Új Jeruzsálem

Full text search

Új Jeruzsálem Az ÓSZ-i, de különösen az ÚSZ-i eszkhatológia kedvelt képe. Az ÚSZ-i szóhasználat a hé anó Ierouszalém (Gal 4,26), Ierouszalém epouraniosz (Zsid 12,22) és hé kainé Ierouszalém kifejezéseket alkalmazza. A képzet gyökere nyilvánvalóan Ez 40-48 próféciájában keresendő, amely látomások alapján írja le az újonnan felépítendő templomot. Zak 2,8k látomása szerint a jövendő Jeruzsálem falak nélküli lesz, mert olyan sok ember és állat lesz benne. A képet a zsidó apokaliptika színezte ki: Isten az idők végén, amikor minden ellenségét legyőzi, újra felépíti a várost. Bizonyos képzetek szerint az új Jeruzsálem praeegzisztens, Isten a mennyben már elkészítette, és az idők végén a földre bocsátja le.
Gal 4,21-31-ben Pál apostol Hágár és Sára példáján szemlélteti a zsidó törvényvallás és a Krisztus evangéliuma közötti alapvető különbséget. A rabszolganő Hágár fiát azonosítja a sínai-hegyi szövetségkötéssel, ill. a »mostani« Jeruzsálemmel. Ezek szolgaságban vannak, mert a törvény uralma alatt állanak. A szabad úrnőnek, Sárának a fiát azonosítja az új szövetségkötéssel (diathéké), ill. a »felső, mennyei Jeruzsálemmel« (hé anó Ierouszalém), amely szabad. A mennyei Jeruzsálem mindazoknak a típusa, akik nincsenek a törvény uralma alá vetve. Amikor Pál a mostani Jeruzsálemmel nem az eljövendő, hanem a »felső« Jeruzsálemet állítja szembe, akkor ezzel azt hangsúlyozza, hogy az üdvösség jelenvaló.
A Zsid 12,18kk a sínai-hegyi szövetségkötést a Krisztus halála által szerzett, »Sion-hegyi« szövetséggel állítja szembe: »Ti (ti. a gyülekezet) a Sion hegyéhez járultatok, és az élő Isten városához, a mennyei Jeruzsálemhez« (22. v.), az »angyali ezrek« és az »elsőszülöttek seregének« ünnepi gyülekezetéhez. A gondolatmenet szerint ez a hely nem csupán cél, hanem a gyülekezet már elérkezett a mennyei Jeruzsálemhez. Isten népének vándorútja onnan indult ki, és a mennyei cél felé vezet, amely megint a Jeruzsálem nevet viseli.
Jel 21,1kk szerint az új Jeruzsálem az idők végezetén fog a mennyből a földre aláereszkedni. A mindvégig kitartóknak szól a buzdítás: »aki győz, azt oszloppá teszem az én Istenem templomában... felírom rá... az én Istenem városának, az új Jeruzsálemnek a nevét« (Jel 3,12). Az ilyeneknek tehát polgárjoga lesz az új városban, amely olyan szép lesz, mint egy férje számára felékesített menyasszony (21,2). A mennyei Jeruzsálemmel helyreáll a paradicsomi állapot, amelyet gazdag képekkel ír le a látnok (22,1-5). Nem lesz benne templom (21,22). Ezen a ponton a Jel élesen elválik az ÓSZ-i, ill. zsidó üdvváradalomtól, amely szerint a megújult Jeruzsálem megújult temploma lesz a világ minden népét egybefoglaló templom.
VG

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir