RÉTMŰVELÉS

Full text search

RÉTMŰVELÉS
A legeltetésre, kaszálásra alkalmas ősgyep már a középkorban sem elégítette ki az állattartók igényeit, akik korán behatoltak nyájaikkal a lombos erdők és a vizenyős rétek, lápok, szigetek világába. Már a legeltetés is komoly változást idézett elő a növénytársulásokban, a rendszeres kaszálás pedig még inkább. A legeltetés és a kaszálás hatására a tövisek, gazok helyét is mindinkább szelíd pázsitfüvek foglalták el. Kaszáló rétekhez, takarmánynak való füvet termő helyekhez – ősgyep hiányában – irtásokkal lehetett hozzájutni. Bozótot, erdőt, nádast kellett fűtermő telekké változtatni.
Középkori latin forrásokban fenile, fenetum a száraz erdei vagy erdőből irtott kaszálóhely neve, pratum vagy kaszás rét a vizenyős, nedves talajú fűtermő helyeké. Zsombékos, nádas területek művelésbe vétele már a 13. században is erőteljesen folyt, mint arra a Nádastelek, Nádasláz típusú helynevek elszaporodása utal (Belényesy M. 1954: 395). A kaszálórét rendszerint átmeneti fokozat volt a művelési ágak között, mert az irtásréteket egy idő után szántóföldnek törték fel.
Irtásrétek kialakításának legfőbb eszköze volt a fejsze, a bárd, a balta. Erdők, berkek fáit, bokrait és gyökereit távolították el velük. Rétirtáshoz olykor ásót és erős, speciális formájú kapát (ortó- vagy irtókapa, vermelő, gyükérkapa, kétágú kapa), ritkábban csákányt használtak, s elmaradhatatlan „eszköz” volt a tűz. Nem bizonyult könnyebb feladatnak a nádasok, lápos helyek kaszálóvá alakítása sem. Nagyhalász (Szabolcs m.) 1857. évi iratai sokéves folyamatról számolnak be: „A lápkaszálók céljára felfogott nádasláp mindenekelőtt ősszel meggyújtattatik, s lehetőség szerint tövig leégettetik, ha a szél kedvez, akkor a nád tövig kiég s akkor csak kevés munkát vesz igénybe, többnyire azonban a nád tallójának egy része fennmarad s akkor vagy 250facsépekkel töretik le a tarlót vagy pedig nehezebb darab fatuskókat, néha pedig megfordított boronát húzatnak marhákkal rajta végig, hogy a fentmaradt nádtallót, a töveket a fagyos föld alapig összetörjék és lelapítsák; ... a nádtövek kihajtanak, mely első új hajtást facsépekkel, fogatlan gerebenekkel, s ki hogy tudja, újra földig lecsépelik s összetörik és csak ezen eljárás után másodízben újabban kihajtott sarjadékot, úgynevezett nádfiókot veszik rendesen kasza alá, s annak utánna évről évre kaszálják, hol azután a nád évről évre gyöngülvén, néhány évek múlva rendes kaszálóvá válik” (Kiss L. 1954: 339).

51. ábra. Rétművelési eszközök: a) irtókapa, Patca (Somogy vm.); b) talajgereblye, Gégény (Szabolcs vm.)
A rétégetés a kaszálók fenntartásának, javításának legfőbb eljárása volt az Alföldön és a Kisalföldön, s mindenfelé a vizenyős területeken. Oláh Miklós feljegyezte Hungáriájában (1530-as évek), hogy a fű sokasága miatt levágatlan szénafüvet fel szokták gyújtani az új fű dúsabb felnövése végett. Meglepődve látták és jegyezték fel a rétégetés szokását a 17–19. századi utazók és a 18. századi idegen telepesek írástudói. E. Brown 1669–1670-ben tett útjáról írta: „Midőn az országon február vége felé átutaztam, az egész környéket lángban állni láttam, mit a fűnek és szalmának elégetése okozott, ezáltal a gabonaféle növényeknek jobb talajt készítenek.” Simon Clements 1715-ben a Zala folyó vidékén látta, hogy ezer meg ezer acre-ra rúgó terület magas fűvel volt benőve, amit nem győztek kaszálni. Hagyták rothadni, vagy pedig felperzselték (Paládi-Kovács A. 1979a: 127). Markovicz Mátyás szarvasi lelkész 1748-ban jegyezte fel, hogy a hatalmas alföldi pusztákon a száraz, régi füvet tavaszi időben felégetik, hogy bőségesebben nőjön az új fű. Az Alföld és a Dunántúl vizenyősebb vidékein a 20. század közepéig szokásban maradt az avas nád, sás, gaz égetése, a szittyós, kákás laposok „pörkölése” a böjti szelek segítségével. A nagy rétségek égetéséből a vigyázat ellenére is sok kár származott, ezért a hatóságok a 18. 251század közepétől gyakran tilalmazták és büntették ezt az eljárást (Szabó M. 1957: 8–9). A rétégetés párhuzamait főként Észak-Európában és a közép-ázsiai nomád népeknél találjuk meg. Fennmaradásához Magyarországon a vizenyős környezet és a földközösségi réthasználat is nagyban hozzájárult. Újraosztásos földközösségben a tagok minden évben más „nyilat” kaptak kaszálásra. Egyéni tulajdonlás hiányában a kollektív rétégetés volt a gondozás, trágyázás legfőbb, szinte egyetlen módja (Paládi-Kovács A. 1979a: 129). Ezt egészítette ki a rétek őszi-téli legeltetése, ami némi trágyázást is maga után vont.

52. ábra. Rétsimító (csúszó), Átány (Heves vm.)
Rétek, kaszálóhelyek trágyázásának hagyományos módja volt a telkesítés, újabb szaknyelven fektetéses trágyázás. Ismeretes már a középkorban, s a 16–17. században is gyakran említenek „telekös kaszáló”-t, „szénás telek”-et. Kinnháló gulyák, juhnyájak esti, éjszakai nyugvóhelyét hetente váltogatva módszeresen trágyáztatták a következő évre tilalmasnak, szénafűnek kijelölt gyepterületet. Kaszálók, rétek fektetéses, illetve kosarazó trágyázása a 20. század elején a Kárpát-medence sok vidékén gyakorlatban volt (MNA 161–165. térkép).
Kevéssé terjedt el a magyar parasztok gazdálkodásában a rétek javítása istállótrágyával. Az Alföldön még a 19. század közepén is „csaknem egészen divaton kívül van” (Galgóczy K. 1855: 271). Viszont a Dunántúl és a Felföld tájain már a 18. században is megszokott dolog. Vas és Zala megyei jobbágyok rendszeresen hordtak ki polyvát, töreket a rétjeikre. A somogyiakról Pethe Ferenc is megjegyzi, hogy miközben szántóikra alig fordítottak figyelmet, rétjeiket rendszeresen meghordták istállótrágyával (Pethe F. 1805: 693). A Dunántúl és a Felföld nyugati felén az uradalmi majorok már a 16–17. században bevezették szántók, szőlők, rétek javítását istállótrágyával (Paládi-Kovács A. 1979a: 130; 1993b: 240–241). Uradalmi, városi majorokból robotos jobbágyoknak kellett a trágyát szekéren, szánon kiszállítani. Parasztságunk 252a 19–20. században adatolhatóan, a korábbi századokban pedig feltehetően főként télen hordta ki a trágyát a határba. Akkor jutott erre idő, s a havon könnyen csúszott a szán. Rétekre sok vidéken csak a maradékot, a „pucolékot” vitték. Dunántúli, felföldi tájakon gyakran hintettek a rétekre fahamut, s a kaszálókon locsolták szét – lehetőleg a hóra – a hígított trágyalét is. A trágyalé gondos kezelése és a rétgazdálkodásban történő felhasználása a 19. század közepe táján honosodott meg a Dunántúl, a Kisalföld és Erdély polgárosuló magyar és német parasztságánál (Dor-ner B. 1912: 195; Paládi-Kovács A. 1979a: 131).
Folyóvölgyek, árterek rétgazdálkodásának visszatérő nehézsége a vízvédelem. A vizenyős rétek árkolása, sáncolása, a pangó vizek levezetése az okszerű rétgazdálkodás követelménye volt a 18–19. században is. Mohács-szigeten például a rétségek kezeléséhez tartozott a pangó vizek levezetése ásott árkok s a tisztogatott fokok révén, hogy a rét jobb minőségű szénát teremjen (Andrásfalvy B. 1970d: 170). Hajdúböszörmény városa 1841-ben nagy költségen csatornát ásatott, hogy egy 2500 holdas hasznavehetetlen laponyagot (vizes, kákás terület) kaszálóvá alakítson át. Az uradalmak és a városok, falvak sok kiöntéses, árteres vidéken kezdeményezték árvízvédelmi gátak és lecsapolásra szolgáló árkok, csatornák megépítését már a 18. században. A rétek sáncolását, a patakmedrek rendezését sok uradalom robotos jobbágyokkal végeztette. Az alföldi városok, falvak, s a dunántúli uradalmak egy része pedig nagy költségen végezte a posványos rétek kiszárítását (Rétköz, Kis- és Nagy-Sárrét, Fertő-mellék, Hanság, Kis-Balaton és környéke). Maguk a parasztok sem voltak restek, ha rétjeik vízvédelméről volt szó. Plánder Ferenc 1838-ban Göcsejről szólva főként a kisnemeseket marasztalta el az árkok gondozatlansága miatt. Ugyanis az áradások az egyébként dús kaszálókat folyton beiszapolták. Ennek megelőzésére a jobbágyok, a parasztgazdák maguk tisztították a patakok medrét, erősítették kővel vagy fonott gáttal a sodrásnak kitett partszakaszokat.
Rétöntözésre a 19. században főként dunántúli és felföldi uradalmakban törekedtek. Az öntözött rétek szénahozama kétszeresére-háromszorosára nőtt. A kelecsényi rét (Bars m.) például 1844 előtt holdanként 15 mázsa szénát és sarjút adott. Az öntözés után a rét hozama 46 mázsára emelkedett (Paládi-Kovács A. 1979a: 133). Patakok elzárásával, árkok, zsilipek létesítésével a víznek a közeli rétekre „csergedezte-tése” vagy a rétek teljes elárasztása viszonylag könnyen megoldható volt. Például Vas megyében 1841-ben a Gyöngyös és a Pinka folyó mellett úr és jobbágy egyaránt „vizezi” réteit, s a rétöntözés ott már akkor „mindennapi dolog”. Akkoriban a Bereg megyei Schönborn uradalomhoz tartozó községek is öntözték már kaszálóikat. A patakok vizét fogták fel, és árkok, zsilipek segítségével nemcsak a lapályos, de a dombos oldalak szénafüvét is öntözni tudták. Hasonló eljárással történő rétöntözést írtak le Gömör, Abaúj, Udvarhely egyes falvaiban a 19. század második felében. Sok vidéken a malomcsatornák szolgálták a rétek nedvesítését. Azonban a rétöntözés az említett példák ellenére sem nevezhető közönséges, bevett gyakorlatnak. Az Alföldön az ármentesítések, lecsapolások előtt nem is gondoltak rá. Ott az árvizek öntözték a réteket. „A kun városok régi protokollumaiban sohasem olvastam – írja Györffy István –, hogy az árvizek miatt panaszkodtak volna... Sőt ellenkezőleg.” A túrkevei tanács 1780-ban úgy határozott, hogy „a víznek megtartásáért instálni kell, mivel a víz mindjárt el mégyen, sok helyen alig vagyon térdig való víz és ha ez a kevés 253árvíz sem lett volna, a militia számára szénát sem lehetett volna kaszálni és barmaink most is egyedül ott élhetnek, ahol a víz a földeket megfutotta” (Györffy I. 1941b: 8).
Gyepjavítás fűmagvetéssel a 19. század elejétől fogva ismeretes, de csak egyes uradalmakban. A Festeticsek keszthelyi birtokain az 1820-as években a mohás rétek felszaggatásával és fűmagvetéssel növelték a szénahozamot. Dunántúli és felföldi parasztgazdák tavaszonként a rétekre hordták a szénamurvát, szénapolyvát, amit a pajta, a csűr földjén vagy a szénapadláson összesepertek. Nemes fűmagvak vásárlására azonban sajnálták a pénzt kiadni. Magkereskedőktől vásárolt nemes fűmagvakkal a 19–20. század fordulója tájékán is csak néhány uradalom végzett füvesítést.
Réttisztítás, egyengetés. A kaszálók rendszeres gondozásához tartozott a talaj egyengetése, a tövisek, gazok és az állati kártevők pusztítása, a mohosodás megakadályozása, a kövek elhordása stb. Réttisztításra a közbirtokossági, községi réteken közmunkát, kalákát szerveztek, urasági majorok kaszálóira pedig robotos jobbágyokat küldtek. Elkaparták a sok pocoktúrást, szétszórták a hangyazsombékot, kivágták a tüskebokrokat, betöltötték a vízmosást, árkot ástak, mohát, száraz avart, gazt gereblyéztek. A tövis- és gyomirtást fogasboronával, tövisboronával vagy kézikapákkal végezték. Rendesen kora tavasszal, ritkábban késő ősszel kerítettek sort a kaszálók, rétek tisztogatására.
Hangyabolyok, vakondtúrások elsimítására szolgál a ló- vagy ökörfogattal vont rétgyalu, rétgöcs. Hagyományos formája házilag, helyben készült két súlyos gerendából és az azokat összekötő két keresztpántból. A gerendák hossza 130–200 cm között váltakozott, anyaga rendszerint tölgy- vagy akácfa volt. Használat közben a gazda ráállt, hogy még nehezebb legyen. Paraszti gazdaságokban főként a Dunántúlon terjedt el. Neve simító, rétsimító, rétgyalu, rétgöcs, földsikáló, csúsztató, csúszka, ódala-zó, a művelet neve göcsülés, simítás, ódalazás, rétpucolás stb. Fejlettebb eszköz volt a fogas rétgyalu, a réti láncborona, a csoroszlyakésekkel felszerelt rétújító. Ezeket a 19. század első felében angol példa nyomán kezdték Magyarországon propagálni. 1852-ben a pesti Vidats-gyár is hirdette rétgyaluját. Gyárilag készült rétművelő eszközöket a falusi nép csak a 20. század elején kezdett beszerezni, akkor is előbb a község költségén és közös tulajdonaként.
Fogas- és tövisboronát a magyar nyelvterület túlnyomó részén, tehát a Duna vonalától keletre is használtak rétegyengetésre. Helyenként sűrűbb és élesebb fogazatú vasboronát csináltattak a rétekre, másutt a szántóföldeken használatos boronákkal dolgoztak a réteken is, de jobban megterhelték tuskóval, kövekkel. Ezért négy lovat vagy ökröt fogtak be a rétborona elé, és a kaszálót hosszában is, keresztben is végighúzatták vele. Rétegyengetéshez kevesebb vidéken használtak tüskeboronát, mint fogasboronát. Sok magyar tájon a zsombékot, a vakondtúrást előbb szétvagdosták kapával, s csak azután járatták a rétet boronával. A mohát, az őszi csaritot (falevél és ágtörmelék) különösen a hegyi kaszálókon kell minden évben gereblyével összegyűjteni. A csaritgereblye feje kisebb, rövidebb, a fogazata pedig sűrűbb, mint a szénagyűjtő gereblyéé (Paládi-Kovács A. 1979a: 144–147).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir