Rizs

Full text search

Rizs v. rizsköles (növ., Oryza L.), a pázsitfélék róla nevezett alcsaládjának egynyári vagy többnyári gyökerü, vizes helyen tenyésző füve, 6 fajjal a melegebb vidéken. Laza, nagy, ágasbogas virágzata pároséltü virágainak polyvái bőr- illetőleg papiros-nemüek, elvétve bajuszosak is. A legelterjedtebb vetett rizs (O. sativa L., l. az Eleségnövények mellékletén) egynyári, másfélméteres szárán 30-35 cm.-es metsző élü sötétzöld levelei közt 10, sőt 30 cm. hosszu és éretten lekonyuló dús buga emelkedik, amely a vetőmagot D.-Ázsiában legalább ezerszeresen, még nálunk is legalább százszorosan téríti meg. Vagy 40 mívelésbeli alakját gabonául minden oly elárasztható helyen érdemes termeszteni, amelynek nyári közepes melege legalább 29° C. Vadon oly helyen, ahova elcipeléssel nem juthatott, még nem találták. Ezért hazája ismeretlen, még a khinaiak is csupán annyit jegyeztek róla föl, hogy délről kapták. Szanszkrit neve vrhi, majd vrzi. Ezen utóbbi alakban csak Ny. felé jutott: görögül orizon, latin: oryza, araybs ar-ruz és ar-rîz, olasz riso stb. Tulsó-India népei másképen nevezik, tehát nem Elő-Indiából kapták. Nagy Sándor volt az első, aki a mezopotámiai vizeken termesztette. Az arabok még Hispaniában is mívelték. De az olaszok még csak 1468. termesztették az Arno mocsarain és hozták be hozzánk rizsi tájszólásbeli nevével. A török a Duna, Béga és Temes mocsarait töltésekkel zárta el mívelésére, amilyenekből még Esztergom mellett is maradt. A töröknek kivonulásával a rizs mívelése is megszünt. A rizs termesztésének fő területe az ázsiai D-i, DK-i és K-i nagy folyók áradás érte alsó partmelléke, továbbá Japán és Jáva, amely helyeken a lakosság majdnem csupán a rizs terméséből él meg. Holott egész Európa alig 4 millió tonnát (1000 kg.-jával) fogyaszt, addig Ázsia megjelölt vidéke ugy 100 milliónál is többet használ el; azaz a föld lakosságának több mint fele csak abból él meg. A rizs tápláló-értékében mindjárt a hüvelyes vetemény és a gabonafélék után következik. Egyre-másra 6,73% fehérje, 78,48% keményítő, 0,88 zsír, 0,51 farost, 0,82 hamu és 12,58% viz van benne. A hántással azonban a rizsnek csak 50 (legfeljebb 53) %-a kerül ki mint ép szem, 26%-a töredék és 24%-a hulladék. A gyártás módozatait mind jobban és jobban tökéletesítik; egyes fajták alkalmasabbak és az efféle kifejtésre. A hulladékot kémiai feldolgozásra (keményítő, rizspor, arckendőzőpor), a töredéket lisztre dolgozzák fel. K-en szeszes italt készítenek belőle, a japániak a száké-sört az indiaiak az arrak-szeszt gyártják belőle.
Kora tavaszszal a rizsföldet felássák vagy megszárítják, ezután a vizet reá vezetve, a felületet elrónázzák. Vetés ideje március-április. A magot, hogy a viz fenekére sülyedjen, egy napid áztatják. A vetőmagszükséglet kataszt. holdankint 50-75 lit. A vetés után 10-15 nap mulva a rizs kikel s gyorsan növekedik, hogy széles leveleinél fogva a magasba ne emeltessék, s hogy a szél benne kárt ne tehessen, a vizet annyira le kell ereszteni, hogy csak néhány cm.-re álljon a talaj felett. Azon arányban, amint a rizs növekszik, kell emelni a viz szinét, ugy hogy csak a szálak vége álljon ki a vizből. Ezt kell tenni egészen a virágzásig, ami julius-augusztusban következik be. Ez időtől kezdve mérsékeljük az elborítást, midőn pedig a rizs érni kezd, lebocsátjuk a vizet egészen. Különben a viz helyes szabályozása a rizstermelés legfontosabb, de legnehezebb feladata, aminek helyes végzéséhez sok gyakorlat szükséges, mert a gyomok vagy az állati ellenségek elszaporodása a rendesnél hol nagyobb, hol alacsonyabb elborítást tesz szükségessé. A rizs aratása szeptember-október hóban következik be. Legtöbbször sarlóval aratják. Az aratásnál nagyon óvatosan kell eljárni, mert magja könnyen pereg. Cséplése nagyon könnyen megy. A kicsépelt magot egy ideig csak sekély rétegben szabadul felhalmozni, különben felmelegszik és megromlik. A rizs termése kataszt. holdankint 8-17 q lehet. A rizsnek a polyvája a maghoz nőtt, éppen ugy, mint az árpánál vagy a zabnál, ezért a rizskása nyerése céljából a héjas rizst hántoló malmokban héjától megfosztják. A rizsnek sok növényi és állati ellensége van. Legveszedelmesebbek a vizi gyomok, amiért is a rizst tenyészet közben gyomlálni kell.
Hazánkban a rizst több helyütt termelik. Az első kisérletet már a mult században tették. Legrégebben a 30-as évek óta termelik. Topolyán (Detta mellett). Az utóbbi évtizedekben különösen a filmívelésügyi minisztérium ez irányban kifejlett működése folytán több helyen, különösen Puszta-Péklán, Futtakon felkarolták a rizstermelést. A tapasztalat azt bizonyítja, hogy az Alföld déli részén az sikerrel termeszthető. Nem hagyható azonban említés nélkül, hogy a rizstermelés az egészségre ártalmas, amiért is Olaszországban meg is van határozva, hogy mily távolságra kell a rizsföldeknek a városoktól vagy falvaktól lenni.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir