Jel

Full text search

Jel Olyan cselekvés, magatartás, mely valamire felhívja a figyelmet, ismertetőjel, mely tulajdonságot vagy hovatartozást fejez ki; valamely fogalmat, összefüggést kifejező cselekvés; olyan esemény, tény, melyből valaminek a meglétére vagy bekövetkezésére lehet gondolni. A h. 'ót szó mindezekben a jelentésekben előfordul.
A szivárvány Isten szövetségének és kegyelmének a jele (1Móz 9,12k); a körülmetélés Isten szövetségének és a szövetséges néphez való tartozásnak a jele (1Móz 17,11 vö. Róm 4,11); az egyiptomiaknak a jel Mózes küldetéséről botjának kígyóvá válása és kezének leprássá válása, ill. meggyógyulása (2Móz 4,8kk); jel volt Izráel fiainak ajtaján a páskabárány vére (2Móz 12,13), jelnek nevezik a táborozó Izráel törzseinek hadi jelvényeit (4Móz 2,2); Kórah fiainak pusztulása jel Izráel fiai számára, hogy mi az engedetlenség és lázadás vége (4Móz 26,10); a felemelt rézkígyó Isten megbocsátásának jele (4Móz 21,8). A háborús időknek vészjelei vannak (Jer 6,1), egy fiú születése pedig a messiási kor bekövetkeztének a jele (Ézs 7,11). A próféták személyes sorsa esetenként szintén Izráel jövendőjének előjele (Jer 32; Ez 4,3kk).
Részben Isten küldötteinek vagy cselekvésének hitelesítése a jel feladata, részben pedig a már megtörtént szabadítás, isteni tett emlékeztető jeleként hordoz kijelentést Isten népe számára. Mindenekelőtt a klasszikus próféciában viseli ezt a szerepet, ahol sokszor a prófétai igéhez társul, sőt esetenként a prófétai kijelentés tartalmát is közli a jel.
Így olvashatunk arról, hogy a Jordán közepéből való kövek emlékeztetőjelei a Jordánon való átkelésnek (Józs 4,6). Gedeon jelt kér és kap Istentől (Bír 6,17); Hofni és Fineás halála figyelmeztető jel minden engedetlennek (1Sám 2,34); Ezékiás király számára a napóra mutató árnyékának visszatérése jelzi Isten kegyelmét (Ézs 38,7); Isten közbelépését, kegyelmes megjelenését hirdetik egyes jelek (2Móz 8,9; 10,1; 13,8; 5Móz 6,8; Józs 24,17; Jóel 3,3). Olvashatunk a messiási kor jeleiről (Ézs 7,14; 8,18); Babilon elleni jelekről (Ézs 13,2).
Néha a Sátán is ad jeleket (Ézs 44,25; Mt 24,24; 2Thessz 2,9; Jel 13,13.).
Az ÚSZ-ben sokkal inkább koncentrálódik a szó tartalma Jézus tetteire, Isten kijelentéseire, és a profán jelentés egyre kevesebb. A szémeion szó - mely tulajdonképpen ismertetőjelet, legitimációs jelet fejez ki - így szerepel az ÚSZ lapjain, sokszor (ÓSZ-i mintára) párban a »csoda« szóval.
Az apostoli levelek ismertetőjele Pál keze írása (2Thessz 3,17); a nyelveken szólás a Lélek jelenlétének jele (1Kor 14,22); vannak jelei az apostolságnak (2Kor 12,12); a tanítványok munkáját is jelek kísérik (Mk 16,17; ApCsel 2,43).
Teofániát kifejező, vagy Jézus személyének és küldetésének nyomatékot adó jelek pl. Jézus tettei; Jézus jászolbölcsője (Jn 2,11; 3,2; 4,50; 20,30); alázatos születése (Lk 2,12); Jézus beszél az Emberfia jeleiről (Mt 24,30 és par.).
Állandó fordulat az ÚSZ lapjain a »jelek és csodák« említése, követelése. A kettő különbsége így fejezhető ki: a jel elsősorban epifániát hordoz (Isten kijelentését és akaratát), míg a csoda (terasz) teofániát, Isten jelenlétét bizonyítja.
Jézustól a kortársai sokszor követelik a minden kétséget kizáró, végső messiási jelet, melyet Jézus következetesen megtagadott, legfeljebb Jónás jelére hivatkozott (Mt 12,39 és par). Ennek oka többek között az is volt, hogy a profán g. szóhasználatban a »jel és csoda« annak igazolása, hogy valaki képes a természet rendjével ellenkező dolgot is tenni. Jézus azonban nem ezt kívánta küldetése alapjává vagy központjává tenni. Küldetése alázatos célja elsősorban nem saját személyének dicsőítése, hanem hogy az emberek bizonyosak legyenek Isten akaratáról és szándékáról.
HP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages