Aranyborjú

Full text search

Aranyborjú Áron főpap által készített borjúszobor Isten jelenléte kiábrázolására (2Móz 32,1-6).
Mózes a pusztai vándorlás során fölment a Sinai-hegyre, melyre ráereszkedett az Úr dicsősége. Ott színről színre találkozott Istennel, s ott maradt negyven nap és negyven éjjel és nem érkezett meg azon a napon, amelyen várták. A népen erőt vett a teljes elhagyatottság érzése, s ekkor unszolták Áront: »Jöjj és készíts nekünk istent, hogy előttünk járjon« (2Móz 32,1).
Noha a 2Móz 32,4 a borjúszobor öntéséről beszél, mégis a 20. vers alapján, ahol a szobor elégetéséről és porrá zúzásáról esik szó, inkább egy fából kifaragott és aranylemezzel bevont szoborra kell gondolni.
Salamon halála után, az ország kettészakadásakor, az É-i országrész (Izráel) királya Jeroboám két aranyborjút készíttetett, s az egyiket Bételben, a másikat pedig Dánban helyezte el, mellyel az volt a szándéka, hogy a jeruzsálemi kultuszhelytől függetlenné válva, népe ne kerülhessen a D-i országrész (Júda) szellemi befolyása alá (1Kir 12,25-32).
Voltaképpen sem az Áron, sem pedig a Jeroboám-féle aranyborjú nem Jahve-képmás volt, nem egy új isten képe, hanem az aranybika, ill. bikák talapzatul szolgáltak az azokon láthatatlanul trónoló Jahvének. Az aranyborjú alatt tehát nem istenképet, hanem posztamenst kell érteni. Azonban a kiábrázolás formája, a bikakép lehetőséget ad a bálványimádásra, hiszen Babilónia, Fönícia, Egyiptom nagy istenségeit mind-mind bikaalakban ábrázolták. Ezzel fennáll a valláskeveredés, a szinkretizmus veszélye, ezért is ítéli el keményen a B az aranyborjúkészítést és -imádatot (vö. 5Móz 9,8-21; Neh 9,18; Zsolt 106,19kk).
DI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages