Alapkötés.

Full text search

Alapkötés. Az egyszerü szövetek egymásra merőleges irányban haladó két fonálrendszerből állanak. A szövet hosszirányában haladó fonálrendszert láncnak v. felvetőnek. a szélesség irányában haladót pedig vetőnek, bevetőnek, v. vetü- léknek mondják. E két fonálrendszer szálai, hogy szövetet alkossanak, különböző módon keresztezendők. A fonál-keresztezéseket kötésnek hivják. Valamennyi kötés, még a legváltozatosabb is, három elemi kötésre bontható, amelyeknek A. a nevök. A kötések jelzésére kockázott papirost - patronpapirost - használnak, amelyen azokat a kockákat szokás befesteni, ahol a láncfonál fedi a vetőt. E mintarajzon (patron, dessin) az ismétlésekig terjedő részt vagyis a mintaelemet vonalakkal szokás határolni.

1. ábra. 2. ábra. 3. ábra.

4. ábra. 5. ábra. 6. ábra.

7. ábra. 8. ábra. 9. ábra.

10. ábra. 11. ábra.

12. ábra.
A három alapkötés megnevezése, mintarajza s jellemzője a következő: 1. A vászonkötés - első ábra - jellemzője, hogy mintaeleme csak 2 lánc s két vetélő fonálból áll, s hogy a kötőpontok két átló irányában haladnak. Ez a kötés adja a legmerevebb szövetet. 2. A sávoly-kötés (serge - Köper) - 2. ábra - jellemzője, hogy minta-eleme legalább 3 láncból s 3 vetőből áll s hogy a kötőpontok csak egy átló írányában haladnak. Minthogy a minta eleme háromnál több fonálból is állhat, ezért a sávoly-kötés megnevezésekor a mintaelem fonalszáma is jelzendő (három fonalas sávoly stb.). A sávoly-kötés sokkal lágyabb szövetet ad a vászonkötésnél. 3. A fényes-kötés (atlasz, szatin) - 3. ábra - jellemzője, hogy a minta-eleme legalább 5 lánc- s 5 vető-fonálból áll, s hogy a kötőpontok szét vannak szórva.
A szövet egyik oldalán főleg a vetőfonal, a másikon főleg a láncfonal látható. A kötés megnevezésekor a mintaelem fonálszáma is jelzendő. Ez a kötés adja a legfényesebb és leglágyabb szövetet. A sávoly és fénylő kötésnél az egyik oldalon főleg a láncfonal, a másikon pedig főleg a vetülék látszik, s igy módunkban áll a szövet szinén az egyik fonalrendszert érvényre juttatni. A kötésnek az az oldala, amelyen főleg a láncfonal látható, láncoldalnak, a másik oldal pedig vetülék-oldalnak neveztetik.
A most ismertetett alapkötések s ezek változatai nehány szövetfajnál külön elnevezést nyertek. Igy a vászonkötés a gyapjuiparban posztókötésnek, a selyemiparban tafotakötésnek neveztetik; a vászon az a változata, amelyet a 4-ik ábra tüntet elő, vagyis amelynél a kötpontok többszörös lánccal s vetéssel állíttatnak elő, szalmakötésnek (Panamakötés), míg az 5-ik ábrában előtüntetett változata, amelynél a kötpontok egyszerü lánc, de többszörös vetülékkel készülnek, vetülék irányu bordás kötésnek (Rips travers), a 6-ik ábrában előtüntetett pedig, amelynél a kötpontok többszörös lánc, de egyszerü vetülékkel készülnek, lánc- v. hossz-irányu bordás kötésnek (Rips a long) neveztetik.
A sávolykötés leggyakrabban használt alakja a 2-ik ábrában látható 3 fonalas egyszerü sávoly vetülék oldala, a melynek csinvat (Drell) a neve, míg a 7-ik ábrában jelzett 3 fonalas sávoly láncoldala fonalgónak (croisé) neveztetik; igen gyakori továbbá a 8-ik ábrában látható 4 fonalas kettős sávoly, amely keresztbe szőtt (a kártolt gyapjuiparban Circas, a fésüs gyapjúnál Kaschmir) és 9-ik ábrában előtüntetett 4 fonalas szétszórt kettős sávoly, mely téli posztó (Tüffel) nevet visel. Gyakori a 10. s 11. ábrán látható töröttsávoly. A fénylő kötés leggyakrabban használt alakja a 12. ábrában látható 5 fonalas fénylő kötés láncoldala, amely a selyem-, fésüs gyapju- s pamutiparban szatén, atlasz (satin, atlas, bristol), a kártolt gyapjuiparban pedig simulékony posztó (doszkin) néven ismeretes.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir