A reformkor és a romantika vonzásában

Full text search

A reformkor és a romantika vonzásában
1813. szeptember 3-án született, Budán, nagybirtokos, aulikus családból. Mind apai, mind anyai rokonsága a bécsi udvart szolgálta. Apai nagyatyja, idősb Eötvös Ignác, egyike annak a hét királyi biztosnak, akik alkotmányellenes újoncozásukkal és adóbehajtási intézkedéseikkel váltak népszerűtlenekké az 1822–23. évek nemzeti ellenállása idején.
Anyai ágon a Lilien bárói család sarja volt Eötvös; a Lilien-nagyszülők Westfáliából erednek; a nagyapa osztrák lovaskapitány. Felesége révén az ő birtoka Ercsi, melyet fölvirágoztatott, s melyen unokája, Eötvös József fiatalsága legszebb éveit élte.
Ercsi, a Lilien-birtok, az angol mintájú, racionalizált, tőkésített nagybirtok egyik sikerült magyar megvalósulása. Eötvös családja tehát eljutott az agrárkapitalizmusig, a feudalizmusból a kapitalizmusba való átmenet formájáig. Mit hozott magával Eötvös az agrárkapitalista környezetből? A hasznosság, a filantrópia elvei, melyek bizonyos mértékben jellemzik az agrár-kapitalizmus gondolkodásmódját, fellelhetők Eötvös korai korszakában, megtalálhatók első verseiben, tanulmányaiban, az írlandi szegénységről, a zsidók emancipációjáról írt műveiben s A karthausiban, A falu jegyzőjében is. "Azon 608országok polgárainak sorsa irigyelhető, kik honnokra tekintve magokat hasznosaknak érezhetik" – írja ifjúkori naplójában Eötvös.
Eltér azonban Eötvös álláspontja az agrárkapitalizmusétól a jobbágyság kérdésében. Igaz, ő is gyarapodónak kívánja a jobbágyot, s kései novelláiban virágzó telkű szántóvetőket szerepeltet. De ő nem a nagybirtok felvirágzásától reméli a jobbágyság "elégültségét", s nem a nagybirtokosok érdekei szerint kíván a nép helyzetén változtatni.
Eötvös haladó szemléletének kifejlődéséhez döntően járulhatott hozzá nevelőjének, Pruzsinszky Józsefnek hatása, aki a Martinovics-mozgalomban való részessége miatt szenvedett börtönbüntetést. Apja állítólag azért fogadta mellé ezt a zsémbes, mogorva embert, hogy fiát a forradalmi eszméktől "elriassza". Azok a történetek, melyek kettejük kapcsolatáról szólnak s Pruzsinszky ellenzéki, forradalmi arcát mutatják meg, ha nem ellenőrizhetők is, valószínűeknek látszanak. Hisz kétségtelen, hogy Eötvös gondolkodását a felvilágosodás eszméi, melyeket Pruzsinszky is vallott, tehát az enciklopédisták, Voltaire és Rousseau tanításai megtermékenyítették. A rousseau-i érzelmesség nem csupán verseiben bukkan elő, de A karthausi lírai lapjait is áthatja. Ha a Pruzsinszkyról ránkmaradt jellemzésekre gondolunk, lehetetlen észre nem vennünk, hogy A falu jegyzőjének Tengelyi Jónásába Eötvös nem egy vonást beolvasztott nevelőjének egyéniségéből és életéből. Eötvösnek Kazinczyval szövődő kapcsolatai is bizonyítják, hogy a Martinovics-mozgalom értelmiségi körétől éppen nem idegenkedett.
Emlékbeszédében" melyet 1865-ben legjobb barátja, Szalay László felett elmondott, önéletrajzi hitellel eleveníti föl az 1825-ös országgyűlés utáni korszak: az ő tanulóéveik levegőjét. Ugyanakkor, amidőn az 1825-ös országgyűlésnek a "szó legszorosabb értelmében" konzervatív jellegét helyesen látja, félig-meddig a nyomában támadó patrióta hullámmal indokolja, hogy maga is az irodalom felé fordult: "Soha talán az irodalom emelése a hazafiság legfontosabb, sőt egyedüli feladatának ily mértékben nem tekintetett." Eötvös 1826-tól 1831-ig végzi tanulmányait a pesti egyetem bölcsészeti, majd jogi karán. Itt újabb haladó szellemű hatások érik: "S ki például emlékezik a hatásra, melyet Vezerle előadásai a francia forradalom történetéről már 1828-ban az ifjúságra tettek, az nem vonhatja kétségbe, hogy a demokrácia szellemének első fuvalmai már akkor átlengték a hazát." A másik nagy, lelkesítő tanítás, a hazaszeretet másféle forrása pedig: Horvát István, Kazinczy "pesti triászának" feje, a történelem tanára, "ki múltunkat talán csak azért festé oly dicsőnek, hogy a jelen nyomorúságát velünk inkább éreztesse, s bennünket nagy elődeink példáinak követésére serkentsen". Ő az, akiről Eötvös 1846-ban így emlékezett meg: "Nem volt tanítóink között, kitől annyian tanulták volna a hazát szeretni." És ugyancsak ő az, aki Eötvöst és Szalayt a pesti írók közé bevezeti. 1828-ban a fiatal Eötvös felkeresi az agg Virág Benedeket és tiszteleg a Pestre látogató Kazinczy Ferencnél.
Az a fiatal írócsoport, melyhez kora miatt Eötvös is tartozik, majd csak az 1832–36. évi országgyűlésen csoportosul eszményképe: Kölcsey köré. Eötvöst Kölcsey "szeretetre méltó, lelkes gyermeknek" mondja Naplójában, miután 1832. december 16-án Mérey személynök előszobájában találkozott vele.
De még korábban, Eötvös és Szalay rövid, ám önérzetes harcot vívnak az Aurora köre, illetve Bajza ellen. Eötvös első, nyomtatásban megjelent műve, 609 A kritikus apotheosisa (1831), polemikus alkotás: éles támadás Bajza ellen. A náluk idősebb korosztállyal, az Aurora körével szemben Eötvösék az agg Kazinczy mellé sorakoznak fel, s kívüle még a buzgó, derék Szemere Pál iránt viseltetnek bizalommal.
A fiatal Eötvös már pályája kezdetén bonyolult származási és műveltségi képet tár elénk. Nagybirtokos, aulikus családból származik, agrárkapitalista környezetből, később birtokavesztett arisztokratává válik, s munkája, életmódja, baráti köre révén értelmiséginek minősül. Műveltsége a felvilágosodás eszméiben gyökerezik, Pruzsinszky révén a Martinovics-kör hagyományaiból is örököl, egyetemi évei alatt pedig beoltódik a kezdődő reformkor patriotizmusával. Irodalmi pályakezdése Kazinczy és Kölcsey jegyében indul; "Nevelkedjél kedves ifjú, s légy akit várunk…" – ajánlja pannonhalmi útleírását Kazinczy az iskolapadból éppen hogy kilépett (1831) Eötvösnek, aki oly lelkesen védte meg őt A kritikus apotheosisában, Bajza "durvasága" ellen.
Eötvös külföldi útjáról főként anekdoták szólnak; de ennek az útnak termése A karthausi és a Szegénység Írlandban, valamint Methodista temetés címmel a Társalkodó 1838. évfolyamában megjelent útirajz-töredéke. Párizsban megismerkedik Victor Hugóval, Lamartine-nal, Guizot-val és Chateaubriand-nal.
1837-ben apja, Sáros megye főispánja, Eperjesre nevezteti ki, a kerületi táblához, ülnöknek. Eötvös unatkozik a kerületi tábla ülésein; de A falu jegyzője és az Éljen az egyenlőség egynéhány alakjával talán épp itt ismerkedik meg. Útirajzait írja, szomorújáték-ciklust tervez, és belékezd A karthausiba, melyből "egyetmást" felolvas Pulszkynak, télire azonban visszatér apjához, a tárnokhoz, Budára. Az 1838-as, márciusi árvíz mentőmunkálataiban bátran vesz részt.
1838-ban Eötvös még visszatér Eperjesre, melynek irodalmi körében a negyvenes évek néhány leendő közszereplője készül feladatára. Kapy István megyei főjegyző ugyanis írnokul fiatal költőket alkalmaz, mert a latin hivatalos nyelv helyébe lépő magyar "irályt" a régi aljegyzők nem tudják elsajátítani. Így kerülnek a megyéhez: Sárosi Gyula, Vachott Sándor és Vahot Imre. Kerényi Frigyes csatlakozik még e körhöz, s Kossuth Lajos egykori iskolájának, az eperjesi kollégiumnak tanára, Greguss Ágost is hallatja benne szavát. Sárosi Gyulát Eötvös közbenjárására nevezi ki a főispán-apa másodaljegyzővé.
1838. június 12-én meghal Eötvös apai nagyapja, a fiatal költő a család Borsod megyei birtokára, Sályra költözik, s ott él az 1839–40. évi országgyűlés időpontjáig, mely a mindinkább áhított gyakorlati tevékenység, a közélet alkalmát nyitja meg előtte – új korszakot életében.
Ebbe az új korszakba Eötvös kialakult költői programmal és egy szíve mélyéig átszenvedett, majd végül is megoldott lelki-világnézeti válság tanulságaival lép. Az előbbit Victor Hugóról szóló tanulmányaiban fejti ki, az utóbbit A karthausiban ábrázolja. Eötvös nemcsak Hugo drámáját, az Angelót fordította le, de két tanulmányt is írt a francia romantika vezéréről: az egyiket 1835-ben (A francia drámai literatúra és Victor Hugo), a másikat 1837-ben (Victor Hugo mint drámai költő). Eötvös számára azért példamutató Hugo költészete, mivel a népről, a néphez kíván szólni. A fiatal Eötvös Hugót kívánja követni, s ars poeticáját Hugo tanításának szellemében fogalmazza meg: "Nemcsak művészség a poesis… – a poesis egy szükség, egy jajkiáltása 610az emberi nemnek, mely jobb után vágyódik, – egy hang, mely accordját még csak keresi, s dissonanssá válik, ha nem találja… Ez az akkord a nép!" Hugo pedig azért nagy költő, mivel "minden amit énekelt… népérzemény vala". Hugo romantikus dráma-elméletéből Eötvöst két gondolat ragadja meg. Az egyik, és a legfontosabb: Hugónak az a törekvése hogy "népszerűsítse", a néphez közelebb vigye, a szélesebb tömegek műfajává avassa a drámát s általában a költészetet. A romantikus dráma harcos ars poeticájából Eötvöshöz a "népre hatás" elve áll közelebb: "az igazság terjesztése, a népnek oktatása s jobbítása az, ami után a jobb író fárad". Ennek az elvnek jegyében fogadja el Eötvös a romantikus dráma "érdekességre törekvését" is, hisz az írónak, "hogy a népre hathasson, szükséges, hogy mulassa is".

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir