Pályakezdése

Full text search

Pályakezdése
Kisfaludy Károly, Sándor öccse 1788. február 5-én született Téten, nyolcadik gyermekként a családban. Születése anyjának életébe került, s a rokonság egybehangzó véleménye szerint az apa, Kisfaludy Mihály, sohasem tudta fiának az "anyaölést" megbocsátani. Különben is szigorú, nyers modorú és rideg ember volt, s az anya halála után csak a legidősebb leánytestvérnek, Trézsinek a kedvessége hozott melegebb hangulatot a családi körbe, ahol Károly tíz éves koráig tartózkodott. Teréz férjhezmenetele után is gondoskodott legkisebb öccséről, aki őt még katona-korában is "második anyjának" nevezte.
Kisfaludy Károly élete tehát szomorúan és viszontagságosan indult. Öt évig a győri gimnáziumban nevelődött, de sem a tananyaggal, sem az iskolai fegyelemmel nem tudott megbarátkozni. Majd egyévi katonaiskola következett, s még be sem töltötte tizenhetedik életévét, mikor beállt a 32-es gyalogezredbe. Ez időben már bátyja példájára verseket írt, s mikor 1805-ben ezredét Olaszországba vezénylik Napóleon ellen, a caldierói ütközet előtt papírra veti első ránk maradt versét, (a régebbiek elvesztek) a Hadiének Olaszországban címűt, bátyja stílusában s a Napóleon-ellenes nemesség illúzióinak szellemében.
A következő évben ezredével a Szerémségbe kerül határőrszolgálatra. Keserves és unalmas évek következtek, de alkalmasak arra, hogy újra írni kezdjen: ekkor készíti el első drámáinak (pl. A tatárok Magyarországban) a vázlatát. 1808-ban és 1809-ben ismét Napóleon ellen harcol, francia fogságba esik, de sikerül megszöknie. Noha főhadnagyi rangra emelkedik, a katonai pálya nem vonzza többé, szégyenli az osztrák egyenruhát, melyet a sorozatos vereségek tettek dicstelenné. Másfél évig Pesten tartózkodik (1809), ezalatt írói körökkel – Kazinczy triászával, főleg Szemerével – is kapcsolatba kerül, átél egy boldogtalan szerelmet, melyről később Vallomások című művében ad számot. Egy kereskedő leányát, Heppler Katalint szerette meg; a költő apja ellenzi a házasságot, s a jegyesség felbomlik. Közben Kisfaludy Károly ellentétbe kerül ezredesével, és 1811-ben, apja nagy bosszúságára, kilép a hadseregből. Az a szándéka, hogy festő lesz, bár apja nemes emberhez méltatlannak ítéli e pályát. A művészetet Bécsben akarja tanulni; verseskönyvét Pesten hagyja Szemerénél, s kikapott anyai jószágrészével elindul a császárvárosba. 397Itt bohém életet él, keveset jár a festőakadémiára, pénze hamar elúszik. Kisfaludy Károly vándorútra kel, Olaszországban tölt egy évet. Sokat jár színházba; valószínűleg már Pesten látta a magyar színészeket szerepelni Dugonics gyenge vitézi játékaiban. Bécsben Schiller, Shakespeare, Goldoni és a népszerű Kotzebue darabjaival ismerkedik meg. Nyomorog, apró festői munkákat (szelence-arcképfestést) vállal, hogy megéljen, azt is tervezi, hogy Olaszországban próbál szerencsét. 1816-ban végleg belátja, hogy Bécsben nem boldogul a festői pályán s egy ideig Pozsonyban tartózkodik, majd 1817 elején – most már véglegesen – Pesten telepedik le.
Pesti életének első évei nyomorgásban telnek. Apjával hiába akar kibékülni, nem kap tőle támogatást. De már vannak barátai, akik segítik, ha mással nem, jó szóval: Hunkár Antal, az inszurrekció óta tekintélyes birtokos nemes, Stettner Máté királyi ügyész és Kazinczy triászának tagjai. Horvát István beajánlja a nádornak a Nemzeti Múzeumhoz a "szépmesterségek custosának", de a nádor rossz információt kap róla és nem alkalmazza. Kisfaludy Károly bejut Kultsár társaskörébe, és Vitkovicsnál is megfordul. Fest és drámákat ír: 1817-ben A kérőket és 1818-ban a Stibor vajdát. Egy darabig nem jut nyilvánossághoz; végre valószínűleg Szemere közvetítésével Éder György székesfehérvári társulata bemutatja és sikerre viszi egy régebbi drámáját, a már 1809-ben elkészült A tatárok Magyarországbant. A siker még nagyobb lesz, amikor a társulat Pesten is előadja Kisfaludy színművét. Lefordítják németre, a pesti színház is játssza, sőt Bécsben is színre kerül. A siker új korszakot nyit meg pályáján és végleg az irodalomnak kötelezi el.
Kisfaludy Károly korán kiszakadt a nemesi kúriák életformájából. Apjával való ellentétei, szerencsétlen szerelme, elégedetlensége a katonasággal mindinkább eltávolították osztályától, majd nyíltan szembefordult vele, amikor a katonáskodás után hivatalvállalás helyett a polgári pályák közül is a legszabadabbat választotta: a művészit. Mindez lehetővé tette, hogy illúziótlanul szemlélje a nemesi osztályt, és vívódások nélkül, fölényes iróniával, humoros-megbocsátó mosollyal ábrázolja elmaradott bár nem rosszindulatú képviselőit. A bátyja szellemével rokon korai drámai művek, az 1808-ban írt A gyilkos és az 1809-ben készült Tatárok után A kérők és a Stibor vajda már Kisfaludy Károly társadalombírálatának tanúbizonyságai. Az első művek lojális-szentimentális szemléletétől és deklamáló hazafiságától hamar felemelkedett a kulturális és nyelvi megújhodás hirdetéséig és a társadalmi kérdések felvilágosult-humanista megítéléséig.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir