81. HERCZEG FERENC (1863–1954) (MEZEI JÓZSEF)

Full text search

81. HERCZEG FERENC (1863–1954)
(MEZEI JÓZSEF)
A hivatalossá szabályozott társadalmi téma: a nemesi középosztály, és a hivatalos forma: a nemzeti romantika megújítóját látták Herczeg Ferencben. A mesterek, Jókai, Mikszáth hittek az örökösnek jelentkező utódban, az irodalmi folytonosság szinte vele látszott megvalósulónak. Az új hang, az új téma már utat keresett magának. Új, de frisseség, erő híján, a régi terhével és gyökerek nélkül. Egy gyenge polgári osztály hordozta vívódva történelmi feladatát, a már eleve elvetélt polgári forradalmat, próbálkozott újra Európa és nemzet szintézisével a művészetben.
Az európai realista hagyományok és az új naturalista, lélektani törekvések nálunk egyszerre csinálhattak divatot vagy iskolát. A polgári irodalom alig jutott túl a "népnemzeti" morális szociologizmusán, talán csak annyiban, hogy a nemzeti utópiákat társadalmi utópiákkal cserélte fel. Szinte szimbolikus Herczeg és Bródy neve egymás mellett a polgári progresszió lapjában, A Hétben és a tradicionális Új Időkben. E nagyon sokféle, mégis alig differenciált irodalom felemássága és viszonylagos egysége a kiegyezéses korszak társadalmi-politikai válságából adódik.
Izgatottan és mind kevesebb hittel reménykedő, szemlélődő író Herczeg Ferenc. Az ámokfutó konokságával megy a hagyományos nemzeti útján, az újból csak annyit ismerve, amennyit óvatos útjelzői mutatnak. Herczeg a századfordulóé; ez az ő kora, ezt ismeri, ebben van otthon. A tízes évekkel egész pályája bevégeztetett. Ami utána jön: szakadatlan ismétlés, átírás. Ha mond is valamit, azt éppen azzal mondja, hogy vaskalaposan régi, úgy ír, vitázik, polemizál, mint az Új Zrínyiász derék magyarjai: egy más korból. Természetesen, a történelem nem menti fel a képzelődőket, de az életmű megértéséhez ez az emberi magatartás is hozzátartozik. Az író-Herczeg néha 872megnyitotta "álomországának" aranykupoláit. Ilyenkor sötét mélységeket, hétköznapi igazságokat látunk benne. Ezért mondja róla Mikszáth, hogy Herczeg nélkül nem írhatja meg senki a dzsentri történetét, s ezért mondhatja egyszer önmagát is "naturalista" írónak.
Azt írja valahol Jókairól, hogy sikerült neki egyesítenie a keleti pompát a nyugati finomsággal. A maga írói eszményét fogalmazta meg így Jókai ürügyén. Modernnek lenni és nemzetinek, európainak és magyarnak egyszerre, a kor művészi vágya volt, mint minden magát kereső korszaké. Érlelődött, de még nem született meg a különböző kísérletek szintézise.
Herczeg az egyik félbemaradt vagy inkább félresiklott egységesítő. Tudatos művész volt. A klasszicizáló törekvést azonban még a "népnemzeti" romantikától örökölte. De örökölte az iskola válságát is, a belső, szervi bajt, amely a harmonikus máz alatt alig tudta összetartani az egymástól idegen elemeket. Eklektikus teljesség ez: sohasem fogta föl az egész életet. Nem elég messzirelátó nézőpont, ahonnan felmérte. Életműve csupán története, csődje egy ferde illúziónak, s dokumentuma is a középosztály romlásnak.
Ugyanakkor nem lehetett már nem-modernnek lenni. A "nyugati finomság" kötelező nyelve lett a provincializmusból szabadulni igyekvő és kényszerülő nemzedéknek. A Jókai-Mikszáth-tanítványok már az új század nyelvén beszéltek, de letagadhatatlanul kiérzett rajtuk az "idegen" ejtés és a "vidéki" ember. A kötelező formák, szellemi divatok, a francia könnyedség és a naturalista mélység, a biologizmus és a freudizmus, a pesszimizmus és az akarat, az erő kinyilatkoztatásszerű költészete megtalálható minden író eszköztárában. Herczegnél is. Hogy mégsem tud igazán új lenni, azt a múlthoz tartozó osztály krónikásának elhatároló szerepe magyarázza. A társadalmiból és nemzetiből, a századforduló – sőt az egész magyar irodalom immár hagyományos – kettős problematikájából, majd csak a nemzetit tartja meg, azt is misztikusan és elvontan, magyar sorstragédiává növesztve a történelmi osztály tragédiáját. Herczeg társadalmi témájú műveit, a kilencszázas évektől kezdve csaknem kizárólag a történelmiek és a lélektani írások váltják fel. Be nem vallott írói kompromisszum ez, a társadalmi utópia csődje és lehetetlensége, elárult illúzió. A szociális "belátás" zsugorodott össze, általánosodott el történelmi-nemzeti sorskérdéssé vagy lélektani kérdéssé. Ennyi maradt csak az 1914-es háború előtti Herczeg szintézis-kísérletéből.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me