A NAGYHALÁSZ

Full text search

A NAGYHALÁSZ
A nagyhalász – ahogy a feudalizmus századaiban, a 19–20. században is – nagyhálóval, azaz tavi vagy folyami kerítőhálóval, akcióközösségben halászót, nem pedig halászati „nagyvállalkozót” jelentett.
140Herman Ottó (1887–88) úgy jellemezte a bokornak, kompániának, felekezetnek nevezett akcióközösséget, hogy a több darabból összeállított kerítőhálójuk egyes részeit a tagok készítették el, a háló tehát közös tulajdonukban volt, a csapaton belül szigorú munkamegosztást valósítottak meg, a hasznon pedig egyenlő arányban osztoztak. Az ilyen, nemcsak munka-kooperációt, hanem vagyonközösséget is jelentő bokorszervezet „utóéletét” a 20. században is megtalálták a kutatók, különösen a céhes múltú halászok körében (Solymos E. 1965: 39; Szilágyi M. 1979). Meg kell azonban jegyeznünk: már a feudalizmus kori forrásokból lehet következtetni arra, hogy nem volt szükségszerűen közös tulajdonban a bokor használta kerítőháló; a halásztató földesúr is, vállalkozó bérlő is lehetett hálótulajdonos, és ilyen esetben „egy rész a víz tulajdonosáé/bérlőjéé, egy rész a hálóé, egy rész a halászoké” elvet követve osztoztak meg a zsákmányon.
A 19–20. század fordulója tájt – e tendenciától függetlenül – még viszonylag gyakori, hogy a bokor, ha nem is tudott önállóan bérlethez jutni, közös tulajdonban lévő teljes szerszámkészletével – „részesként” – vállalt munkát a vállalkozó-bérlő vízterületén. Mind jobban terjedt azonban, különösen a két világháború között, hogy a bérlő a saját hálóival halásztatott: csak halászmestert alkalmazott, aki a napszámosként vagy hetibéresként felfogadott, nem feltétlenül „tanult” halászok alkotta alkalmi akcióközösséget irányította. Ekkor már a céhes múltú halászok is mind nehezebben tudták érvényesíteni azt a törekvésüket, hogy az ifjú nemzedék az iparosokra jellemző módon váljon „tanult halásszá”. Akik a bérlő hálóhúzó napszámosai lettek, hivatalosan nem „inaskodtak”, csupán „belenevelődtek” a legszükségesebb ismeretekbe. Az összes halászszerszám készítését, javítását-karbantartását és használatát, melyet az „igazi” halásznak valaha tudnia kellett, már csak azok akarták elsajátítani, akik „kishalászként”, s mert csak ők számítottak „igazi halásznak”, szerencsés esetben a bérlő „halászmestereként” reméltek megkapaszkodni a rohamosan csökkenő létszámú halásztársadalomban.
Függetlenül attól, hogy a bokor vagyoni közösséget jelentett-e vagy csupán a nagyháló kezeléséhez feltétlenül szükséges munkaszervezési forma volt, a nagyhalász elnevezés a 20. században is ’nagyhálóval halászó’-t jelentett. Nagyhálónak tekintettek minden olyan hálófélét – a méretében a meghalászandó vízhez igazodó gyalom és a folyami kerítőháló mellett tehát a lapsolót, a balinthálót, a kecsegehálót is –, melyeknek kezelésekor több embernek kellett együttműködnie. A csapaton belüli munkamegosztás legfőbb elvei a „bérmunkássá” válás után is érvényesültek. Ahogyan azt Solymos Ede (1965: 207–212) részletesen bemutatta: a győri Duna-szakaszon a halászmester vezette a bandát, volt a ladikban egy-egy első evedzős, második evedzős vagy húzató, kormányos vagy hálómester, parás, két laptáros pedig a parton tartotta a háló kintjáró végét, a partra húzáskor az alsó inat a két evezős, a parás inat a hálómester és a laptáros szedte, a másik laptáros pedig az inat taposta, hogy a hal alatta el ne szökjék; Tolnán hat ember ült a ladikban: a gazda (stujermester) mint kormányos, elöl az inas (granclis), középen a legény (mittruder) evezett, ismét egy inas (knébruder) és egy legény következett, akik a hálót dobálták a vízbe, a két laptáros pedig a parton haladt, majd amikor a ladik a partra ért, a hálómester és a laptáros a parás-, a két legény az alsó inat húzta, az inasok feladata az ín „letartása” volt. Hasonló munkamegosztás érvényesült a két ladikból elvetett és a víz közepén felszedett 141lapsolóval való halászatkor. Szolnokon például mindkét ladikban ült egy-egy mester, akik elvetették a hálót, egy-egy inahúzó, illetve kranglis, akiknek az evezés volt a feladata; felszedéskor pedig az inahúzók az alsó inat, a mesterek a felső inat szedték be, míg a kranglisok tartották evezőikkel a ladikot (Szilágyi M. 1995: 192).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir