A LOVAK SZÁMON TARTÁSA, TULAJDONJEGYEK

Full text search

A LOVAK SZÁMON TARTÁSA, TULAJDONJEGYEK
Lovakon a tulajdon jelzése koronként változó módon történt. Zetelakán (Udvar-hely m.) bélyeget, mesterséges jelet a havason legelő lovakra sem tettek a 20. század első felében (Földes L. 1958: 37), s kisebb, családi ménesek esetében a jelzés másutt is elmaradhatott. Az újkor századaiban legelterjedtebb jelzésmód volt az égetés. Az égetett tulajdonjegyet azonban a lovakon is megelőzte a füljegy. Kecskemét környékén a 17–18. században sok lovat csupán füljeggyel jegyeztek meg, s ez akkoriban Debrecen környékén is gyakori jelzésmód volt. 1742-ben ájos, ájosfülű lónak említik azt, amelyiknek a füléből V alakban kicsíptek egy darabot. A Hortobágyon hasított, lyukas, csipkés fülű lovakat később is említettek. Nem volt ritka az sem, hogy fecske-farkosan vagy ájosan csippentettek ki a ló füléből. A 19. század folyamán aztán a szegényebb lótartók is fokozatosan elhagyták a füljegyet, mert rontotta a ló értékét (Herman O. 1914: 298; Szabó K. 1942; Ecsedi I. 1914: 251). Tolnában a Duna menti településektől eltekintve a füljegy alig fordult elő lovakon (Andrásfalvy B. 1975: 339), a Dunántúl legnagyobb részén pedig már az emléke is kiveszett a 19. század végére.
A vassal sütött, égetett bélyeg lovon és szarvasmarhán már a honfoglalás előtt megjelent, mint azt bélyeg szavunk ótörök származása is bizonyítja. Baskírok, kirgizek, tatárok ugyancsak réges-rég alkalmaznak égetett tulajdonjegyeket. Egy debreceni lóról jegyezték fel 1691-ben: „az bal orra hasított, bal felől tomporán tatár bilyog” (Herman O. 1914: 334). Eleink szerint török és tatár szokás volt a ló orrának behasítása – hogy „győzősebb” legyen a futásban –, s a mohamedán népek égetett tulajdonjegyeinek is voltak jellegzetességei. Magyarországon és Erdélyben a 16–17. század folyamán is bőségesen alkalmaztak égetett tulajdonjegyeket. Egyes törvényhatóságok (városok, községek, uradalmak) kötelezővé tették a bilyogok használatát, és a 17. századtól a passzushoz (libere venda, járatlevél) kötötték. A Helytartótanács 6361794-ben kötelezte a helyi igazgatást területi jelrendszer (megyei, városi, községi jelek) bevezetésére is, amivel az elkötött lovak azonosítását kívánta elérni (Tárkány Szücs E. 1965: 196–199). Akkoriban jelentek meg az ősi egyszerű jegyek mellett egyre bonyolultabbak. Gyakori lett a bilyogzó vasakon a helyi jel és a gazda nevének kezdőbetűje. A községi és a családi bélyegző vasak hosszabb időn át, nemzedékről nemzedékre öröklődtek. Községi és városi tanácsok a 19. században még gondos nyilvántartást vezettek a bélyegjelekről, a tulajdonosokról (név, házszám) és a „jel-ben lévő”, azaz megjegyzett lovakról (Szilágyi M. 1978c). Kihajtáskor a számadó minden egyes állat bilyogát és különös ismertetőjegyét bejegyezte a számadókönyvbe.

135. ábra. Lovak égetett tulajdonjegyei (1828–1831), Gyoma (Békés vm.)
Öreg, igás lovakat már nem kellett félteni a lókötőktől. Rendszerint a ménessel járó csikót, fiatal lóállományt jelölték meg. Bélyegzés előtt a csikót szekér vagy fal mellé állították, s éppen csak megérintették a tüzes vassal, mert finom szőre hamar leég, bőre érzékenyebb, mint a szarvasmarháé. Az égetéssel okozott sebet disznózsírral szokták bekenni (Ecsedi I. 1914: 249).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir