A kitöréstermékek csoportosítása

Full text search

A kitöréstermékek csoportosítása
A vulkánosság által felszínre hozott anyagok szilárd, folyékony és légnemű állapotban egyaránt elhagyhatják a kürtőt. Többségük a magmából származik; ez lehet az adott kitöréskor folyékonyan felnyomuló, friss magma, de lehet a vulkán mélyebb részeiből, sőt a földköpenyből jövő, már megszilárdult magmás kőzet is vagy olyan, amely régebbi kitörés anyagát képviseli, s a felszínen kerül a kitöréstermékek közé. Főleg a hevesebb kitörések a környezet esetleges üledékes vagy metamorf kőzeteit is kirobbanthatják. A robbanásos kitörések osztályozásával kapcsolatban – mint hazai vonatkozást – feltétlenül meg kell említenünk Hédervári Pétert, aki a kitörési energia és az ún. magnitúdó problematikáját már a 60-as években felvetette.
Ha a magma kevés oldott gázt tartalmaz, tömegesen, lávaként kerül a felszínre. Ha ellenben – vagy a magmában oldott, kisebb nyomáson már megszökő gázok vagy pedig a kívülről bekerülő, felforró víz hatására (lásd a keretes szöveget) – buborékosodik, s emiatt a kürtő felső szakaszán apró darabokra töredezik, akkor elsődleges vulkáni törmelék, ún. piroklaszt a neve (piro = tűz, klaszt = tört rész). A piroklasztok tömegesen megszilárdult, kőzetté vált megfelelőjét szabatosan piroklasztitnak, a magyarban hagyományosan piroklasztikumnak nevezzük. A vulkáni törmelékkőzetek gyűjtőneve vulkanoklasztit. Ez nemcsak a piroklasztitokat, hanem a lávafolyások mozgásával vagy hirtelen lehűlésével létrejövő (ún. autobreccsásodással keletkezett) autoklasztitokat, valamint a másodlagosan, a lepusztulás során keletkező epiklasztitokat is magában foglalja. Sajátos, köztes helyet foglalnak el egyrészt a nagy tömegű vulkáni lavinák, amelyekbe olykor friss magma is kerül, zömmel azonban a vulkán már kihűlt, összeomló részeit tartalmazzák. Másrészt - s e kérdéskör a legújabb, még alig tisztázott problémák közé tartozik - az elsődleges folyamatokból származó, de vízben lerakódott kitöréstermékek is átmeneti helyzetben vannak.
A folyamatra való következtetések szempontjából igen fontos a vulkáni törmelékkőzetek szemcseméret szerinti osztályozása. Különösen a tufa és az agglomerátum kifejezések jelentését érdemes megjegyezni: előbbi fogalom csakis a 2 mm-nél kisebb szemcsékből álló, utóbbi pedig a (lekerekített) bombákat (64 mm-nél nagyobb részeket) tartalmazó piroklasztitra alkalmazható (lásd még alább is).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir