Kiközösítés

Full text search

Kiközösítés A legsúlyosabb vagy enyhébb következményekkel járó kirekesztés Isten népe (Izráel, Egyház, gyülekezet, üdvözülők) közösségéből (h. hrm, bdl, g. anáthema, ekballein, aphorizein, aposzünagogosz).
Az ÓSZ-ben a kiközösítés legsúlyosabb formája a hérem volt: a kiközösítettet a halállal sújtották. A törvény szerint ezt a büntetést kellett kiszabni és végrehajtani bálványimádás (2Móz 22,19; 5Móz 13,13kk), hamis prófétaság (5Móz 18,20; vö. Zak 13,2kk), különböző tisztátalanságok (3Móz 20; 24,10kk) miatt, vagy ha valaki olyan bűnt követett el, amivel Isten népe létét veszélyeztette (Józs 7,1kk; 4Móz 15,21kk). A poklos gyanúsakat ideiglenesen (3Móz 13,4k), a poklosokat véglegesen ki kellett közösíteni (3Móz 13,45k). A fogság után ismeretes volt a gyülekezetből való kiközösítés vagyonelkobzással (Ezsd 10,8kk). A rabbik a kiközösítés három fokozatát különböztették meg: 1. nözifá: a vétkest nem zárták ki a gyülekezetből, de bizonyos ideig nem vehetett részt a kultuszban; 2. nidduj: a vétkest rövidebb-hosszabb időre kirekesztették a gyülekezetből; 3. hérem: teljes exkommunikáció, ami azonban nem feltétlenül jelentett halálbüntetést.
Jézus korában is gyakorolták a kiközösítést. Ezzel sújtották azokat is, akik nyíltan megvallották, hogy hisznek Jézusban, őt Messiásnak tartják (Jn 9,22.34; 12,42). A Lk 6,22 a kiközösítés enyhébb (kirekesztés) és szigorúbb (név kitörlése) formájáról tudósít. Jézus kijelentései és szenvedései előrevetítik, hogy ez a büntetés nem mindig a bűnösöket sújtja, hanem az ártatlanokat, igazakat, Isten igaz szolgáit, prófétáit, gyermekeit (Jn 16,2). Magát Jézust istenkáromlás bűne miatt ítélték halálra, sújtották hérem-mel, így lett átokká a kereszten (Mt 26,65k; Gal 3,13).
Az apostoli korban nagyon komolyan vették a gyülekezetek tisztaságát. A gonoszt el kellett távolítani a gyülekezetből (1Kor 5,13; vö. 5Móz 13,5k; 17,7). A kiközösítést meg kellett előznie a meggyőzésnek és intésnek (Mt 18,17k). A kiközösítéssel való visszaélés veszélye az egyházban is fennáll. Már a 3Jn 10 arról tudósít, hogy voltak, akik az apostolokat akarták a gyülekezetből kiközösíteni. Az egyház története során sokaknak ez lett a sorsa, akik az egyházat Isten akarata szerint meg akarták újítani (pl. Husz János, Luther Márton). Az utolsó ítéletkor mindazok, akik gonoszságot cselekedtek, kivettetnek (ekballein) a külső sötétségre (Mt 8,12; 22,13).
NA

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir