Új fejezet a Pannon-medence történetében

Full text search

Új fejezet a Pannon-medence történetében
A legfiatalabb kiemelkedés nemcsak a Bükk hegységre korlátozódik. Részben közvetlen földtani-geofizikai megfigyelések, részben geokronológiai vizsgálatok alapján az utóbbi években nyilvánvalóvá vált, hogy – a földtani közelmúltban megkezdődött szerkezeti mozgások hatására – a Pannon-medence pereme és belsejének egyes sávjai szintén emelkednek. Az emelkedés eddig felismert területi elterjedését egy, a kárpát-pannon térséget bemutató térképvázlaton tüntettük fel. A részleges kiemelkedés, ami a Pannon-medencét korábban kialakító, 12–16 millió éven át tartó süllyedést felváltotta, 2–4 millió éve kezdődött meg. Hatására a medencét kitöltő fiatal agyagos-homokos rétegek egyes területeken leerodálódnak és áthalmozódnak a medencén belül, vagy a Duna hordalékaként elhagyják a Pannon-medencét.

A földkéregben egymás alatt „dobostorta-szerűen” elhelyezkedő nyomstabilitási zónák ferde vetődés síkja mentén elmozdulhatnak. Így kerülhetett egymás szomszédságában a Kőszegi-hegységben a karikával, illetve x-el jelölt kőzettest, amelyek eredetileg legkevesebb 6 kilométer függőleges, és ennél is nagyobb vízszintes távolságban voltak
o 18 millió év, x 70 millió év: hasadványnyom-kor

A 4 millió évnél fiatalabb kiemelkedés területi eloszlása a Pannon-medencében (ferde csíkozás). (A zölddel színezett alp-kárpáti-dinári hegységkeret korábban megkezdődött kiemelkedése nincs külön feltüntetve, már csak azért sem, mert a magashegységi morfológia miatt ott a fiatal emelkedés ténye nyilvánvaló)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir