láncmese, láncvers

Full text search

láncmese, láncvers: a formulamesék egyik válfaja, epikus, prózában elmondott vagy énekelt műforma, a gyermekfolklór és szokásköltészet ( gyermekmese, hintázó, kiolvasó, munkadal, párosító stb.) gyakori formája. A magyar népköltészetben több fajtája ismeretes. A legegyszerűbb az, amikor a ritmikusan felépített, egyenlő időtartamú szólamok mindegyike azzal a szóval (szócsoporttal) kezdődik, amivel az előző befejeződött. Ilyen mesekezdő formuláink egy része is: „Egyszer volt, hol nem volt, hetedhétországon is túl volt egy hetvenhétéves nyárfa. Annak a hetvenhétéves nyárfának a hetvenhetedik ágán volt egy hetvenhétéves szoknya. Annak a hetvenhétéves szoknyának...” (MNK 196 OG1). Ennél egyszerűbb láncforma a közismert hintázó:
Egy, kettő, három, négy
cigánylegény, hová mégy?
Elmegyek a kovácshoz,
Kovács nekem vasat ad,
 
Vasat adom lovamnak,
lovam nekem ganyét ad.
Ganyét adom földemnek,
földem nekem búzát ad... (AaTh 2018*)
Különböző játékos formák keletkeznek azáltal, ha kérdés vagy refrén. vagy mind a kettő tördeli a láncot ( felelgetős mese):
Egy szem borsót ültettem,
Megette a kismadár.
Hol az a kismadár?
– Elbújt a nagy fűbe.
Hol az a nagy fű?
– Levágta a nagy kasza.
Hol az a nagy kasza?
– Kiskertre van akasztva. (AaTh 2018)
vagy:
Mit keressz szarka a szemétben, balla léla léla?
– Szőrszálat szedek a szemétből, balla léla léla.
Minek az a szőrszál, balla léla léla?
– Szitát kötünk a szőrszálból, balla léla léla... (MNK 2018 A*)
Bonyolultabb felépítésűek a mondókamesék. Ezeknek első fele egyszersmind halmozó mese is, melyet az ismétlés különböző formái tesznek változatossá. Jelentéktelen esemény történik: mogyoró esik a tyúkocska fejére vagy kökényszemet nyel, a macska leharapja a kisegér farkincáját stb. A tyúkocska azt hiszi, hogy itt a világ vége, futásnak ered. Csatlakoznak hozzá: kakas, nyúl, róka, őz... (növekvő sorrend!) vagy vándorútra kél a kakaska, hogy vizet hozzon fuldokló életepárjának, a kisegér, hogy tejet hozzon a telhetetlen macskának. Küldözgetik őket a széplányhoz koszorúért, kaszáshoz szénáért, s mindenütt elmondják szóról szóra, sorról sorra, hogy mi mindenen mentek keresztül. Ahogy nő az állomások száma, úgy nő a párbeszéd vagy a főszereplő mondókájának terjedelme is. Végül valamelyik epizódszereplő megszánja a kálváriát járó kakaskát, egérkét, és a mese fordított sorrendű egyszerű láncszerkezettel, káprázatos gyorsasággal befejeződik ( átkozott pipöretyúk, az; kakaska és a jércike, a; kóró és a kismadár, a). A láncmesének a mieinkhez hasonló formái egész Európában ismertek. A magyarokhoz legközelebb a francia és a német változatok állnak. A láncverseknek különösen zürjén és csuvas változatai ismeretesek. Egyike a legnagyobb múltú folklórtémáknak. A fejőnóta és a katekizmusi ének a 16. sz. óta vizsgálatok tárgya. – Irod. Haavio, M.: Kettenmärchenstudien (I–II., FFC, 88, 99, Helsinki, 1929, 1932); Tylor, A.: Formelmärchen (Hdwb. des deutschen Märchens, Berlin, 1934–40); Berze Nagy János: Magyar népmesetípusok (I–II., Pécs, 1957); Kovács Ágnes: Magyar formulamesék típusmutatója (Kézirat az MTA Néprajzi Kutató Csoport Adattárában); Seemann, E.: Das Schwellenlied von Tieren, die sich aufessen (Folklor, 1965).
Kovács Ágnes

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me