A magyar katonai térképezés a két világháború között

Full text search

A magyar katonai térképezés a két világháború között
A trianoni békeszerződés előírta a magyar katonai intézmények létszámának csökkentését, az antanthatalmak folyamatos ellenőrzése mellett. A rendelkezés megkerülésére a Pénzügyminisztérium látszólagos irányítása alatt „polgári” munkaerőkkel szervezték meg az Állami Térképészeti Intézetet. Állományát a bécsi katonai Térképészeti Intézetből hazatért katonatisztek és az Állami Nyomda térképészeti osztályának dolgozói alkották. Az Intézet elsődleges célja az ország katonai térképpel való ellátása volt.

Térképkészítés mérőasztallal és magasságmérővel (tachyméter) a harmadik és negyedik katonai felmérés során
Az Intézet megalakulása (1922) után tanfolyamokon kiképzett fiatal szakemberekkel kezdték meg a régi 1:75 000 méretarányú szelvények helyesbítését. A síkrajz és a névanyag helyesbítését hét év alatt befejezték. 1923-tól a légifénykép, illetve légifényképezési eljárások segítették munkájukat.
A helyesbítéssel párhuzamosan 1927-ben megkezdték az új felmérést is 1:25 000 méretarányban. Az egységes koordinátarendszer használata miatt és a kataszteri térképek felhasználhatósága céljából sztereografikus vetületre tértek át. Az új felmérés alapján kiadott 1:25 000, 1:75 000 és 1:200 000 méretarányú szelvények négyszínűek voltak. A síkrajz és a névrajz fekete, a vízrajz kék, az erdőterületek zöld, a szintvonalas domborzatrajz barna színű. Az 1:75 000 méretarányú térképeken a domborzatrajz kiemelésére még szürke árnyékolást is alkalmaztak. A második világháború előtt az 1:75 000 méretarányú szelvényeket az 1:50 000 méretarányú egységes csapattérképpel kezdték felváltani. 1936-tól a Gellérthegy-központú budapesti sztereografikus koordinátarendszert az ún. katonai sztereografikus koordinátarendszerrel váltották fel, amelynek origója a Gellérthegytől nyugatra és délre 500–500 km-re fekszik és északkeleti tájolású; e rendszerben tehát a Gellérthegy koordinátái: (500 000 m, 500 000 m).

Részlet a két világháború között készült 1:50 000 méretarányú egységes csapattérképről
A nyílt térképként közzétett szelvények – műszaki pontosságukat, rajzi-nyomdai kivitelüket is tekintve – a kor legkiválóbb termékei közé tartoztak. A minőség elismerése mellett azonban azt is el kell mondani, hogy a térképezés üteme nagyon lassú volt. A II. világháború alatt a trianoni határon belül folyó munkákat abba kellett hagyni, hogy a visszatért területek gyors ütemű felmérését és térképezését elvégezhessék. A teljes 1:50 000 méretarányú szelvénysorozat elkészítését 1945-re tervezték, de ezt a hadi események megakadályozták.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir