NÉGYLÁBÚ GLADIÁTOROK

Full text search

NÉGYLÁBÚ GLADIÁTOROK
Később a középkorban is kedvelt látványosságnak számított az úgynevezett állathecc, rendszerint bikákkal vagy medvékkel viaskodtak a kutyák. Angliában pedig kifejlődött egy egészen különleges "sport", a kutyák kutyák elleni küzdelme, amelyre - és ez külön izgalmat, csemegét jelentett a nézők számára - fogadni is lehetett. Ezek a kutyaviadalok általában 4-5 négyzetméter területű pályán folytak, s a porond közepét egy krétavonallal megjelölték. A négylábú gladiátoroknak, a végsőkig felajzott, felheccelt kutyáknak - harci szellemük bizonyítására - szabadon, póráz nélkül kellett a megjelölt vonalig előremenniük, ahol azután bőszen egymásnak rontottak. A többszörösen győztes ebek természetesen nagy becsben állottak, a bátortalan, gyenge, rosszul harcoló kutyákat pedig kizárták a tenyésztésből. Így azután viszonylag igen rövid idő alatt sikerült rendkívül harcias, rámenős, rettenthetetlen viadorokat kitenyészteni, amelyek eredményesen űzték ezt a brutális, kegyetlen "mesterséget". Ezeknek a kutyáknak a leszármazottai a mai pit bullterrierek, amelyekről a későbbiekben ejtünk még néhány szót.
Ez lenne az a félelmetes, irgalmat nem ismerő gladiátor?
Miféle kutyák voltak az ó- és középkoriviadalok főszereplői?
Az angol és a bullmasztiffról már beszéltünk a Hódítók, hadak, hadikutyák című fejezetünkben. Említettük, hogy elsősorban a hatalmas masztiffok küzdöttek az ókori Róma arénáiban bikákkal, oroszlánokkal, medvékkel és gladiátorokkal. Jóval később, VIII. Henrik uralkodása alatt külön udvari tisztség volt a király medvéivel, bikáival és masztiffjaival való foglalatoskodás. Az Erzsébet korabeli Angliában például csütörtökönként nem tartottak színházi előadásokat, mert ezt a napot a medveviadalnak szentelték. Ilyenkor három kiképzett masztiff viaskodott egy hatalmas medvével, vagy négy kutya egy oroszlánnal. Erzsébet francia követének 1572-ben volt egy hatalmas masztiffja, amely egymaga leterített medvét, leopárdot, sőt állítólag még oroszlánt is!
Az állatviadalok másik nevezetes hőse az angol bulldog volt. A legkorábbi utalás ezekre az ebekre a Survey of Stamford című lapban található, mégpedig a bikaviadalokkal kapcsolatban. Ilyenformán: "János király uralkodása idején (1209) Stamford grófja várának faláról letekintve figyelte, ahogy két bika harcolt egymással. A mészárosok kutyái az egyiket hajszolni kezdték a városon keresztül. A bika teljesen megvadult a nagy zajtól és a tömegtől. Ez annyira megtetszett a grófnak, hogy a vár előtti füves térséget a városnak ajándékozta, azzal a kikötéssel: ezentúl minden esztendőben karácsony előtt kerítenek egy »őrült bikát« ennek az új sportnak az örökös folytatására."
Angol bulldog, kölykével
Cromwell idejében már egész Anglia-szerte elterjed és népszerű lett a bikaviadal. Térhódításával olyan kutyákat kezdtek tenyészteni, amelyek alkalmasabbak voltak erre a feladatra. Ezt valószínűleg a régi angol masztiff és a könnyebb, éppen ezért mozgékonyabb helybeli terrierek keresztezésével érték el. Az már viszont a dolog iróniája, hogy az igazi "bikavadászokat" csak 1835-re sikerült kitenyészteni - éppen abban az esztendőben, amikor a puritánok befolyására betiltották a bikaviadalokat.
Nos, a nyilvános bikaingerlést ugyan betiltották, ez azonban nem vetett gátat a nép körében élő hallatlan népszerűségének. A törvény ugyanis nem vonatkozott olyan párviadalok rendezésére, ahol kutyák harcoltak - kutyák ellen. Ekkor merült fel, hogy itt olyan kutyára van szükség, amely rendelkezik a bulldog erejével és határozottságával, ugyanakkor gyorsabb, fürgébb a bulldognál. Ezt terrierek és bulldogok keresztezésével érték el. Később a kutyaviadalokat is betiltották, és bár egy ideig még tovább virágoztak illegális formában, addigra már a tenyésztőket jobban érdekelte maga a kutya, mint harci képességei. A szóban forgó eb a bullterrier volt - a kutyák gladiátora. Ennek az ebnek a mai változata egyébként - legalábbis ami a vérmérsékletet illeti - nem sokban őrzi harcos múltjának vonásait. Sajátos módon napjaink bullterrierje meglehetősen békés állat; könnyen és szívesen barátkozik másfajta kutyákkal.
Említettük már az imént a pit bullterriert. Ez az amerikai származású kutya jócskán különbözik "unokatestvérétől", a bullterriertől. A pit bullt Amerikában mintegy 150 éve tenyésztik, elsősorban küzdőkedvéért. Már a századfordulón amerikai pit (itt acsarkodó, harcos) bullterriernek vagy yankee terriernek nevezték. S habár 1900-ra az USA legtöbb államában betiltották a kutyaviadalokat, voltak akik továbbra is rendeztek titokban ilyen küzdelmeket. A közvélemény félrevezetésére az ilyen mérkőzéseket konvenciónak (összejövetelnek) nevezték.
Egy igazi "szörnyszülött": a bandog
 
- orosz agár
- ír farkaskutya
"Bikahecc"
Gladiátorok (viadalkutyák) - bullterrier
- tosa
- angol bulldog
- kínai harcikutya (shar-pei)
"Állati viadal": pit bullterrierekkel medvék ellen
Törpespiccek a porondon
Dalmata produkciója
A mozgáskorlátozott ember kutyája felveszi gazdája helyett a telefont
Dajkakutya
Dajkakutya
Furcsa "vadászidill": vadmalac és véreb pótmama

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me