A vulkánosság befejező szakasza

Full text search

A vulkánosság befejező szakasza
Az alsó-szarmatában újraéledt andezites-dácitos vulkáni működés folytatásaként, területi kiterjedésben az ott leírthoz hasonlóan (délen Bodrogszegi és Abaújszántó között, középen Bodrogolaszi és Fony között, északon Gönc és a Nagy Milic között) a felső-szarmatában is nagy tömegű intermedier vulkanit került a felszínre. Ezek a terület nagy részén szinte elkülöníthetetlenül települnek az idősebb andezites vulkáni működés képződményeire (lásd a szelvény 8. számú egységét). Ma a Tokaji-hegység egyik legfontosabb felszínformálói, mivel az őket fedő legfiatalabb, felső-szarmata–alsó-pannóniai andezit-lávatakarók (lásd később, 10. számú egység) a csúcsok felső részére korlátozódnak. Terebélyes lávatakarói legalább 350–400 km2-nyi területet borítanak; ilyen lávatakaró elszigetelt roncsai alkotják például a Sárospatakhoz közeli kis dombokat, maga a sárospataki vár is ilyenre épült. Valószínűleg szintén ide sorolható a tovább délkeleti irányban, a Bodrogközben mélyített vízkutató fúrásokban feltárt andezit is.
Az intermedier vulkáni működés termékeinek lehatárolási nehézségei a mintegy 10 millió éves, már pannóniai, legfiatalabb riolitokra-riodácitokra is vonatkoznak (9. egység). Ez esetben is lényegében folyamatos vulkáni tevékenységről lehetett szó, amely északon az andezites működéssel egyidejűleg zajlott. A hegység középső részén, Erdőhorváti térségében viszont a robbanásos riolitvulkánosság feltehetően csak hosszabb szünet után indult újra, s egy 6–8 km átmérőjű gyűrűs szerkezet létrehozása után (ma a tolcsvai Tér-hegy jelzi) váltakozó explozív-effúzív működéssel folytatódott. E fiatal riolitos vulkánossággal egyidejű lehet a hegység nyugati lábát kísérő, Gönctől Abaújszántóig követhető riolit „lavinatufa” is. Ennek néhol 70 méter vastagságot elérő anyaga minden bizonnyal izzó törmelékfelhő(k)ből származik, amelyet Ilkeyné Perlaki Elvira „hot avalanche”-nak nevez, mivel a lejtőkön lavina módjára zúdult le (a szerk. véleménye szerint horzsakőárról van szó). Mivel nagy gőz- és gáztartalom rekedt benne, a lerakódást követően keskeny, centiméter-deciméteres átmérőjű csatornák tízezrei alakulhattak ki benne (fumarolák vagy szegregációs csatornák). Ma ezek legszebben a vizsolyi déli kőfejtőben tárulnak fel, ahol jól látható, hogy az összlet legalább 95%-ban rosszul osztályozott, kaotikusan illeszkedő horzsakőből áll, elszórtan néhány százaléknyi, tömör riolitlapillivel (litikus résszel). Az egykori fumarolák kürtőiben viszont a csatornát csaknem kizárólag az utóbbi riolitlapilli töltik ki, mert a kiáramló gáz a könnyű horzsakövet mint a pelyhet kifújta, a nehezebb riolitlapillivel viszont nem boldogult, így azok a kürtőkben feldúsultak.
A legfiatalabb „savanyú” működéshez sorolhatjuk azokat a kisebb, önálló riodácit dagadókúpokat is, amelyek a hegység területén elszórtan találhatók. Így a regéci Várhegyet, amely az óriási Mogyoróska-Regéci andezitvulkán központi kürtőjét mint utolsó viszkózus felnyomulás, dugó módjára zárta le. Északon ehhez hasonló Pusztafalu mellett a Tolvaj-hegy, a Hársas, a Bába, és Pálházánál a Szár-hegy.

A Nagy-Milic (896 m) bonyolult felépítésű, riodácitból-dácitból álló csoportja. Előtérben a Hegyközi-medence
Amint már utaltunk rá, a területileg is, tömegében is kisebb jelentőségű utolsó intermedier termék, a felső-szarmata–alsó-pannóniai „savanyú” piroxénandezit (lásd az ábra 10. egységét) a csúcsokon, hegytetőkön található. Valódi felszíni vulkáni képződmény, amit lemezes elválása is bizonyít. Északon a Milic-csoportban a füzéri fúrás 5–20 m vastag hólyagos, salakos láva és piroklasztit váltakozását, azaz típusos rétegvulkáni szerkezetet tárt fel. A hegység középső részén szintén e fiatal andezit építi fel a Borsó-hegy, Gergely-hegy, Pengő-kő, Magoska, Nagykorsós, tehát a legmagasabb kiemelkedések csúcsi részét. Az Újhuta-Tolcsva vonalától keletre bizonytalan a lehatárolása, mivel kőzettanilag megegyezik az idősebb savanyú piroxénandezittel.
A Tokaji-hegység oly változatos vulkáni kőzeteinek sorát az olivinbazalt teszi teljessé. Anyagát a Bodrogközben, Sárospataktól délre, Apróhomoknál mélyített Sárospatak 10. számú fúrás és északabbra egy vízkutató fúrás tárta fel, fiatal folyóvízi képződmények és azokon települő futóhomok alatt. Fekvőjében a felső-szarmatába sorolt, fedőjében pedig bizonytalan korú áthalmozott riolittufa található lignitcsíkos tufit, tarkaagyag közbetelepüléssel, amely a pannóniai korszakot képviseli. A rétegtani korbesorolást a kőzet K/Ar kora is megerősítette (9,4 millió év). A bazaltot – mészalkáli jellege alapján – a tokaji-hegységi szubszekvens vulkánosság zárótagjának tekintjük. A fúrásban feltárt három, közbetelepülő piroklasztittal elválasztott lávafolyás a vulkáni központ szakaszos tevékenységére utal.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir