Kamat

Full text search

Kamat A kölcsönbe adott pénz, termény használatáért kikötött díj százalékban megállapítva (h. nesek, tarbit, g. tokosz).
A B úgy beszél a kamatról, mint ami általános szokás volt az Izráel környezetében élő népeknél. A kamat rendszerint igen magas volt. Csak a görögöknél volt viszonylag alacsony (12%), egyébként pénz után 20–30, termény, élelem után 25–33%-ot kértek. Rövid lejáratú kölcsönöknél 300%-os kamatot is kértek. Ez a magyarázata annak, hogy az ÓSZ a kamatot uzsorának, a szegény emberek megnyomorításának tekinti (5Móz 23,20; 3Móz 25,36).
A mózesi törvény szigorúan megtiltotta, hogy izráeli az izráelitől kamatot kérjen (2Móz 22,24; 3Móz 25,35k). Idegenektől lehetett kamatot kérni (5Móz 23,21). Ez utóbbi esetben nem a jövevényekről és zsellérekről van szó, akik valamilyen ok miatt Izráelhez csatlakoztak, hanem azokról az idegenekről, akik kereskedés céljából tartózkodtak hosszabb-rövidebb ideig Izráelben. Az elszegényedett jövevényt, zsellért, akinek saját megélhetése céljából volt szüksége kölcsönre, testvérnek kellett tekinteni, és nem volt szabad kamatot kérni tőle (3Móz 25,35k).
A kamat kérdése a törvényadás korában nem kereskedelmi, hanem vallási, szociális természetű volt. Isten azt akarja, hogy népe körében mindenkinek biztosított legyen a megélhetése. Ha pedig valaki valamilyen ok miatt elszegényedik, legyen lehetősége talpra állni, s egyik ember a másik ember nyomorúságából ne húzzon hasznot. A törvény megtartása felett áldásával és ítéletével Isten őrködik (5Móz 23,21; 15,10; Ez 18,17.13; 22,12; Zsolt 15,5; Péld 28,8).
Mindig voltak, akik nem törődtek a törvénnyel (2Kir 4,1k; Ez 22,12), vagy igyekeztek azt kijátszani (Mk 12,40). A társadalmi, gazdasági élet változásaival, a kereskedelem fejlődésével a kamatszedés tilalma a pénzüzlet kibontakozása akadályává vált. Ha valaki haszonszerzésre kér kölcsönt, akkor jogos az igény, hogy fizessen kamatot (vö. Mt 25,27). A törvény betűi között valahogy sikerült kiigazodni, de a törvény lelke elveszett. A pénz, a fölös vagyon Isten akaratával ellentétben az elszegényedett emberek megnyomorításának, és nem megsegítésüknek az eszköze lett. (Ld. KÖLCSÖN; UZSORA)
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me