhosszúréti Buzgó-forrás mögött húzódik, járatait mintegy 1 km hosszan tárták fel a kutatók. A Várhosszúréti-barlang fő nevezetessége a korróziós formákon kívül egy óriási méretű, 32 m magas cseppkőoszlop, amely túltesz a Baradla büszkeségén, a 25 méteres Csillagvizsgálón is, és valószínűleg a legnagyobb egész Európában. A Szilicei-fennsík középső – viszonylag kis kiterjedésű – mészkősávjában jött létre a Kárpát-medence legrégebben ismert jégbarlangja, a Szilicei-jegesbarlang, vagy ahogyan a krónikák emlegetik, a Lednice. A Lednice a gombaszögi Fekete-forrás búvópatak rendszeréhez kapcsolódik. A vízzáró palákban kialakult antiklinális boltozatáról lefutó vizeket Szilice határában a víznyelő elzáródásával keletkezett Papverme-tó gyűjti össze. A víz továbbszivárog a karsztfennsík hasadékrendszerébe és impozáns méretű járatokon át a Sajó-völgy peremén fakadó forrás felé áramlik. Folyása közben a búvópatak több nagy barlang és zsomboly alján megjelenik, többek között a szakadékdolina alján nyíló Lednicében.
A hatalmas földalatti járatrendszer egy másik, cseppkőképződményekben gazdag szakaszát, a Gombaszögi-barlangot a Fekete-forrás felől nyitották meg, és a látogatók számára villanyvilágítással látták el. A nagyközönségnek nem hozzáférhető, a régészek számára viszont annál jelentősebb a Szilice melletti Ardócska-hegyben nyíló Majdu-Hraskó-barlang, amely valószínűleg a Kijétei kultúra emberének kultikus helye – esetleg áldozóhelye – volt. Az előkerült leletek arról tanúskodnak, hogy az áldozat fejére maszkot erősítettek és úgy taszították a mély szakadékba.
A Szilicei-fennsík legdélebbi, Magyarországra is átnyúló mészkősávja a Szádvárborsa-Kecsői barlangrendszert zárja magába. E földalatti járatrendszer búvópatakja a Borzovai-polje peremén nyíló Milada-barlangban tűnik el és a mészkőfennsíkok közé zárt Kecső (Kecovo) forrásbarlangjában lát napvilágot.
A vízben szegény tetőkön állataikat terelgető kecsői juhászoknak és csordásoknak aligha lehettek fogalmaik a mélyben áramló karsztpatakok természetéről és lefolyásviszonyairól. Gyakran megesett, hogy elhullott állataikat egy-egy ásító torkú szakadék aljára taszították, nem is sejtvén, hogy ezzel saját ivóvizüket szennyezik. Ilyen dögkút volt a környékbeliek által régóta ismert, és sokak által babonás tiszteletben tartott szélesszájú szakadék, a Feneketlen Lednice. A beledobott kő hosszasan, süvítő hangot hallatva zuhan alá ismeretlen mélységbe, mintha sohasem akarna feneket érni. Nem csoda, hogy a zsombolyt feneketlennek tartották. Az első bejárása után azonban kiderült, hogy csupán 68 m mély. Teremmé szélesedő alján megjelenik, azután ismét eltűnik a búvópatak, amely a vízfestések szerint a Kecsői-völgyben tör elő.

A mészkőfennsíkok szakadékai, zsombolyai gyakran levezetnek a búvópatakok járatrendszerébe. A Feneketlen Lednice bejárata a Szilicei-fennsík déli részén
A Kecső-patak vize Jósvafő felé tart, de a nyári száraz hónapokban gyakran még a határig sem jut el, vize elszivárog a köves mederben. A patak elszivárgó vize újból bejut a mészkő repedéshálózatába, ahol egy másik földalatti járatrendszer kialakításán fáradozik. Valószínűleg a Haragistya-fennsík alatti vizekkel egyesülve a jósvafői Kistohonya-forrás felé áramlik. A Haragistya-fennsík és a Nagy-oldal közti vápában bújik meg a karsztvidék legkülönösebb – időszakos kitöréseiről nevezetes – karsztforrása, a Lófő- vagy Lófej-forrás.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir