3. Az 1344–1345. évi litván hadjárat.

Full text search

3. Az 1344–1345. évi litván hadjárat.
A német lovagrend nagymestere, Dusemer Henrik, a pápa jóváhagyásával és támogatásával keresztes had vezetését tervezte a még mindig pogány litvánok ellen s az összes keresztény fejedelmeket fölszólította az abban való részvételre. János cseh király és fia, Károly morva őrgróf rábeszélésére Lajos magyar király is megigérte ebben a hadjáratban való részvételét s így nem nagy sereggel, hanem válogatott vitézekből álló erős kisérettel 1344 dec. 6-ika körül Brünnbe megérkezve, innen a cseh királlyal és fiával Teschenbe, majd az Odera mentén Boroszlóba, a keresztesek gyülekező helyére ment, ahová az egész társaság 1345 január legelején megérkezett. A király kiséretében voltak többek között: Laczkfi István erdélyi vajda és fia, Dénes királyi lovászmester, továbbá Nagymartoni Pál országbíró unokaöccse, Lőrinczfia Miklós mester, aki jókora kísérettel, saját költségén követte királyát és rettenthetetlen bátrosággal állott szolgálatára.*
Sopronm. Oklevélt. I. 195. – Anjoukori Okmt. V. 576. – Dubniczi Krónika, Fontes domest. III., 141. – Katona Hist. Crit. IX. 359.
Boroszlóban IV. Vilmos hollandi és hennegaui gróf, világlátott lovag és híres kockajátékos, a tapasztalatlan Lajos királytól 600 aranyforintot nyert s midőn ez utóbbi efölötti bosszankodását nem tudta eléggé palástolni, a fenhéjázó gróf egész nyereményét a körülállók közt szórta szét, mondván, hogy ő nem szorult kockanyereségre és csak azon csodálkozik, hogy a magyar királyt, akinek országa hír szerint nagyon is bővelkedik aranyban, az ily potomság annyira bánthatja.*
Vita Caroli, Böhmernél, Fontes I. 265.
Boroszlóból Königsbergbe indult az egyesült had s itt a lovagrend vette át a vezetést a Njemen folyón át Litvánia belsejébe. A hadműveletek az említett folyó mentén Vielona és Pisten ostromával vették kezdetüket, de nemsokára az a hír érkezett az ostromlók táborába, miszerint a Kieystut és Olgerd hercegek vezette litván had a szövetségesek hátában Königsberg felé tart. Erre a keresztesek nyomban beszüntették az ostromot és 1345 február 2-án a visszavonulást megkezdvén, gyors menetekben igyekeztek Königsberg felé, ahol az ellenségnek se híre, se hamva nem volt. A litván had megkerülő műveleteiről szóló hír misztifikációnak bizonyult.
Miután ekkor már olvadozni kezdett s az ottani mocsaras vidéken utak és hidak hijján ily időben a hadviselés lehetetlenné vált, a keresztesek több bosszúsággal mint nehéz szívvel kénytelenek voltak eredmény, zsákmány és hadidicsőség nélkül szétoszolni és hazájukba visszatérni.* Ehhez képest Lajos király február közepén már ismét Visegrádon volt.
Thúróczy, III. c. 4. – Vita Caroli 105. – Kojalovicz, Hist. Lithuaniae, I. 305. – Dlugoss, IX. 1070. – Benes von Weitmil 287.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages