LÓKERESKEDELEM, KATONALÓ (REMONDA)

Full text search

LÓKERESKEDELEM, KATONALÓ (REMONDA)
A paraszti lótartás fontos haszonvételi formája volt a csikónevelés és -eladás. Lótenyésztő körzetekben a katonaság számára nevelték a legjobb csikókat. 1777-ben Mária Terézia rendeletben kötelezte méntartásra a városokat, s kihirdette, hogy a jobbágyságtól alku szerint vásárolja meg a hadsereg a neki szükséges lovakat. Attól fogva a legjava csikókat a gazdák már jó előre remondának, katonalónak szánták, s jó pénzért adták el a városokban, nagyobb vásárokon évenként megjelenő katonai bizottságnak. Ez a 18. században elterjedt szó a német Remonte átvétele; jelentése ’növendék ló’ a lovasság számára. A hadsereg kizárólag 4–5 éves lovakat vásárolt, ezért a csikó is csak akkor érdemelte meg a ló nevet (Nagy Czirok L. 1965: 221; Zólyomi J. 1989: 198). Remonda lovakat az Alföldön, különösen a Kiskunság, Nagykunság pusztai méneseiből már 1795-ben, a „francia háborúra” készülődvén is vásároltak. 655A hadsereg később állandó vásárlóként jelentkezett egészen a második világháborúig. Utóbb a remonda lovakat a katonaság már nem a vásáron vette, hanem kijelölt helyeken, meghirdetett időpontban. A bizottság érkezését jó előre kidoboltatták a vidéken. Remonda-átvevőhely volt például Orosházán, sőt Székkutason is. Könnyű hátaslovat Vásárhelyen, nehéztüzérségi lovat inkább Orosházán tudtak venni. Az abszentáló bizottság katonatisztjei szigorúan válogattak, s a megfelelő lovakért alku nélkül, azonnal fizettek. Csapatostul, összefűzve vezették el a megvásárolt lovakat (Márton L. 1965: 332; Nagy Czirok L. 1968: 36). Csikónevelő gazdák önérzetét és tekintélyét nagyban növelte, ha lovaik rendszeresen megfeleltek a katonaság szigorú követelményeinek, s nem a vásári kupecek kezére kerültek.
Erdélyben az úri ménesek és a havasi legelők nevelték a legjobb csikókat. Gyergyóban a békási, a Hargitán a székely lófajta kis magánménesekben tenyészett. Oroszhegy, Zetelaka határában az 1940-es évek elejéig legelésztek 15–20 egyedből álló lóseregek: egy-egy ménló és 4–7 csitkós kanca, kabola meg egy tucatnyi csitkó járt együtt. Családi tulajdonban voltak, legeltetésüket is egyénileg oldották meg a tulajdonosok. A csikókat 3 éves korukban szokták eladni. Nem kellett vásározni velük, mert a vásárlók elmentek értük a Hargitába (Földes L. 1958: 35).
A lókereskedelem szereplői közül a csiszár, lócsiszár egyes nyelvjárásokban inkább lókötőnek, lótolvajnak minősül, mint kereskedőnek. Valódi kereskedők voltak a kupecek, akik engedéllyel űzték a kereskedést és adóztak utána. Akadtak zugkupecek is, akik nem fizettek adót, s a járatlevelet (pakszus, passuális levél) sem íratták a nevükre. A tehetős lókupec egyetlen vásáron megvett 10–12 lovat és füzérbe kötve vezette el őket (Nagy Czirok L. 1965: 188). Egy lóvezető általában csak 5–6 lovat tudott vezetni, de előfordult, hogy 10 ló vezetését is vállalta. Ilyenkor az első öt lovat kunkötéssel egymás nyakához, a másik öt lovat pedig hurokra s a maguk kötőfékjével az első ló farka végéhez kötötte. Voltak olyan szakértő lókupecek is, akik meg merték venni a remondának való csikókat, s amikor tele volt az istállójuk, értesítették a katonai bizottságot. A lóvásár élősdije volt a cenzár, aki eladó és vásárló között közvetített, s ezért jutalékot, cenzárpénzt kapott. A Kárpát-medencében és balkáni, ukrajnai környezetében a lóvásárok állandó szereplői voltak a tehetős lovari (lókeres-kedő) cigányok, akik a távolsági, országok közötti lóforgalmat is jórészt bonyolították. Szegény rokonaik közül kerültek ki az említett cenzárok és a ló-nyúzók. A lókereskedő kupecségnek fejlett szaknyelve alakult ki, ami alkalmas volt a ló kiválóságának, hibáinak, összes tulajdonságának árnyalt leírására (Tálasi I. 1936b: 205; Márton L. 1965: 332; Nagy Czirok L. 1965: 221; Nagy Gy. 1968: 36–37).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir