Makkabeusok I. könyve (1Mak)

Full text search

Makkabeusok I. könyve (1Mak)
Nagy Sándor (Kr. e. 336-323) indította el azt a szellemi mozgalmat, amelyet hellenizmusnak nevezünk, s mely Izrael vallási életét veszélyeztette. Legyőzte a perzsa III. Dáriuszt, s így Keleten a perzsa uralom helyébe a macedon uralom lépett. A föld határai Indiát jelentik, mert az Induson túl eljutott egészen Pandzsábba. Nagy Sándornak nem volt fia, így hadvezérei örökölték birodalmát, akik közül a Lagidák Egyiptomban és a Szeleukidák Szíriában dinasztiát alapítottak. A zsidó történelemben ez a két dinasztia nagy szerepet játszik.
IV. Antiochusz (Kr. e. 175-163) uralkodása fontos a zsidó történelem szempontjából. Alatta kezdődik meg a görög szokások átvétele. Ennek egyik megnyilatkozása volt a mezítelen testgyakorlás. Emiatt szégyellték a körülmetélést s igyekeztek eltüntetni orvosi beavatkozással. A körülmetélés a szövetség jele volt, így ennek a jelnek a nem viselése Isten szövetségének a felmondását jelentette. A zsidók számára III. Antiochusz (Kr. e. 198-ban) biztosította a zsidó szokások szabad gyakorlatát, s most ezt kívánták a hellenizmussal felcserélni.
Antiochusz első hadjáratában megverte Egyiptomot s innen visszatérve kifosztotta a jeruzsálemi templomot (Kr. e. 169 őszén). A templom kincstára őrizte az özvegyek és árvák vagyonát is. 2Makk 5,21-ből tudjuk, hogy a templomi kincseken felül még 1800 talentum pénzt is elvitt.
Antiochusz második egyiptomi hadjáratát a rómaiak akadályozták meg. Erre a király Kr. e. 167-ben Apolloniuszt küldte Jeruzsálembe. Békét hangoztatva megrohanta a várost, kirabolta és erős várrá építette ki a nyugati dombot, ahonnét sakkban tarthatta a zsidókat.
Antiochusz vallásilag is egységesíteni akarta országát. Felfüggesztette a zsidók szabad vallásgyakorlatát s Zeuszt tette meg főistennek, de mellette magának is isteni tiszteletet követelt.
A rendelet következtében megszűnt a hivatalos zsidó istentisztelet a templomban az áldozatokkal együtt. A templomot megszentségtelenítette azzal, hogy az olymposzi Zeusz oltárát felállította a külső oltár helyén. Ez Kr. e. 167. december 8-án történt (145. kiszleu 15.). Hét évig tartott ez a helyzet (Kr. e. 170-164).
A hitehagyásra szólító királyi rendelet ellenállást váltott ki, mely végül is háborúvá fejlődött, ahol már nemcsak a vallási szabadságról, hanem a politikai függetlenségről volt szó. Mattatiás (=Isten ajándéka) nem származott a főpapi vonalon, ezért később főpapságuk nem volt jogos. Modin Jeruzsálemtől ÉNy-i irányban 28 km-re fekszik. Gaddi = szerencsés; Tasszi = buzgó; Makkabeus = pörölyöző; Auaran= eleven; Affusz = kedvelt.
A király barátja a perzsa királyi udvarból átvett kitüntető cím. Pinchász leszúrta Zimrit, amikor Beelfogor tiszteletére paráználkodott (Szám 25,6-15).
Egy menekülő csoportot üldözőbe vettek a szírek. Barlangba menekültek, nem jöttek ki onnét, de nem is védekeztek, oly szigorúan tartották a szombati munkatilalmat. A szírek tüzet raktak a barlang szája elé s a füst megfojtotta a bentlévőket.
Mattatiás emberei a szombati munkatilalmat ez esemény után meglazították. Melléjük álltak az asszideusok (=jámborok), akik már a Makkabeusok előtt tevékenykedtek a pogány befolyás megakadályozására. Támogatták a Makkabeusokat, de megőrizték függetlenségüket (1Makk 7,13). A Hazmoneusok későbbi politikáját elvetették s ezután elkülönültek farizeusokra és esszénusokra. A felfuvalkodottak a király kiküldöttei.
A szeleukida 146. év megfelel Kr. e. 166-nak.
Makkabeus Júdás (Kr. e. 166-160) dicséretét tartalmazza ez az ének, melyet a nép énekelt a keletiek szokása szerint.
Apolloniusz ugyanaz, akiről 1,29 szól; a mízai csapatok parancsnoka és Josephus Flavius szerint Szamaria parancsnoka is volt. A 21. vers adja a Makkabeusok küzdelmének hátterét és célját (vö.: 2Makk 8,1-7).
Itt olvashatjuk, hogy mi volt Antiochusz terve a zsidó néppel.
Vö.: 2Makk 8,16-23. A 48. vers arra a szokásra utal, hogy próféták nem létében a szentírási tekercseket találomra kigöngyölték, hogy bizonyos helyzetekre vonatkozólag isteni intézkedést kapjanak. A pogányok is így kérdezték meg bálványaikat.
Vö.: 2Makk 11,1-12. Bet-Cur Jeruzsálemtől D-re fekszik 28 km-re a hebroni úton.
Vö.: 2Makk 11,1-12. Sion hegye a rajta épült templomot jelzi s Júdás első győzelmei után azonnal elvégzi a templomszentelést. 148 év megfelel Kr. e. 164. decembernek. A templomszentelés a zsidók legfiatalabb ünnepe. Ezen énekelték a Hallel zsoltárokat (113-118), zöld gallyakat és pálmaágakat vittek kezükben. Lámpásokkal kivilágították a házakat, azért a fény ünnepének is nevezték. A lámpák a törvényt jelképezték.
Vö.: 2Makk 10,15-23. Idumea a Holt-tengertől D-re terült el. Akrabattene a Holt-tengertől DNy-ra van. Baján fiai félnomád törzs Jeruzsálem és Jerikó közt.
Ptolemaisz (Akko) tengerparti város.
Vö.: 2Makk 12,10-31. Nabateusok arám eredetű elarabosodott nép. A 29. versben említett erősség: Datema.
Jamnia Jaffától D-re fekszik.
Mariza Hebrontól ÉNy-i irányban fekszik.
Ez a rész tulajdonképpen 3,27-hez csatlakozik, s beszámol Antiochusz Epifánész haláláról. Elimaisz nem város, hanem a régi Elám ország, mely a Kr. e. VI. sz.-ban Perzsiához került, ezért mondja a könyv, hogy Perzsiában van (vö.: 2Makk 9,1-29; 1,11-17).
149 év megfelel Kr. e. 163-nak.
Az ostrom kezdete Kr. e. 162.
Bet-Zacharja 10 km-re van Bet-Curtól É-i irányban.
Az ostromlottak a szombati év miatt nem rendelkeztek elegendő élelmiszerrel.
A zsidók elérték céljukat, mert megkapták vallásuk szabad gyakorlatát.
151 megfelel Kr. e. 161-nek. Demetriusz túszként volt Rómában, ahonnét megszökött. Bakchidesz kormányzóságának területe Eufrátesztől Egyiptom határáig tartott (vö.: 2Makk 14,1-10).
A papokat leköpte, ezzel tette őket tisztátalanokká.
Júdás legnagyobb győzelme a Nikánor felett aratott győzelem: ez Kr. e. 160. márc. 17. vagy 27-én volt (vö.: 2Makk 15,22-36).
Gallok Észak-Itália lakói, akiket a rómaiak Kr. e. 200-189 közt vertek le.
Az utolsó két vers a szenátus levelét közli, amelyet I. Demetriuszhoz intézett.
Ez a rész 9,50-nek közvetlen folytatása. Jobb szárny az, amely az ütközetnél jobb oldalon helyezkedett el s rendszerint a király vezette. Mezalot Arbela területén fekvő megerősített barlangok, a Genezáreti tó Ny-i oldalán találhatók. - 152 Kr. e. 160-nak felel meg. - Beerzet Jeruzsálemtől É-ra 20 km-re van.
Júdás halála után Jonatán (Kr. e. 160-142) az utódja.
Tekoa Betlehemtől D-re fekszik. Madaba a Jordánon túl kb. a Holt-tenger magasságában van.
Bakchidesz a Jordánon túl azért jelent meg, hogy Jonatán mozdulatait akadályozza.
153 Kr. e. 159-nek felel meg. Próféták művei azt a falkerítést jelenti, mely a pogányok udvarát a zsidók udvarától elválasztotta a templomban.
Betbasszi Betlehemtől D-re fekszik. Alexander (Kr. e. 150- 145) mellékneve Balasz, Antiochusz Epifánesz fiának adta ki magát. Jonatán a Makkabeusok közt az első, aki a papi és a világi hatalmat egyesítette.
Koronaadó: bizonyos alkalmakkor a királynak ezüst- és aranykoronát ajándékoztak. Gabona harmada, gyümölcs fele, tulajdonképpen nem adó, hanem a föld bére volt azon az alapon, hogy minden föld a királyé.
Ptolemeusz néven a hatodik, melléknevén Filometor (Kr. e. 180-145). 162 megfelel Kr. e. 150-nek. Jonatán megkapta a legfőbb polgári és katonai kormányzó hatalmat.
165 megfelel Kr. e. 147-nek, Atyáidat kétszer is legyőzték. Hivatkozás 1Sám 4,1-11 és 31,1-7-re, amikor a filiszteusok győztek. A rokonok rangban megelőzik a barátokat.
Eleuterusz folyó Tripolisztól É-ra van, Szeleukia Antiochia kikötője. 167 megfelel Kr. e. 145-nek.
A három kerület Júdea területén. É felé mintegy 20 km-rel megnagyobbította.
Elégedetlenséget váltott ki a Szíriában letelepített görög és macedon katonák közt a csapatok feloszlatása, mert kenyerüket vesztették.
Antiochusz ezen a néven a hatodik, melléknevén Dionyzosz (Kr. e. 145-142). A negyedik kerület Akrabatta volt, s ezzel Júdea végleg megkapta É-i határát, Hacor síksága a Hulé-tó közelében terült el, ez volt Palesztina legészakibb része.
A második római követségnek sem volt eredménye, mert a rómaiak nem segítették meg a zsidókat. Más helyekre: vö.: 1Makk 15,22-23. - I. Areiosz Kr. e. 309-265. I. Oniás főpap Kr. e. 323-300.
Zabadaiak az Antilibanonban laktak. Jonatán hatalmát felhasználva titkon reménykedik, hogy Izrael régi határait vissza tudja állítani.
Karenata Jeruzsálem É-i külvárosa. Adida a Sefele síkságon terült el, 6 km-re K-ÉK-i irányban Liddától, feladata az volt, hogy Modint megvédje.
A nagy síkság Ezdrelon vagy Jiszreel síksága Kármeltől DNy-ra.
Simon (Kr. e. 142-134) azt hitte, hogy Jonatán meghalt, ezért mondja, hogy ő maradt egyedül életben testvérei közül.
Adora Hebrontól DNy-ra van 8 km-re. Baszkama a Genezáreti tótól ÉK-re fekszik.
A Makkabeusok modini síremléke magas helyen épült, úgyhogy Joppe felől a tengerről is látható volt.
170 megfelel Kr. e. 142-nek.
Gezer ostromára vonatkozólag (vö.: 2Makk 10,32-38). A fellegvár megszerzése Kr. e. 141-ben volt május végén vagy június elején.
172 megfelel Kr. e. 140-139-nek. Arszakesz I. Mitridateszről van szó, aki elvette a Szeleukidáktól Kis-Ázsia északi részét.
A két első követség: 1Makk 8,17-32 és 12,1-23.
Elul augusztus-szeptember. - Azaramel = Isten népének udvara; héber szó. Fejedelmük (etnarka) egy birodalomban élő népegység vezetője, kisebb a királynál, nagyobb a kormányzónál vagy a katonai főparancsnoknál. Mindig az illető birodalom királya adományozza ezt a címet, mert ez már lépés a teljes önállóság felé.
Antiochusz ezen a néven hetedik, melléknevén Szidetesz (Kr. e. 138-129). 174 megfelel Kr. e. 138-nak. Dora tengerparti erőd Kármeltől D-re.
Luciusz valószínűleg Luciusz Calpurniusz Piszo (Kr. e. 139). Ptolomeusz ezen a néven hetedik, egyiptomi király (Kr. e. 146-130).
Orthozia a szíriai Tripolisztól É-ra fekvő város. Trifon innét Apameába menekült, ahol meghalt.
Simonnak három fia volt: János, akit Hirkánusznak neveztek, Júdás és Mattatiász. Ezt a két utóbbit atyjukkal együtt megölték.
Ptolomeusz valószínűleg idumeai volt, veje lett Simonnak. - 177 Sebat hava megfelel Kr. e. 134. január-februárnak. Dok vára 350 m magasan emelkedett Jerikó síksága felett egy sziklafal tetején. A Makkabeusok első könyve Hirkánusz János uralkodásának kezdetével zárul, aki Kr. e. 134-104 közt volt főpap.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me