Az erdélyi dinoszauruszok

Full text search

Az erdélyi dinoszauruszok
Ha rétegtani vagy kronológiai sorrendet követünk, először a Királyerdő alsó-kréta dinoszauruszmaradványai említendők. Az őshüllőcsontok egy Cornet nevű település (Kalota [Călătea] falutól délre) melletti bauxitlencse kitermelése közben kerültek a felszínre 1977-ben. A maradványok – főképpen csigolyák és a végtagok apró csontjai – sajnos töredékesek, erősen koptatottak, így meghatározásuk nagyon nehéz. A legtöbb őshüllő vagy a kistermetű, ugrabugra Hypsilophodontidékhez (Dryosaurus, Valdosaurus), vagy a nagyobb testű, két- és négylábon egyaránt ügyesen mozgó Iguanodontidékhez (Iguanodonokhoz) sorolható. A dinoszauruszokon kívül tudományos szempontból rendkívül érdekes repülő hüllők (Pterosauriák) és ősmadárleletek is előkerültek a területről.
A régió leghíresebb dinoszauruszai a Déli-Kárpátok nyugati előterében fekvő Hátszegi-medencéből származnak. Feldolgozásuk a világhírű paleontológus, báró Nopcsa Ferenc nevéhez fűződik. A híres lelőhelyek festői környezetben, a Retyezát-hegység északi peremén találhatók. A legtöbb dinoszauruszmaradvány a Szentpéterfalvi (Sînpetru)-formációnak nevezett kavicsos, homokos, agyagos, vulkáni tufacsíkokat tartalmazó törmelékes sorozatból került elő. A kőzet keletkezésének korát a benne megőrződött, fosszilizálódott pollenek és molluszkák alapján lehetett megállapítani. Innen tudjuk, hogy a rétegsor, s benne az őshüllőmaradványok is a felső-kréta maastrichtinek nevezett legfelső emeletébe tartoznak. Ez viszont azt is jelenti, hogy a hátszegi dinoszauruszokat földtörténeti értelemben nagyon rövid idő választotta el a kréta végi kihalástól.
Az üledékföldtani vizsgálatok alapján megállapították, hogy a Sînpetru-formáció főként folyóvizek által lerakott képződmény. A hajdan elpusztult dinoszauruszokat a kavicsos, homokos üledék temette be. A klasszikus őshüllő-anyag a Telmatosaurus transylvanicus, a Rhabdodon priscus, a Struthiosaurus transylvanicus, a Magyarosaurus dacus, a Megalosaurus hungaricus nevű dinoszaurusz maradványait, továbbá az Allodaposuchus precedens nevű krokodilt és a Kallokibotium bajazidi teknőst tartalmazza, és egy repülő őshüllőt, azaz Pterosauriát. A Nopcsát követő kutatók ezt a listát halak, kétéltűek, további dinoszauruszok (Coelurosauriák) és madarak neveivel egészítették ki.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir