A regék

Full text search

331A regék
A nemesi lét súlyos konfliktusainak lírai kivetítéséhez a múltat hívja segítségül. A régiségbe plántálja át – ha nem is a jelen problémáit, de az általuk előidézett tragikus érzelmeket. Így alakítja ki Kisfaludy az új rege-műfajt: a régi epikai kereteket megtölti – a múltba visszavetítve – társadalmi és nemzeti kérdések kiváltotta líraisággal. Mindehhez hozzájárul a kibontakozó európai romantika hatása is, mely a középkori lovagság kultuszát népszerűvé tette az irodalomban. Patrióta eszmeiség, társadalmi indíttatású tragikus ihlet s az új ízlés eredményeképp jön létre Kisfaludy költészetének új ága: a rege-műfaj. A regékben nem annyira az epikus tartalom, mint inkább annak lírai kihangzása fontos: a hazafias buzdító, sarkalló erő, az érzelmi hatás.
Első regéje, a Csobánc még szorosan kapcsolódik a Himfy ihletköréhez, a boldogtalan, tragédiába fulladó szerelem témáját dolgozza fel itt is. Nem más ez, mint kesergő szerelem a múltba visszavetítve, elrégiesítve. Elsősorban lírai alkotás: jellemzést, alakformálást hiába keresnénk benne. Sikerét sajátos érzelmi-hangulati tartalmán kívül gazdaságos, rendkívül tömör, Kisfaludynál szokatlanul ökonomikus szerkesztésének köszönhette. Következő regéje, a Tátika már jobban kiszakad A boldog szerelem ihletköréből, több romantikus, regényes, izgalmas mozzanat és hazafias frázis halmozódik fel benne, mint az első regében. Harmadik regéje, "kedvelt kölyke", a Somló már alig tart rokonságot a Himfy-ciklussal, túlnyomórészt az 1805 körüli hazafias közszellem szülötte. Az első rege lirikumából itt már csak keveset találunk, az elbeszélő elem uralkodik. Az a folyamat, amely a rege-műfaj fokozatos kiképzésére a Csobáncban kezdődött meg, itt éri el csúcsát, végső megformáltságát. A Somlóban már egy kimunkált hazafias eszmekör tételeit dolgozza fel, melynek középpontjába a felvilágosodás korából jól ismert Várna–Mohács motívumot helyezi. Nemzeti gyásznapokat jelképez ez a motívum, felhasználása emlékeztetés a múltra, intés a jelenhez és jövőhöz. Az 1795 utáni politikai helyzetben Kisfaludy az, aki művében összegezi és a reformkor számára hagyományozza ezt az erős érzelmi feszültséget hordozó hazafias motívumot. Az erősödő patrióta szemlélet azonban Kisfaludynál mindinkább együttjár a nemes-úri életforma kritikátlan idealizálásával.
1809-ben a költő részt vesz a Napóleon ellen összegyűlt, dicstelenül végződött nemesi felkelésben. József nádor mellett működött szárnysegédi beosztásban, ő írta a nemesi felkelés propagandisztikus röpiratát is (Hazafiui Szózat). Ebben a "vér-adó" hazug nemesi fikciójával, a nacionalista rendi gőg frázisaival próbált hatni a nemesi tömegre. Említést érdemel viszont, hogy ebben a művében Kisfaludy az első magyar nyelvű népszerű történelmi eszmefuttatást nyújtja, mely nagy példányszámban terjedt el az olvasók körében.
1809 közepén jelent meg Kazinczy nagy sértődést kiváltó recenziója a Himfyről, melyben a költő provincializmusait, vaskosabb kifejezéseit kifogásolta, s nagyobb műgondot, fejlettebb ízlést, főleg pedig nagyobb tömörséget követelt tőle. A cikk sokéves szakítást idézett elő kettejük viszonyában. Kazinczy az ellene megjelent Mondolatot is Kisfaludynak tulajdonította. Közös ismerősük, Ruszek József keszthelyi plébános hiába próbált 1816– 1817-ben közvetíteni közöttük. A Keszthelyi Helikon körébe is Kazinczy- 332ellenes indulata vitte Kisfaludyt, ő is azon munkálkodott, nem sok eredménnyel, hogy Festetics György gróf körül kiépüljön egy Széphalom-ellenes dunántúli ortológuscentrum.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir