A szántás mennyisége

Full text search

A szántás mennyisége
A szántás mennyiségét a különböző korszakokban a parasztgazdaságok tekintetében rendkívül nehéz áttekinteni, mert a források értékelése még nem történt meg. Így az alábbiakban csak az általánosságokat lehet megemlíteni.
A történeti és a terminológiai adatok egyaránt arról tanúskodnak, hogy a 16. században, de esetenként korábban is, a két-, de főleg a háromnyomásos rendszerhez kapcsolódva kialakult az őszi vetések alá a három szántás: ugaroláskeverőszántásharmadolás (vetés alá való szántás). Ezek közül az utóbbi hatolt a földbe legmélyebbre. E kortól kezdve a tavasziak alá egyszer szántottak közvetlenül a vetés előtt: tavasszal.
Az Alföldön, különösen a Tiszántúlon a török időktől az őszi alá is csak egyszer, legfeljebb kétszer szántottak. Ez megmaradt a 19. században, de ritkábban még a 20. században is találunk rá példát.
A nyomásos gazdálkodás megszűnése után az ugarolás helyét a tarlószántás foglalta el; továbbra is megmaradt a keverés és a vetés alá való szántás. Sok helyen az őszi szántások száma eggyel csökkent. A tavaszi vetések előkészítésében egyre nagyobb szerepet kapott az őszi mélyszántás, amit tavasszal vagy felboronáltak, vagy sekélyen megszántottak.
A szántás idejének meghatározásában a racionális és irracionális elemek egymás mellett éltek, illetve keveredtek. Ezek jó része a tavaszi első szántáshoz kapcsolódott, ami ennek nagy múltját érzékelteti. Így bizonyos cselekményeket nem volt szabad addig végezni, míg a szántás tavasszal meg nem kezdődött. Szennán (Somogy m.) például nem pirítottak kenyeret; Nyíriben (Abaúj m.) csak az első szántás után rakták ki az ágyneműt a napra.
A hold járásáról azt tartották, hogy a szántás jóságát, majd a vetés minőségét befolyásolja, ezért újhold idején nem volt szabad szántani (Baranya m.). De ugyancsak Baranyában (Boda) úgy vélték, hogy legjobb a szántást harmadnapos újholdban elkezdeni, mert akkor a férgek mind elpusztulnak. Húshagyókedd az első szántás nevezetes napja lehetett, amire ez a mondás is utal: „Lesz-e olyan idő, hogy húshagyókor az ekeszarva között együk meg a bélest?” Ujváry Zoltán ennek kapcsán arra a megállapításra jutott, hogy ebből mágikus szántásra lehet következtetni, és az első barázdát ezen a napon még akkor is meghúzták, ha a rossz idő miatt utána néhány napig nem tudták folytatni (1969: passim).
A hét különböző napjait nem tartották egyformán szerencsésnek. Pénteken általában nem fogtak szántásba, ehhez Berettyóújfaluban még a keddi nap is járult. Jellemző módon Homokszentgyörgyön (Somogy m.) ezen a két napon még a földesúri birtokon sem fogtak szántáshoz. Általában az egész nyelvterületen pénteken tilalmazták a munka megkezdését, és ezt racionálisan is igyekeztek indokolni: vasárnapig nincs elég idő arra, hogy azt a munkát befejezhessék (Balassa I. 1991a: 95–126).
349Máshol az év századik napján ment ki először az eke a határba, de olyan hely is akadt, ahol ezt korábbra: március 1–15. közé tették. Természeti megfigyeléseket is kapcsoltak az első szántáshoz: a kökény virágzását vagy a pacsirta megszólalása utáni egy vagy két hetet.
A tavaszi első szántásra való kivonulás bizonyos ünnepélyességgel történt. Abaúj-ban (Krasznokvajda, Büttös) az ekelóra támasztott ekét kenyéren, tojáson húzták keresztül, hogy szántása nyomán bő termést takaríthassanak be. Ugyanezen a vidéken, de máshol is, amikor az eke először jött haza a határból, az asszonyok a jó termés reményében a fogatot és az embert egyaránt megöntözték.
A szántás megkezdését sok helyen rövid imádság, fohász előzte meg, illetve még a reformátusok is (Nyíri, Abaúj m.) keresztet rajzoltak a föld sarkába. Berettyóúj-faluban (Bihar m.) azt mondták: „Atyám aggy áldást a kezem munkája után! Áld meg az ekémet, hogy kezem munkája hasznos legyík!” Homokszentgyörgyön (Somogy m.) csak ennyit kiáltottak „Na, Jézus nevében megkezdöm!”; Somogy-szobon ezt mondták: „Jézusom, segíts meg!”

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir