76. A LÉLEKTANI REGÉNY (SŐTÉR ISTVÁN)

Full text search

82976. A LÉLEKTANI REGÉNY
(SŐTÉR ISTVÁN)
Az európai regény 19. századi virágzása (mind az orosz, mind a francia irodalomban) a lélektani ábrázolás új, nagy vívmányaival járt együtt. A lélektani, analitikus módszer, különösen a francia regényben és drámában, már a 17. századtól kezdve fontos szerepet játszott; a lélektani elemzés, a lelki állapotok rajza, az érzelmi folyamatok elemző bemutatás és a cselekedetek lelki rugóinak feltárása a 17. és 18. század francia irodalmának fontos eljárása volt. A romantika átmenetileg mellőzte ugyan a lélektaniságot, de a francia realista regény (Balzac éppúgy, mint Stendhal) újból visszanyúlt a lélektani analízis módszeréhez, s nagyobb teljesítményeket ért el ezen a téren, mint az elődök. Az orosz regény mindvégig ragaszkodott a lélektani elemzéshez, s Tolsztoj, valamint Dosztojevszkij a pszichológiai ábrázolás mindmáig legnagyobb teljesítményeit valósították meg a világirodalomban. A pozitivizmus a lelki élet bemutatása terén új, "egzakt" igényű módszert alakított ki, de az eredményeket tekintve ez nem volt magasabbrendű a realizmus klasszikusainak lélektani ábrázolásmódjánál. A természettudományok fejlődése meghozta a maga gyümölcseit a lélektan területén is; a testi és a lelki folyamatok összefüggéseit a regény immár programszerűen kívánta érzékeltetni, s mind nagyobb érdeklődés mutatkozott a lelki élet kóros jelenségeinek tárgyalása iránt is. A pozitivizmus elemző módszere éppúgy rajta hagyta a maga nyomait Zola és Maupassant, mint a Goncourt-testvérek pszichológiai ábrázolási módszerén.
Elmondhatjuk tehát, hogy a lélektani elemzés a realizmus klasszikusainak általánosan elfogadott módszerévé vált, s ezt a módszert a naturalizmus is átvette, sőt a pozitivizmus hatására "egzakt" jelleget próbált kölcsönözni neki, s a testi, valamint lelki folyamatok összfüggésének ábrázolása révén valamiféle "természettudományos hitelességre" törekedett. Taine, aki a jellembeli és lelki tulajdonságokat, az erényeket és a bűnöket, valamint a lelkiállapotokat csaknem "vegyi termékekként" igyekezett felfogni, irodalomtörténeti munkásságában a környezet, a faj, valamint az időpont hatását lélektanilag, jellemrajzilag próbálta összegezni; – lényegileg ugyanerre törekedett a kortársi regény is.
A magyar irodalomban a romantika fennmaradása, hosszú utóélete következtében a lélektani ábrázolás igénye némiképp háttérbe szorult, bár nem mondhatjuk, hogy teljesen hiányzott volna. Kemény Zsigmond tudatosan törekedett a lelki jelenségek fiziológiai összefüggéseinek regénybeli ábrázolására, Gyulai következetesen számon kérte regényirodalmunkon a lélektani hitelességet, s Jókait elsősorban amiatt hibáztatta, hogy regényalakjainak jellemrajza lélektanilag nem indokolt és hiteles. Arany János epikai művészetében a lélektan a legfontosabb szerepet játssza; a Toldi-trilógiában és a Buda halálában a hősök cselekedeteinek lélektani rugóit, valamint a tudatukban végbemenő folyamatokat Arany oly pontosan és hitelesen mutatja be, mint senki a magyar regényíró kortársak közül. Arany realizmusának egyik fontos eleme a lélektani valószerűség is. Erre a valószerűségre ő programszerűen törekedett, s Bánk bán-elemzéseiben Katona József drámájának mélyreható lélektani boncolását végezte el. Arany azt tartotta nagynak Katona művében, hogy a dráma valamennyi fordulata, a szereplők valamennyi cselekedete lélektanilag messzemenően indokolt és szükségszerű. Arany és a 830Világos utáni korszak kritikusai a valóság hű ábrázolására azáltal is törekedtek, hogy hőseik cselekedeteit gondosan motiválták; a motiváció az epikai ábrázolás elengedhetetlen feltétele volt az ő szemükben. A népies-nemzeti korszak elsősorban a motiváció hiányát vagy gyengeségét vetette a romantika szemére.
A magyar regény fejlődése az utolsó századnegyedben szükségszerűvé tette a lélektaniság igényének érvényre juttatását. A példák ugyan az orosz és a francia regényből adódtak, de nyomatékosan hatott Kemény Zsigmond pszichológizmusa is. Kemény lélektaniságának hatása Tolnai Lajostól Török Gyuláig, sőt, Móricz Zsigmondig a magyar regényírók egész során kimutatható. Mégis, az utolsó századnegyed magyar regényének lélektani igényei elsősorban az orosz és a francia példákból nyertek ihletést. Gozsdu kapcsolódása az orosz regény lélektaniságához, Justh Zsigmond lélektaniságának taine-i, zolai, pozitivista módszere, Ambrus Zoltán lélektani tudatossága, melyhez Paul Bourget is ösztönzést adott neki, s még Herczeg Ferenc jobb műveinek lélektani igényessége is arról tanúskodik, hogy az utolsó századnegyed magyar regényirodalma elsősorban a világirodalmi példák nyomán alakította ki a maga analitikus módszerét. Mindennek eredménye azonban legtöbbnyire mégsem az egyszerű utánzás, hanem szerves áthasonítás volt: a hazai valóság megragadásának új lehetőségeként fogta fel Gozsdu és Ambrus is a lélektani módszert, mely ily módon nem silányult holmi divattá, hanem a magyar epika realizmusának kifejlődését segítette elő.
A lélektani regény ábrázolási módszerének meghonosodása a magyar irodalomban az utolsó századnegyedben nagy mértékben készítette elő a 20. századi magyar regény virágzását. Móricz Zsigmond jellemrajzainak lélektani hitelessége, Kaffka Margit és Török Gyula tudatos lélektanisága részben annak az áthasonításnak is következménye, melyet az utolsó századnegyed magyar regénye a korábbi hazai példák (Kemény Zsigmond) és az orosz, valamint a francia regény eredményei nyomán sikeresen hozott létre. A pozitivizmusnak korántsem volt oly nagy szerepe a magyar regény lélektaniságában, mint aminőt például a kortársi lengyel regényben is láthatunk. Egyedül Justh Zsigmondot tekinthetjük Taine és Zola módszerének következetes, néha merev, magyar követőjeként. Regényirodalmunkban a lelki élet kóros jelenségeinek olyan kultuszával sem találkozunk, mint aminőre az orosz regény mutat néha példát. Az utolsó századnegyed magyar regényirodalmának lélektani törekvéseiben a korszerű ábrázolási eszközök elsajátítása, áthonosítása azért játszik szerepet, mivel a valóság ábrázolásának egyik lehetőségét fedezik fel benne a magyar regényírók. Mikszáth is él a lélektani analízis lehetőségeivel és azokat szervesen illeszti bele a maga romantikával átszőtt, realista művészetébe. Egészében azonban a lélektaniság érvényesülése, a pszichológiai analízis meghonosodása a magyar regényben a romantika maradványainak felszámolását is jelenti, s ily módon annak az eszményítési irányzatnak lezárultát is, mely az ötvenes, hatvanas évek fordulóján a magyar realizmus kialakulásának útjába annyi akadályt gördített.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages