Apodiktikus törvény

Full text search

Apodiktikus törvény Az ÓSZ többszáz törvénye különböző helyzetekhez kapcsolódik, és ennek megfelelően különböző a megfogalmazásuk is. Peres ügyekben, amikor a bírói testületnek, mérlegelve a körülményeket, döntenie kellett, akkor a KAZUISZTIKUS JOG szabályait, törvényeit tartotta szem előtt (pl. 2Móz 21,2-11.18kk). Ezzel szemben az apodiktikus törvény kizárólagos fogalmazású, nem ismer mérlegelést, nem tűr ellentmondást. Többnyire rövid felszólítások, vagy tiltások ezek: ezt tedd, amazt ne tedd! Ha különösen nagy bűnök esetén kellett ítélkezni, akkor az ítélet kizárólagos: a bűnösnek meg kell halnia. Az ilyen törvények csoportosítva jelentkeznek az ÓSZ-ben, épp ezért is szembetűnő a műfaji sajátosságuk.
A műfajelemzés módszere ismeri azt a sajátságot, hogy az egyforma műfajok azonos fogalmazásúak, és azonos az a háttér-szituáció is, amelyhez tartoznak. Az apodiktikus törvények fogalmazási jellegzetessége az, hogy (a magyar fordítástól eltérően) nem parancsoló vagy tiltó, hanem kijelentő módban vannak fogalmazva. Ilyen pl. a 2Móz 22,17-30 sorozata ezzel a fogalmazással: a jövevényekhez nem vagy kegyetlen; az özvegyeket és árvákat nem nyomorgatod (20-21 v.) stb. A legismertebb apodiktikus törvénygyűjtemény a Tízparancsolat (2Móz 20,3-17), melynek tételei eredetileg mind olyan rövidek voltak, mint a VI- VIII. parancsolaté, tehát: nem ölsz! stb. Ez a kategorikus kijelentés természetesen felér a legszigorúbb tiltással. A fogalmazás azt érzékelteti, hogy Izráelnek nem lehet más választása, ezt a legtermészetesebb tenni, ill. nem tenni.
A kazuisztikus törvénykezési törvények természetes háttere a »kapukban« (5Móz 16,18) történő bíráskodás. Ezzel szemben az apodiktikus törvények más körhöz tartoznak, nevezetesen a kultuszhoz, közelebbről a Jahvéval kötött szövetség elkötelezéséhez. Az is szembetűnő, hogy míg a bíráskodási törvények szoros kapcsolatot mutatnak az ókori K-i nagy törvénykódexekkel (Hammurabi törvényei), az apodiktikus törvényeknek nincsenek ilyen párhuzamaik. A Jahvéval kötött szövetség elkötelezése különösen jól látszik az I. és II. parancsolatnál: a »féltőn szerető Isten« nem tűri meg maga mellett másoknak az imádatát. De nem tűr meg olyan erkölcsi kilengéseket sem, amelyek talán a politeista vallásokban nem számítottak olyan súlyosaknak. Ezért egészíti ki a Tízparancsolatot egy sor bíráskodási jellegűnek látszó törvény, amelyek mentség nélkül halálbüntetést írnak elő (2Móz 21,12.15-17; 22,18; 31,14).
És hogy mindezek milyen módon szerepeltek a kultuszban, arra jó példának látszik az 5Móz 31,10kk rendelkezése, mely szerint minden hetedik évben, az őszi sátoros ünnepen föl kellett olvasni a törvényeket az egész nép előtt, azzal a nyilvánvaló céllal, hogy akik hallják, vállalják magukra azok kötelező érvényét. Szövetségmegújító ünnepnek nevezik ezt az alkalmat a mai ÓSZ-i teológiában, melynek liturgiájához hozzátartozhatott a Sinai-hegyi eseménynek, a szent történetnek« az előadása, a törvények felolvasása, s azt követően a gyülekezet ígérete a törvény megtartására. Ebben történik meg a szövetség megújítása. Példa gyanánt szolgálhat Józsué sikemi »országgyűlése« (Józs 24,25), hasonló hozzá Jósiás korában a törvénykönyv megtalálása és felolvasása után következő »szövetségkötés« (2Kir 23,1-3). Záró mozzanatként hozzátartozhatott még az ünnepi aktushoz a szintén apodiktikus határozottságú átok-mondások előadása, amelyek tizenkét pontba foglalták azokat a főbenjáró bűnöket, amelyeknek nem lehetett helye az Úr szövetséges népe életében (5Móz 27,15-26; vö. Józs 8,33k).
TK

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir