3. Kívánság ellentéttel

Full text search

3. Kívánság ellentéttel
Az S-tag az eredeti állapot visszaállítását óhajtó vagy parancsoló kívánságát valamilyen ellentétes mozgással, történéssel szembeállító szövegek. A magyar ráolvasó gyakorlatban legelterjedtebbek az újuló/növekvő holdat a betegség elmúltának óhajával párhuzamba állító kívánságok.
a) Tyúkszem gyógyítása: Mikor a beteg az újholdat meglátja, felvesz egy marék port, lesimítja vele a kezén lévő tyúkszemet és háromszor mondja:
Amit látok újuljon,
amit nem látok múljon.
(Alattyán, Szolnok m.; Szolnok Megye Néprajzi Atlasza)
b) „Szömöcsü” gyógyítása: A gyógyító megfogja a beteg kezét, majd lóbálja hátrafelé, és ezt mondja:
Uj hold újuljon,
amit nyomok, elmúljon;
Atyának, Fiúnak neviben, ámen.
(Ordas, Pest m.; Magyar Néphit Topográfia 15. kérdőíve)
A példák képviselte szövegtípus ’a hold újuljon – a betegség elmúljon’ közös jelentésű helyi altípusokra tagolódik. Típuselkülönítő szerepe az O-tagon belüli Sz-elemeknek, illetve az S-tagokban megjelenő R-elemeknek van. Az a) szöveg variánsai a Közép- és 648Nyugat-Alföldön, valamint Hont és Borsod megyében ismertek. A b) a kísérőcselekményre R-elemükben utaló szövegeket képviseli. A cselekmény bőrbetegségek (tyúkszem, szemölcs, „kinövés”) hagyományos gyógymódja (megfogják, lesimítják, port hintenek rá stb.). Az Alföldön és északon (Honttól Zemplénig) elterjedt szövegtípus. Fohász, illetve Miatyánk vagy Üdvözlégy elmondása gyakran társul a szövegekkel.
A holddal kapcsolatos ráolvasások (lásd még IX. 3. csoport) felfoghatók hiedelemelvű szövegekként is: az „újhold meglátásakor gyógyítani” – e szövegek közös elvének tekinthető. A magyar néphitben általánosan elterjedt a fogyó-növő holddal analógiába állítás, és létezik egy – feltehetően a hold-szövegek hatására keletkezett – quasi holdtiszteletnek nevezhető másodlagos hitréteg is (a „betegséget az újhold gyógyítja” elv). Ez hozzájárulhatott ahhoz, hogy a „holdas” ráolvasások a legelterjedtebb, legközismertebb magyar ráolvasások közé tartoznak.
A hold növekedését és a betegség csökkenését párhuzamba állító szövegek Európa-szerte elterjedtek (pl. lett, csuvas, román stb. adatok), összefüggésben a „hold-hiedelmek” általános elterjedtségével. A magyar formák szövegpárhuzamai legnagyobb számban a német nyelvterületről ismertek (az a)-nak délszláv párhuzamai is vannak). Dél-Európából e funkcióban inkább a holdat köszöntő, a holdhoz „fohászkodó” szövegekről tudunk.
Az ellentétes tartalmakat párhuzamba állító szövegek közé tartoznak a hold-szövegektől független, ’nekem jót, másnak rosszat’ jelentésű ráolvasások, amelyek elsősorban „tejvarázsló” szövegek (pl. „Enyém tejet, vajat adjon, a tiéd meg véres tejet”. – Hatvan, P. Madar gy.). Ide tartozik a „harmatszedő” mondókák egyik, a Tiszától keletre-északkeletre ismert típusa is („Viszek is, hagyok is”). Ezek többnyire hiedelemmondai kontextusban jelennek meg, így a „varázsszövegek” felé képeznek átmenetet. Hasonló tejvarázsló szövegek – mint a más megrontásával magának hasznot szerző mágikus cselekmények hiedelemtartalmának kifejezései – Európa nagy részén ismertek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir