A faekék háttérbe szorulása a Kárpát-medencében

Full text search

A faekék háttérbe szorulása a Kárpát-medencében
Európa nyugati felében az első eketökéletesítések eredményeként már a 17. század végén kezd kialakulni a brabanti eke, mely a legnagyobb hatást gyakorolta Európa újabb ekéire. Angliában a 18. század első felében manufaktúrák gyártották az új és jobb munkára képes ekéket. Közép- és Kelet-Európában ekkor még kevéssé gondoltak a régi szerszámok megújítására, mert más gazdasági és társadalmi körülmények uralkodtak. Ezt 1811-ben egy magát közelebbről meg nem nevező magyar báró így foglalta össze: „A jobbágy t.i., aki a földesurának bizonyos számú robottal tartozik, annak minden munkáira, szántásra, vetésre, fogasolásra, boronálásra, kaszálásra, a gabona(élet) és széna behordására, a szőlők mívelésére, favágásra, s a t. használtatik, s ugyan ezen munkák mind a maga tulajdon szerszámjával s eszközeivel megtenni köteles. Ez által egy felől ugyan nyer a birtokos, mivel megszabadul azon nagy költségektől, mellyel ha majoros erőt tart, a sok szolgára, jármos- és igás marhára és külön féle eszközre és szerszámra szükségesek; de más felől csak ugyan veszt ez által, mivel e miatt minden újabb és javított eszközük és szerszámok kirekesztetnek és haszontalanokká válnak. Mert a jobbágy a ki ugyan azon eszközzel dolgozik az urának, mellyel a földjeit míveli, nem könnyen áll rá arra, hogy azt ujjal, ha szinte jobbal is felcserélje; a földesúrtól se lehet pedig kívánni, hogy egyszeriben annyi sok újtalálmányú földmívelő eszközt beszerezzen, a mennyi földjeinek robotos erővel való megmunkálására szükséges volna” (Balassa I. 1973a: 404). Emiatt a 18. század évtizedeiben csak egyéni kísérletek történtek arra, hogy a nyugati minták alapján új formákat állítsanak elő. A földesurak inkább kész ekéket hozattak be elsősorban Ausztriából és Németországból, ritkábban Angliából.
Az új ekéket előállító kovácsok közül a legnagyobb hírnévre a Kalocsán született Vidacs István (1802–1883) tett szert, aki 1843-ban Pesten gazdasági gépgyárat alapított. Az itt készült Vidacs-ekék nemcsak széles körben elterjedtek, hanem valóságos fogalommá váltak és még a 20. század közepén is így neveztek minden félvasekét, vagyis azt, melynek már csak a gerendelye és szarva készült fából, míg a teljes ekefejet, a kormányt vasból öntötték, illetve kalapálták. Ilyen kis ekemanufaktúrák (Gubicz, Farkas stb.) máshol is működtek az országban, de 1848 előtt a félvasekék 343száma alatta maradt a 2%-nak. A jobbágyfelszabadítás után ugyan egyszerre jelentős fejlődés indult meg, de a félvasekék száma 1854-ig becslésem szerint a 8%-ot alig érhette el. A faekék háttérbe szorulása és a félvasekék nagymérvű elterjedése 1855 után indult meg. Nem egészen két évtized alatt, 1871–1872-ig alapvető változások következtek be.
Hét megyében, illetve kerületben (Moson, Győr, Heves és Külső-Szolnok, Pest-Pilis-Solt-Kiskun, Fejér, Csongrád megyében és a Jászkun kerületben) a faekék száma már nem érte el a 10%-ot. E megyék körül, de korántsem ilyen egységes tömbben, jórészt sík területen találhatók azok a megyék, ahol 10–80% között ingadozott a faekék száma. 30–90% között volt a megyék csaknem felében, míg Erdély egységes tömböt alkotott, ahol a fa- és félvasekék aránya 90–100% az előbbiek javára, s ebből csak az egyetlen Háromszék (80%) volt a kivétel. Szlovákia mai területén két megye (Árva, Turóc) tartozott ebbe a kategóriába, míg Horvátország délnyugati része ugyancsak ide sorakozott. A magyar lakosságú területen a félvasekék száma 59% volt, míg ez Erdéllyel és Horvátországgal együtt 48% körül mozgott.
A félvas- és vasekék teljes győzelme lényegében 1895-ig lezajlott, de ezt statisztika segítségével már nem tudjuk nyomon kísérni, mert az 1895-ös statisztika faekéket nem jelölt, ugyanis azok számát olyan alacsonynak ítélte. Ebben az időszakban különböző okokból a búzatermelés megháromszorozódott, amiben kétségtelenül közrejátszott a vasekék elterjedése is:
1871–1875 a búza össztermése 1 297 600 tonna
1881–1885 a búza össztermése 2 886 500 tonna
1891–1895 a búza össztermése 4 014 000 tonna
A 20. században faekéket csak a peremterületeken használtak, elsősorban ott, ahol számarányuk még a 19. század végén is jelentősnek mutatkozott.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir