Kritikusi tevékenysége a harmincas-negyvenes években

Full text search

Kritikusi tevékenysége a harmincas-negyvenes években
A romantikus ideológia érzékennyé tette Toldyt a korszerűség iránt. Herder organikus fejlődésszemléletének szabad alkalmazásával Vörösmarty hősi epikájának sikerét a nemzeti "kor" alkalmasságával magyarázta. De már a harmincas évek végén – Szontagh Gusztávval folytatott vitájában, aki továbbra is epikai teljesítményekre tartotta alkalmasnak az időt, s helytelenítette a dráma felé való orientálódást – Toldy az eposzi műfaj avultságát és a dráma korszerűségét hangsúlyozta. (Később, 1843-ban, ismét hiányolja az eposzt, a "magyar Ilias"-t.) Történeti szemlélete azonban nem volt elég erős ahhoz, hogy a korszerű politikai követelmények megértéséhez segítse. A harmincas években még elfogadta Széchenyi programját, és különösen a polgárosodás gazdasági és kulturális törekvéseiért lelkesedett. 1829–30-ban nyugati utazásán, amelynek érdekes eseménye volt a Goethével és Hegellel való személyes találkozás, megismerkedett a polgárosodás vívmányaival, s hazatérve, tudománynépszerűsítő és tudományszervező munkájával maga is ezt a célt szolgálta. Mint a Tudománytár és a Figyelmező szerkesztője, sokat tett a korszerű tudományos ismeretek terjesztéséért, a "kiművelt emberfők" számának szaporításáért. Számos közgazdasági cikknek is helyet adott, tágítani igyekezett világirodalmi látóhatárunkat, például az orosz irodalom felé, melynek hazánkban egyik első ismertetője volt. A Figyelmezőben írt kritikai cikkeinek nagyobb része tudományos és ismeretterjesztő művekkel foglalkozott. Kritikai ítéletei azonban kezdtek veszíteni jelentőségükből: érdeklődése gyakran másod- és harmadrendű irodalmi alkotásokra irányult, s apránként esztétikája is átalakult. A teremtő géniusz szabadságával, a fantázia, az érzelmek romantikus korláttalanságával szemben egyre inkább a stúdium követelményeit állította fel, kritikáit egyre inkább a műfaji, poétikai normák számonkérése, a költői igazságszolgáltatás aggályos megkövetelése és a grammatikai hibák üldözése jellemezte.
A negyvenes években már messzire eltávolodott Bajzától, Vörösmartytól. Kossuth és Széchenyi vitájában pályatársaival szemben az utóbbi oldalára állt; emlékbeszédeiben (Dessewffy Aurélról, Mednyánszky Alajosról) a "fontolva haladás" mellett nyilatkozott. Ha Tóth Lőrinc azt írta: "Népszabadság dalja nem zeng | A pór ajkain" – Toldy megjegyezte, hogy "e két sor nem forr ki állapotunk, szükségünk helyes érzetébül, mert nemzeti bajaink bibéje egyébben van, mint a pór korlátolt szabadságában". Toldy is szembefordult a francia romantikus drámával, de nem mint Henszlmann, a realizmus igényével, hanem mert az szerinte "a művészetet társasági kérdések vehiculumává, tanok rabjává, demonstrációk eszközévé alacsonyítja". Henszlmann és Erdélyi János az irányzatosságtól a művészi hitelt féltette; 520Toldy, különösen A falu jegyzője bírálatában, magával a haladó politikával nem értett egyet, s azt kifogásolta, hogy Eötvös regényében a "társaság alsó rétegeinek" jut a fő érdek s "a tűrő erény glóriája", míg "a kiválóbb állás emberei a nevetségesnek, minden gyarlóság, rosszaság, sőt bűnnek képviselőivé tétetnek". S mivel a Toldytól idegen demokratikus irányzatosság – Petőfi és kortársai felléptével, a népszínművekkel stb. – egyre nagyobb teret hódított, 1845-ben lesújtó képet festett Szépirodalmunk jelen állapotáról. Későbbi irodalomtörténeti felfogása, mely a negyvenes éveket mint irodalmunk hanyatlásának korszakát jelölte meg, nyilvánvalóan ekkor alakult ki benne.
Petőfi első kötetét – tiszta egyszerűségének méltatása mellett – a plebejus témák és hangvétel miatt idegenkedve fogadta, ellenben lelkes elismerésben részesítette és találóan elemezte Arany Toldiját. A jelentkező újat hajlamosabb volt az epikában, mint a lírában elfogadni, a népi szellemet a történeti hagyományba illesztve inkább tudta méltányolni, mint aktuális lírai megnyilatkozásaiban.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir