Kainozoikumi ősnövénymaradványok

Full text search

Kainozoikumi ősnövénymaradványok
Míg a paleo- és mezozoikum szárazföldi vegetációját a Kárpát-medencében csak igen hézagosan képviseli egy-egy fosszilis flóra, addig a kainozoikum növényvilágának fejlődéséről az eddig megismert számos ősnövény-együttes már jóval teljesebb, csaknem folyamatos képet ad. A kainozoikumot általában a hegységképző folyamatok által kevésbé háborgatott, változatos környezetekben lerakódott kőzetek képviselik. Gyakoriak a finomszemcsés, agyagos üledékek, amelyeket ásványi nyersanyagként kőbányák sora tár fel, jó lehetőséget kínálva az ősnövények gyűjtésére. A kainozoikum első, nagyobbik részének, a terciernek (harmadidőszaknak) a növényzete két nagy csoportra osztható: az egykor északabbra élt arkototercier és a délebbi paleotrópusi flóraelemekre.
Az eocén üledékekből, bár iparilag hasznosítható kőszéntelepeket tartalmaznak, viszonylag kevés ősnövénymaradványt írtak le. A Kárpát-medence legváltozatosabb eocén ősnövényegyüttese, melyben uralkodóak a liliomfák és a Dryophyllum nemzetségekbe tartózó levelek maradványai, Lábatlan szomszédságából került elő. Az Erdélyi-medence leggazdagabb fosszilis flóráját nemrégiben találták meg Magyargorbó (Gîrbou) mellett. Az eocén egyik leginkább szembetűnő ősnövénymaradványa a Nipa nevű pálma termése. A dióra emlékeztető maradványok közismert lelőhelye a budai Martinovics-hegy nagy kőfejtője volt. Maga a növény az eocén tengerének partján élt, a mangrove-vegetáció részeként.

Kovásodott fatörzs töredéke és Nipa pálma termése a budai oligocén, illetve eocén rétegekből. A skála hossza 5 cm
Az oligocénból számos, fajokban gazdag ősnövény-együttes maradt ránk. Míg a kor első felének flórája száraz, meleg éghajlatra utal, addig a fiatalabb társulások jóval nedvesebb, ám még mindig meleg klímát jeleznek. A korai oligocén csak paleotrópusi elemekből álló flórájának emlékeit jelentős részben egy finoman rétegzett, palás kőzet, a Tardi agyag őrizte meg. Híres lelőhely az Eger melletti Kiseged-hegy, de hasonló üledékekből gyűjthetők a levél-maradványok Óbudán, vagy Méra és Nagyilonda környékén is. A késői oligocén ősnövény-együttesek egyik leggazdagabb lelőhelye az egri Wind-téglagyár agyagfejtője, s híres előfordulásokat ismerünk Pomáz és Kesztölc környékén is. A flórában uralkodnak a trópusi elemek: gyakori egy kihalt platánfaj, a Platanus neptuni, de ugyancsak tömegesek a babérfélék közé tartozó Daphnogene levelei is. Megjelenik azonban már az első arktotercier elem, a szil.
A miocén elejéről származik a Kárpát-medence talán legismertebb, s minden valószínűség szerint legnagyobb ősnövénymaradványa, az ipolytarnóci kovásodott fatörzs. Az alsó-miocén vulkáni tufában megőrződött, egykor vízmosás fölött átívelő, a helybeliek által természetes hídként használt ősfenyő tudományos jelentőségét Kubinyi Ferenc, a múlt századi magyar tudomány kiemelkedő alakja, a Magyarhoni Földtani Társulat egyik alapítója ismerte fel. Először 1841-ben Pesten, az Orvosok és Természetvizsgálók Vándorgyűlésén számolt be róla, majd 1854-ben a részben általa szerkesztett „Magyar- és Erdélyország képekben” című könyvben, id. Markó Károly azóta közismertté vált rajza formájában, első ábrázolását is adta.
Az egykori hatalmas növény, tudományos nevén Pinuxylon tarnocziense (Tuzson 1901) kb. 50 m magas lehetett. Ma élő legközelebbi rokona – a törzs metszeteinek mikroszkopikus vizsgálata alapján – a Sierra Nevada lejtőin 1000–1600 m tengerszint feletti magasságban élő Pinus lambertoides. Sajnos, a fatörzs ma már csak töredékeiben létezik. Jórészt már a múlt században elhordták az emlékgyűjtők, illetve a környékbeliek, akik társadalmi helyzetüktől függően parkjuk díszítésére, vagy fenőkőként hasznosították. Egy része a helyszínen maradt, ahol a közelmúltban mintaszerűen kialakított földtani természetvédelmi területen látható, de nagyobb darabjai találhatók a Magyar Állami Földtani Intézetben és a Magyar Természettudományi Múzeumban is. Az ősfenyő törzsét a 60-as évek elején csillagászok vizsgálták meg. Évgyűrűinek vastagsága arról tanúskodik, hogy a korai miocén idején – mintegy 18–19 millió évvel ezelőtt – a napfolt-tevékenység ciklusainak periódusideje a mai 11 évnél jóval rövidebb időszak, 7 esztendő volt.

Miocén korú vulkáni tufa levéllenyomatokkal Ipolytarnócról. A skála hossza 5 cm
Az ősfenyőn kívül még számos növényfaj több mint 10 000 példánya került elő Ipolytarnócon az egykori folyóparti tájat elborító vulkáni tufából. A finom szemcséjű üledékben megőrződött levelek nagyon jó megtartásúak: a harmad-, sőt negyedrendű erezetük is látszik. A páfrányfélék, nyitvatermők, valamint pálmák levelei mellett többségben vannak a kétszikűek, mint a Daphnogene és a babér bőrnemű levelei. Az együttes meleg, csapadékos szubtrópusi éghajlaton élő esőerdőre emlékeztet. Különös jelentősége, hogy a tömeges ősnövény-felhalmozódások zömének összehordott jellegével szemben helyben betemetett, jól megkülönböztethető társulások maradványaiból áll.
A miocén későbbi szakaszának ősnövény-előfordulásai közül a Mecsek hegység középső-, illetve méginkább az Északi-középhegység felső-miocén (szarmata) üledékeinek fosszilis flórája érdemel említést. Az utóbbi, több száz fajt számláló együttest Andreánszky Gábor, a neves paleobotanikus írta le. Változatos, jórészt vulkáni törmelékes kőzetek rejtik a maradványokat. A fosszilis növénytársulások összetétele, a sokféle egykori környezetet tükrözve, lelőhelyenként változó. A gazdag flórából egyebek mellett a Podogonium nevű kihalt pillangósvirágú, illetve a Glyptostrobus nevű mocsárciprus-féle emelhető ki.

Az ipolytarnóci kovásodott fatörzs metszetének mikroszkópi képe Tuzson János (1901) után
A pliocén kor növényvilágának képét a Nyugat-Dunántúl egykori vulkánjainak (tufagyűrűinek) kráterét kitöltő tavak üledéke, az olajpala (alginit) ősnövénymaradványai őrzik. A gércei alginitből széles levelű lombhullató fák, tölgy és szil maradványai kerültek elő. A vegetációból hiányzik az addig jellemző melegkedvelő, szubtrópusi fajok nagy része. Említésre érdemes a Rózsaszentmártonnál feltárt pliocén korú barnaszén, amelynek anyagát mocsárciprus-félék (Glyptostrobus, Taxodium) felhalmozódása szolgáltatta. Ritkaságként ugyanerről a lelőhelyről a korábbi, melegkedvelő flóra egyik eleme, a fahéj is előkerült.

Glyptostrobus, mocsárciprus-féle a Tokaji-hegység miocén rétegeiből
A pliocént követő pleisztocénnal (jégkorral) már a földtörténet negyedidőszaka köszöntött be. A pleisztocénban a szél által szállított porból keletkezett löszben olykor faszén-maradványok találhatók. A hideg, szeles, száraz periódusokat elviselő, azt túlélő vegetáció csak az egykori melegforrások környezetében lehetett változatosabb. A melegvizű forrásokban, tavakban kivált mésztufa ősnövénymaradványokat tartalmazó előfordulásai ismertek például Vértesszőlősön, Süttő környékén és Budán. Hegyvidékeink kalcium-karbonátra telített forrásai jelenleg is bekérgezik a vízbe került növényi részeket, megteremtve az esélyt arra, hogy azok a litoszféra részévé válva a földtörténeti jövő ősnövénymaradványai legyenek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir