A Szigetköz

Full text search

A Szigetköz
A Szigetköz (a Csallóközzel együtt) egész Európában egyedülálló természetföldrajzi képződmény, a maga elbűvölő vízivilágával, zátonyszigeteivel, dunai fattyúág-labirintusaival, lápjaival, rétjeivel, ártéri erdeivel.
Ám a Duna csodálatos vízivilága nemcsak gyönyörködtet; a rendszeres és gyakran pusztító árvizekkel állandó veszélyforrás is volt a Szigetközt a honfoglalás óta lakó ember számára. Az árvizek kártételeinek megakadályozása céljából a főmedret a múlt század végére gátak közé szorították, a Mosoni-Duna vízjárását pedig zsilippel szabályozták. Így az Öreg-Duna és a Mosoni-Duna között fekvő Szigetköz páratlan vízivilága a gátak közötti hullámtérre zsugorodott, ám a terület még így is természeti kuriózum maradt. Az ármentesítés után az Öreg-Duna medrében a hajózást kotrással biztosították. Az ármentesített Szigetköz hazánk egyik legvirágzóbb mezőgazdasági kistája lett, ahol a tartósan magas növényi hozamokat a Duna talajvize biztosította.
Az ármentesítés révén a természettel „kiegyezett” ember mondhatni idilli állapotába durván avatkozott bele az idegen érdekeket kiszolgáló politika és az őt szolgáló és kihasználó vízépítés a Bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer megtervezésével, részbeni megépítésével, végül – 1992 októberében – Szlovákia a Duna elterelésével. (Ezzel mind a trianoni, mind a párizsi békeszerződést megszegte, mert a két békeszerződés nemcsak hogy az Öreg-Duna sodorvonalát jelölte ki a két állam határának, hanem a Duna vizének természeti erőforrását is fele-fele arányában osztotta meg Magyarország és Csehszlovákia között.) Ennek az őrült tervnek még egy ilyen, részleges megvalósítása is a múltnak adta át a Szigetköz szépségeit és hasznát, nemcsak ökológiai, de kultúrtáji katasztrófát is okozva.
A Szigetköz és a Csallóköz természetföldrajzi értelemben teljes egészében a Duna „alkotása”. A hainburgi szűk völgyön át a Kisalföldre érkező Duna nagy esése hirtelen, több lépcsőben megtörik, a víz folyása alsószakasz-jellegűvé válik. Ez azzal jár, hogy a folyam a medrében sodródó durva hordalékát nem képes továbbszállítani, az lerakódik és egymásra halmozódik. Amikor – miként a Kisalföld esetében – ez a folyamat tartós térszíni süllyedéssel jár együtt, vastag, durvaszemű folyóvízi hordalékrétegek halmozódnak fel, amelyeknek pórustérfogatát a teljes rétegvastagságban folytonosan cserélődő, de állandó tömegű tiszta, megszűrődő víz tölti ki.
A meder fokozatos feltöltődésének az a következménye, hogy a folyó több ágra szakad hordalékkúpján, maga a főmeder is folyton változtatja helyzetét. Ilyen folyamat során alakította ki a Duna a hosszában 130, széltében 50 km kiterjedésű, hatalmas orsóalakú hordalékkúpját, amelynek vastagsága meghaladja a 300 métert. A múlt század végi ármentesítésig a két fattyúág, a Kis-Duna és a Mosoni-Duna között a hordalékkúp-képződés zabolátlanul ment végbe, évi rendszeres, kisebb-nagyobb, sőt katasztrofális árvizekkel sújtva a sziget lakóit.
A történelmi korban a Szigetköz felszínén két, egymástól pár méter magasságkülönbséggel elkülöníthető ártéri szint alakult ki: egy ún. magasártéri szint az óholocénban, és egy alacsonyártéri szint az újholocénban. Ezek a szintek nem alkotnak összefüggő területeket, az alacsonyártéri szint a medrek bonyolult lefutásának megfelelően mélyed a magas ártérbe. Ha csak átutazunk a Szigetközön, azt összefüggő, egységesen sík felszínnek látjuk, amelyet mindössze néhány feltöltődött, lapos medermélyedés tör meg. Amikor viszont részletes szintvonalas térképről megrajzoljuk pl. a felszín egyméteres magasságkülönbségű szintjeit, rendkívül sűrű, íves alakú mélyedésekkel szabdalt térszín jelenik meg előttünk, amely nem más, mint a különböző magasságokig feltöltődött kusza mederhálózat felszíni szövevénye. E felszín mélyebb holtmederívei a Duna magas vízállásakor elvizenyősödnek, némelyikben időszakos „talajvíz-tó” csillog. Ilyenkor a nem szakértő is megérti, hogy a Szigetköznek honnan van vízutánpótlása az évek során tartósan magas növényi terméshozamhoz.
A magyarázat a hordalékkúp természetéből adódik. A Duna a hordalékkúp középső tengelyén folyik; a főág tölti fel leggyorsabban a medrét, ezért árvízkor a nagyobb nyomás alatti víztömeg egy része – oldalirányban – szétszivárog a felszín alatti kavicshordalékban. Mivel a talajvíztükör a mindenkori Duna vízszintjéhez igazodik, magasvízkor a talajvíz is közelebb kerül a felszínhez. A kavicshordalékot fedő pár méter vastag finomabb szemcséjű homokos, iszapos, agyagos üledékben a talajvízből kapilláris vízemelkedés megy végbe, ami a növény gyökérzónáját is eléri. A benne lévő tápanyag oldatba kerül, s ezt a növény teljes mértékben hasznosítani tudja.
A Szigetközben az a szerencsés eset áll fenn, hogy a termesztett növények többségének kritikus vízigényű fejlődésű szakaszában rendszeresen rendelkezésére áll ez a megemelkedett talajvíz. Innen van a tartós termésbiztonság.
Ez azért is nagy adománya a természetnek, mert az itteni talajok zöme nyers vagy gyengén humuszos és réti öntéstalaj, amelyek természetes termékenysége kicsi. A trágyázás és a műtrágyázás viszont a jelenlévő víz miatt nagy hatásfokkal érvényesül. Így a befektetés bőven megtérül. (A mély fekvésű vizenyős térszíneken a talajvíznek természetesen nem ez az áldásos hatása érvényesül, szerencsére azonban az ilyen foltok csak kis területre korlátozódnak.) Ebben az összefüggésben értheti meg az olvasó, hogy mekkora katasztrófa érte a Szigetköz mezőgazdaságát – és természetes, ártéri erdőségeit – a Duna elterelésével: elvesztette egyik legfontosabb természeti erőforrását, a talajvizet.
Az ember kapcsolata a tájjal társadalmi szinten a honfoglalással kezdődött. A vízivilágban – tartósan – először a halászathoz, vadászathoz szokott magyarság települt meg. Felépített falvait az árvíz többször is elpusztította, azonban ha más helyeken is, de mindig újjáépítették őket. A Szigetköz népe ugyanakkor nemcsak lakóhelye szerint kapcsolódott a Dunához: java részének mindennapi megélhetést is jelentett. A vízivilág halászoknak, aranymosóknak, vízimolnároknak, hajósoknak, hajóvontatóknak, révészeknek, valamint csikós, gulyás, kondás pásztorok generációinak hosszú századokon át adott kenyeret.
A lélekszámhoz viszonyítva a mezőgazdasági terület szűkösen állt rendelkezésre, és az árvízszabályozásig még ebből a területből is az alacsonyártéri szintek évenként rendszeresen víz alá kerültek. Ez a helyzet sajátos mezőgazdálkodást teremtett. A földművelés és a kertészkedés mellett kiemelkedő szerephez jutott az ártéri szénagazdálkodás és az erre alapuló állattenyésztés. Az állatállományt a pásztorok a folyóágak közötti zátonyszigeteken, szigetről szigetre úsztatva legeltették. Sajátos volt a szigeteken gyűjtött széna ladikokon történő, nem csekély jártasságot igénylő hazaszállítása is.
A mezőgazdasági területeken osztozkodó uradalmak, nagygazdák, kisparasztok és zsellérek szoros egymásrautaltságban, sajátos társadalmi munkamegosztásban, szigorú munkarend szerint éltek egymás mellett. A lakosság többségének szegény sors jutott osztályrészül. Az uradalmi cselédség családonként egy szobában összezsúfolódva, az összes család egy közös konyhán élte le életét, emberhez méltatlan körülmények között. A parasztgazdaságok földjét századunk elejéig ún. nagycsaládi közösségben művelték. A nagycsalád generációk (fiak, menyek, vők, gyermekek) együttélését és szigorú hierarchikus kötöttségekkel teli életmódját jelentette egy fedél alatt, közös udvarban, amelyet a családfő nemzedékeken át öröklődő tekintéllyel irányított. A nagycsaládi közösség az I. világháború után felbomlott, a földtulajdonok szétaprózódtak, ki törpebirtokon gazdálkodott, ki napszámba járt, kinek uradalmi cselédsors jutott, mások alkalmi munkában a Dunára jártak vagy hajósnak mentek, néhányan a vízügynél találtak munkát, később pedig, a gazdasági fellendülés idején gyári szakmunkások lettek. A múlt század végén a Duna ágai még 200 vízimalmot hajtottak. Ezeket a századfordulón a gőzmalmok szorították ki.
A Szigetköz lakosságának életmódja a szovjet típusú rendszerben – miként az egész országban – gyökeresen átalakult. Ez az átalakulás itt a férj, a családapa, a felnőtt fiú ingázó munkássá válását, illetve az asszonyok téeszekben való alkalmazását jelentette. A kereseti forrás részben a háztájival egészült ki. Ebben az életformában a felnőtt élet úgyszólván csak a munkában és alvásban merült ki. A megélhetésért és a gazdasági felemelkedésért folytatott önkizsákmányolás eredményeként lassan a szigetközi falvak is megújultak.
A Szigetköz évszázados életét gazdag népi hagyományok színesítették, amelyeknek megismerésében elsősorban Timaffy László nevét kell megemlítenünk. Az ifjabb nemzedék azonban már csak ritkán, alkalmakkor gyakorolja felmenőinek szép és tartalmas népszokásait. Megszűnt a pásztor, a mezőőr, az éjjeliőr hagyományos újévi köszöntése, a gyerekek vízkereszti „háromkirályozása”, Balázs napi „balázsolása”, ritkák a farsangolások, a pünkösdölések. Igazi népi szórakozás volt az aratóbál, amely néhány faluban napjainkig fennmaradt. A jeles napi szokásokat gyarapította a fiatalok András napi ólomöntése, amelyből jövendőbelijükről kaptak jóslatot, a Luca napi „lucázás”, az aprószentekkori köszöntés. Az életmódváltozással a múlté lettek a legényavatás, a leánysorba fogadás, a leánykérés hagyományos, szép, ősi szokásai is. A halottasnapi hagyományok, bár elszegényedtek, ma is tovább élnek; mára új színt kaptak az általában túlköltekező parasztlakodalmak, amelyeket a szülők akkor is vállalnak, ha súlyos anyagi megterheléssel járnak.
Hogy mi lesz a Szigetköz lakosságának további sorsa az Öreg-Duna elterelése következtében, az attól függ, hogy képes lesz-e Magyarország megfelelő mennyiségű felszínközeli talajvizet biztosítani – legalább a szükséges időszakban – a növényzet számára. Ha nem, a föld nem lesz képes eltartani a Szigetköz településeinek lakosságát.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir